Napredak sporiji od oèekivanja EK
- Napredak sporiji od oèekivanja EK
- Post By kristina
- 20:13, 30 mart, 2004

Brisel, (MINA-BUSINESS) – Zemlje zapadnog Balkana u posljednjih godinu nastavile su politièke i ekonomske reforme u regionu, ali je napredak sporiji od onog koji je željela Evropska komisija, saopštio je danas komesar za spoljnopolitièke odnose Kristofer Paten /Chtistopher Patten/.
Evropska Komisija (EK) odobrila je prva Evropska partnerstva za zemlje zapadnog Balkana, zasnovana na treæim godišnjim izveštajima o stabilizaciji i pridruživanju tih država Evropskoj uniji (EU), koji su predstavljeni u Briselu.
Evropsko partnerstvo EK je izradila u skladu sa zakljuècima Solunskog samita održanog u junu prošle godine.
“EU hvali ono što je zaslužilo da bude pohvaljeno, ali takoðe mora biti iskrena u vezi sa oblastima u kojima nije uèinjeno dovoljno. Jedino dostizanjem evropskih standarda zemlje jugoistoène Evrope mogu se približti konaènom èlanstvu u EU“, rekao je Paten u Briselu.
U Evropskom partnerstvu za Srbiju i Crnu Goru (SCG), državnoj zajednici su postavljeni “kratkoroèni i srednjeroèni prioriteti.
Osnova za njih bio je Godišnji izvještaj EK o SCG, a sastavljeni su prema kriterijumu njihove realne izvodljivosti. SCG su postavljeni rokovi od 12, odnosno 24 mjeseca, u kojima se predpostavlja da æe biti realno oèekivati konkretne rezultate.
Medju prvim kratkoroènim prioritetima državne zajednice su poštovanje Ustavne povelje i osiguranje "efektivnog funkcionisanja" zemlje , što podrazumjeva i osnivanje suda.
Prioritet zajednice treba da bude nastavak vojnih reformi, odnosno usvajanje odbrambene strategije i vojne doktrine, koji æe biti usaglašeni sa demokratskim standardima.
Evropsko partnerstvo insistira na reformi izbornog zakona, posebno u Srbiji, gdje tu vrstu pravnih akata treba usaglasiti sa meðunarodnim stadardima.
U dokumentu je navedeno da je Crnoj Gori potrebna reforma javne administracije, kako bi bio obezbjeðen profesionalizam i pouzdanost službenika i servisa.
To ukljuèuje i usvajanje zakona o platama javnih službenika.
U reformi sudstva se insistira da, u skladu sa Ustavnom poveljom, bude osiguran "neosjetan" prelaz dosadašnjih ovlaštenja vojnih sudova na civilne.
U Crnoj Gori se insistira na obezbjedjenju uslova za nesmetan rad tužilaca, posebno garancija za nezavisan rad specijalnih za organizovani kriminal.
EK je u dokumentu Evropsko partnerstvo preporuèila državama èlanicama da što prije pripreme sveobuhvatnu anti-korupcijsku strategiju, u skladu sa standardima koje je postavio Savjet Evrope.
Ukazano je da, u cilju snaženja prava izražavanja, Crna Gora u narednih 12 mjeseci usvoji zakon o slobodnom pristupu informacijama, kao i da definiše strategiju saradnje Vlade i nevladinih organizacija.
U Dokumentu je jasno podcrtano da SCG treba da osigura punu saradnju sa Haškim sudom, kao i jaèanje regionalne stabilnosti, poštovanje Rezolucije 1244 o Kosovu i nastavak dijaloga Beograd-Priština.
U Evropskom partnerstvu se insistira da SCG, prije svega, mora stvoriti održivu ekonomsku stabilnost, potpuno liberalizovati cijene i okloniti njihovu administrativnu kontrolu.
Neophodno je ubrzati rekonstukciju i privatizaciju ili likvidaciju velikih državnih preduzeæa, poput elektoroprivreda, željeznica, avio saobraæajnih i telekomunikacionih kompanija.
Insistira se i na stvaranju stabilnog i funkcionalnog tržišta nekretninama, za šta treba pripremiti odgovoaraæu zakonsku regulativu.
U dokumentu je zatraženo prilagoðavanje evropskim standardima i primjena svih elemenata jedinstvrnog tržišta i Akcionog plana.
Pored odustajanja od prakse dodatog oporezovanja uvozne robe, predloženo je i prilagoðavanje odgovarajuæih odredbi onima koje poštuje EU.
U dokumentu je ocijenjena, kao neophodna, modernizacija carinskih službi u SCG, a Crnoj Gori je preporuèeno da ojaèa i civilnu kontrolu granica, što podrazumjeva trening i opremanje te službe u skladu sa Šengenskim pravilima.
Evropsko partnerstvo prepoznaje da je neophodna jaèa meðusobna sradnja Srbije i Crne Gore u borbi protiv organizovanog kriminala, terorizma, droge
i "pranja" novca.
EK podsjeæa Beograd i Podgoricu da preduzmu specifiène mjere, koje su ministari unutrašnjih poslova EU odredili još u novembru prošle godine.
"Treba ojaèati sposobnost borbe protiv trafikinga, ukljuèujuæi i odgovarajuæu pomoæ i zaštitu za žrtve. Pored toga, Crnoj Gori se poruèuje da poène sa primjenom zakona protiv
pranja novca i uspostavi tim istražitelja takve vrste kriminala", zakljuèeno je u dokumentu Evropsko partnerstvo.
(kraj) ebu/del/kmh