Najznaèajni skup od upisa Kotora na listu svjetske baštine
- Najznaèajni skup od upisa Kotora na listu svjetske baštine
- Post By dejanl
- 17:42, 6 novembar, 2003

Kotor, (MINA) - Okrugli sto pod nazivom Menadžment plan podruèja svjetske baštine Kotora, najznaèajniji je skup te vrste od upisa kotorskog podruèja na Listu svjetske baštine UNESCO-a, saopštio je danas direktor Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture Ilija Laloševiæ.
"To je, takoðe, i prvi korak u izradi Menadžment plana, koji je obaveza Crne Gore prema UNESCO-voj Konvenciji o svjetskoj baštini iz 1972. godine", objasnio je on na konferenciji za novinare.
Laloševiæ je podsjetio da je Komitet svjetske baštine na 27. zasijedanju, održanom u julu, odluèio da zatraži od Crne Gore da pripremi Menadžment plan za podruèje svjetske baštine i podržao predlog održavanja okruglog stola.
Okrugli sto, koji je poèeo 1. oktobra, okupio je predstavnike 20 najznaèajnijih institucija i organizacija koje se bave zaštiæenim podruèjem Kotora.
Laloševiæ je najavio da æe sjutra, završnog dana okruglog stola, uèesnici biti upoznati sa karakteristiènim primjerima Menadžment plana iz dokumentacije UNESCO-vog Centra svjetske baštine.
"Nakon okruglog stola, Komitetu svjetske baštine do 1. februara naredne godine dostaviæemo ažurirani izvještaj o napretku na projektu i konaèan rok za predaju plana. Potom æemo stvoriti uslove i poèeti izradu menadžment plana", tvrdi on.
On je kazao da, s obzirom na složenost posla, oèekuje pomoæ UNESCO-a i njegovih savjetodavnih tijela, kao i znaèajne napore domaæih relevantnih institucija i kompetentnih uèesnika da bi projekat bio kvalitetno završen.
Predsjednik UNESCO-ove radne grupe za jugoistoènu Evropu Horst Gedicke rekao je da je veoma sreæan što boravi u Kotoru, na tako znaèajnom skupu.
On je dodao da je razlog njegovog dolaska da pomogne lokalnim i republièkim vlastima da se "naèini jedan napor koji moraju uraditi svi koji se nalaze na listi svjetske baštine".
"Kada ste na toj listi, onda nije važno samo to što ste u lijepom društvu, gdje su piramide, Kineski zid i ostali znaèajni spomenici svjetske kulture, veæ se mora shvatiti da se moraju ispoštovati odreðene odgovornosti", rekao je Gedicke.
Profesor Tatjana Kirova iz ICOMOS-a tvrdi da institucija koju predstavlja ima znaèajnu ulogu u pružanju tehnièke pomoæi UNESCO-u.
"Mi u diskusijama koje vodimo u ICOMOS-u povodom problema koji se ne tièu samo opipljivih kulturnih dobara, veæ i onih koje se dotièu drugih stvari, poput navika, tradicija, nošnji. Zakljuèili smo da nije dovoljno, u današnje vrijeme, samo fizièki restaurirati kulturne spomenike, nego pružiti i pomoæ za razvoj identiteta kulture odreðenog naroda", rekla je Kirova.
Organizator okruglog stola pod nazivom Menadžment plan podruèja svjetske baštine Kotora je Regionalni zavod za zaštitu spomenika kulture Kotor, pokrovitelj UNESCO, a znaèajnu pomoæ pružio je i Njemalki fond svjetske baštine.
(kraj) pen/del