Naredni korak promjena Ustava
- Naredni korak promjena Ustava
- Post By drazenv
- 17:57, 14 septembar, 2011

Podgorica, (MINA) – Usvajanje izbornog zakona pokazalo je spremnost Crne Gore da napreduje ka Evropskoj uniji (EU), a naredni izazov na tom putu su izmjene Ustava u dijelu pravosuða, ocijenio je šef Delegacije EU u Podgorici, Leopold Maurer.
Maurer je podsjetio da je za izmjene Ustava potrebna dvotreæinska podrška u parlamentu i kazao da æe, na osnovu onog što je èuo u razgovoru od lidera opozicionih partija, oni u potpunosti podržati izmjene, jer se, kako je pojasnio, radi o kljuènom pitanju u interesu svih.
Predstavnici opozicije ranije su najavili da æe podršku izmjenama ustava usloviti uvoðenjem trobojke kao zastave i srpskog jezika kao službenog.
Maurer je naveo da je njihov zahtjev za promjenom Ustava vezuje za to što je potrebno obezbijediti pravu nezavisnost pravosudnog sistema.
»Jer sudije i tužioci moraju biti birani bez politièkog uticaja. To je u interesu svih i oni moraju odluèivati u skladu sa zakonom, bez vanjskih uticaja«, rekao je Maurer nakon sastanka sa predsjednikom parlamenta Rankom Krivokapiæem.
Maurer smatra da opozicioni lideri neæe postavljati neke dodatne uslove u tom pogledu.
Krivokapiæ, koji je danas razgovarao sa rezidentnim ambasadorima zemalja èlanica EU u Crnoj Gori, kazao je da nakon 28. septembra, kada æe parlament raspravljati o nacrtu izmjena Ustava, oèekuje doprinos javnosti tokom javne rasprave.
On je, kako je kazao, razgovarao sa ambasadorima kako da, u ukupnom sazrijevanju crnogorske demokratije, uspiju da parlament otvori nove prostore doprinosa evropskom putu.
»Razne su oblasti gdje to može biti, u našim osnovnim obavezama je zakonodavna aktivnost, ali pojaèaæemo kapacitet i za nadzor nad ispunjenjem zakona, što je zajednièka obaveza, prioritetno Vlade, ali i parlamenta koji æe imati ocjenu u procjenjivanju ispunjavanja zakona«, rekao je Krivokapiæ.
Prema rijeèima Maurera, u Briselu smatraju da je saradnja sa parlamentom od presudnog znaèaja što se tièe procesa pristupanja EU.
On je podsjetio da, osim izbornog zakona, postoji još šest kljuènih prioriteta i da æe, ukoliko svi budu ispunjeni, dati preporuku za poèinjanje pregovora o èlanstvu.
»Postoji ostalih šest prioriteta, ali smatramo da je usvajanje izbornog zakona presudni korak koji pokazuje da Crna Gora radi i da je spremna da napreduje ka EU. Moramo raditi dalje u procesu približavanja EU, naredni izazov biæe usvajanje izmjena Ustava, u cilju reforme pravosudnog sistema«, naveo je Maurer.
Prema rijeèima Krivokapiæa, izborni zakon je samo jedan korak na putu od hiljadu milja ka punopravnom èlanstvu za ovaj parlament.
On je ocijenio da su saslušanja i zakljuèci sve kvalitetniji, ali da je neophodno uæi u fazu pune odgovornosti za rezultate tih saslušanja, »za dobre ili loše ocjene parlamenta i izvršne vlasti u pojedinim oblastima«.
»U tom dijelu su jasna poboljšanja, od decembra, i po broju i kvalitetu saslušanja, rezultatima, i konsenzusu u vrlo teškim oblastima«, naveo je on.
Krivokapiæ podsjeæa na zakone o finansiranju politièkih partija i ombudsmanu, što je, kako je dodao, pojaèalo kontrolne funkcije i parlamenta i prema parlamentu.
Takve aktivnosti, smatra on, treba unaprijediti.
Maurer je naveo da EU finansijski podržava modernizaciju parlamenta i da na kvalitetnim saslušanjima treba kontinuirano raditi.
On je, upitan o ocjeni napretka u borbi protiv korupcije, rekao da eksperti pripremaju izvještaj o napretku i da ne mogu spekulisati šta æe u njemu biti.
»Dobili smo do Vlade ažuriran izvještaj šta je uèinjeno u toj oblasti, da saèekamo 12. oktobar kad æemo imati konaèan stav Komsiije o tom pitanju«, zakljuèio je Maurer.
(kraj) boj/drv