Nakon nezavisnosti veæa odgovornost parlamentaraca
- Nakon nezavisnosti veæa odgovornost parlamentaraca
- Post By urednik
- 21:39, 4 februar, 2007

Budva, (MINA) - Ponovna pojava Crne Gore kao nezavisne države na svjetskoj sceni poveæala je i odgovornost crnogorskih parlamentaraca, ocijenila je veèeras otpravnik poslova ambasade Sjedinjenih Amerièkih Država, Marša Barns /Marsha Barnes/.
"Sada nosite odgovornost za utiranje puta buduæeg razvoja vašeg naroda i za postizanje cilja koji je Crna Gora sebi postavila, a to je ukljuèenje u evroatlanske integracije", kazala je ona na otvaranju seminara o jaèanju demokratije kroz profesionalno djelovanje parlamenta u beèiækom hotelu Kvin of Montenegro /The Queen of Montenegro/.
Èetvorodnevni seminar organizuju Nacionalni demokratski institut i Organizacija za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS).
Barns je svima koji, kako je rekla, imaju važan zadatak izrade novog Ustava Crne Gore poželjela mudrost, strpljenje i velika srca.
Predsjednik crnogorskog parlamenta Ranko Krivokapiæ je saopštio da je ustav istorijski izazov i èast za svaki saziv parlamenta, a pogotovo za aktuelni u Crnoj Gori.
"Koliko budemo u stanju da ne mjerimo norme izbornom matematikom i obavezama i èetvorogodišnjom mandatnom pameæu, i koliko budemo mogli da napišemo norme koje æe izdržati provjeru decenija, toliko æe ovaj saziv ostati u pamæenju graðana Crne Gore", smatra on.
Krivokapiæ je uvjeren da æe ustav biti donijet sa istim pouzdanjem kojim je riješen državno pravni status, a isto oèekuje i za obilje evropskih izazova koji stoje pred Crnom Gorom.
Prema njegovim rijeèima, nakon svake velike pobjede od pobjednika se oèekuje još veæa.
"Tako je bilo sa pobjedom demokratije na referendumu, bez obzira kako doživljavali taj rezultat, a tako mora biti i sa pobjedom demokratije u pisanju novog crnogorskog ustava", kazao je on.
Krivokapiæ je dodao da Crna Gora mora odgovoriti višestrukom izazovu u definisanju ustava - da nema previše normi, da budu pouzdane i jasne, i da se bolje primjenjuju.
To je, kako je naveo, put do dobre vladavine prava, do pravde i vrhunca organizovanog življenja svakog društva.
"Pravdu vjerovatno nijedno društvo nije doseglo, ali povjerenje u zakon i institucije je ono što sigurno moramo ponuditi", ocijenio je Krivokapiæ.
Šef misije OEBS-a u Crnoj Gori Paraskeva Badesku je objasnila da je ta organizacija opredijeljena da duže pomaže crnogorskom parlamentu, kako bi na najbolji naèin izlazio u susret potrebama graðana.
"Postoje suštinski elementi koji moraju biti u upotrebi da bi demokratija bila stvarna, održiva i pouzdana. Ti elementi se odnose na zaštitu prava pojedinca, vladavinu prava i jasno odvajanje nadležnosti parlamenta, vlade i sudstva", rekla je ona.
Badesku je kazala da je uloga parlamentaraca u ostvarivanju demokratije suštinski važna za zakonodavstvo odnosno njegovo raspolaganje sredstvima za ispunjavanja osnovnih funkcija, kao i poznavanje i razumijevanje naèina za njihovo efikasno korišæenje.
(kraj) kmh