Nasilju na djecom posvećeno nedovoljno pažnje
- Nasilju na djecom posvećeno nedovoljno pažnje
- Post By urednik
- 19:23, 10 septembar, 2017

Podgorica, (MINA) – Nasilje nad djecom u svim njegovim pojavnim oblicima ozbiljan je problem u Crnoj Gori, kojem se još ne posvećuje dužna pažnja, ocijenila je direktorica SOS telefona za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica, Biljana Zeković.
Dva dvodnevna seminara održana su tokom protekle sedmice, jedan za pedijatre, a drugi multisektorskog karaktera za sudije, tužioce, policiju i socijalne službe. Obuka je organizovana u okviru projekta „Seksualno nasilje nad djecom-prekinimo tišinu“ koji sprovode SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica i Asocijacija za preventivnu pedijatriju Crne Gore u partnerstvu sa Ministarstvom zdravlja i kancelarijom UNICEF-a u Crnoj Gori, uz finansijsku podršku EU.
Zeković, koja je i koordinatorka projekta, rekla je da uvjerenje da izraženo patrijarhalno društvo obezbjeđuje sigurnost djece, posebno u njihovom domu, predstavlja opasnu predrasudu koja doprinosi neefikasnom otkrivanju nasilja nad djecom ali i neadekvatnoj zaštiti i pomoći djeci ugroženoj nasiljem.
“Seksualno zlostavljanje djece je još uvijek tabu tema u našoj zemlji, a žrtve samim tim postaju opet žrtve zavjere ćutanja, što drastično utiče na njihovu budućnost. Ovaj oblik nasilja nad djecom predstavlja složen društveni i psihološki problem, koji zahtijeva usku saradnju između medicinske, pravne i socijalne struke, koja upravo zbog nedostatka adekvatne obuke stručnjaka još uvijek nije dovoljno razvijena”, navela je Zeković.
Stoga, dodala je, spravo stoga, sprovedene obuke su od posebnog značaja jer su povećale znanja i senzibilitet stručnjaka da da se ovom problematikom bave posvećeno, odgovorno i stručno.
Kako je ocijenila, program obuke je obezbijedio šansu da stručnjaci razmijene znanja i iskustva, i uz pomoć eksperta sa dugogodišnjim iskustvom u tretmanu seksualno zlostavljane djece, riješe mnoge nedoumice i probleme u postupanju.
“Dodatnu vrijednost ove obuke predstavlja i jačanje multidisciplinarnog odgovora na seksualno nasilje nad djecom, jer su obukom obuhvaćeni upravo stručnjaci iz sektora koji su odgovorni za podršku i zaštitu djece sa iskustvom seksualnog nasilja (pedijatri, socijalni radnici, službenici policije i zaposleni u pravosudnim organima)”, poručila je Zeković.
Direktorica Direktorata za zdravstvenu zaštitu u Ministarstvu zdravlja, Alma Drešević, rekla je da se uticaj seksualnog zlostavljanja na djetetovo zdravlje povezuje se sa brojnim negativnim medicinskim i psihološkim posljedicama, uključujući i uzimanje droga, nasilno ponašanje i psihičke probleme.
Primarna odgovornost pedijatra je zaštita djeteta, a, kako je ocijenjeno, odgovarajuća multidisciplinarna obrada od stručnjaka može biti odlučujuća za posljedice kod djece, porodice i društva u cjelini.
Drešević navodi da je procjena seksualno zlostavljane djece sve više dio opšte pedijatrijske prakse.
Pedijatri, pojasnila je, viđaju djecu u različitim okolnostima. “Nekada je dijete dovedeno jer je izjavilo da je zlostavljano ili je svjedočilo zlostavljanju, nekada nakon epizode seksualnog zlostavljanja radi zdravstvenog pregleda, prikupljanja dokaza i zbog kriznog stanja, a nekada su tokom rutinskog pregleda uočeni simptomi i znakovi seksualnog zlostavljanja”
“Stoga su pedijatri nezaobilazni dio stručnog tima u prevenciji, istrazi i tretmanu problema i očekuje se da su kompetentni u bazičnim vještinama uzimanja podataka i fizičkom pregledu seksualno zlostavljane djece, laboratorijskim pretragama i dijagnostici”, navela je Drešević.
Ona je naglasila da je, u svrhu sprječavanja razvoja negativnih medicinskih i psiholoških posljedica, najvažnije seksualno zlostavljanje djeteta što ranije otkriti i uključiti u multidisciplinarnu obradu.
Sa kliničke tačke gledišta, dodala je, razotkrivanjem seksualnog zlostavljanja počinje proces ozdravljenja nakon iskustva seksualne traume, te se smanjuje potencijalni uticaj “čuvanja tajne”. “Razumijevanje faktora koji utiču na razotkrivanje seksualnog zlostavljanja od velike je važnosti za unaprjeđivanje napora otkrivanja traume, kao i osiguranja podrške, tretmana i zaštite za žrtve”.
Jelisaveta Sanja Rolović, doktorka nauka, klinička psihološkinja i psihoterapeut, sa dugogodišnjom praksom u Njujorku, angažovana za izvođenje programa, vjeruje da će sprovedena obuka pomoći stručnjacima da se efikasnije susrecÌu i bave pitanjima i slučajevima seksualnog zlostavljanja djece.
Cilj obuke je, kako je saopšteno, da se pomogne pedijatrima i ostalim stručnjacima da pobijede prepreke/barijere koje mogu imati kada je ova tema u pitanju i da ih osposobi da prevaziđu društvenu i socijalnu stigmu koja obavija svaki razgovor o seksualnom zlostavljanju djeteta, i da budu sigurni da neće nanijeti štetu djetetu i porodici.
Rolović navodi da je učesnicima treninga omogućen dinamičan kontekst u kojem je svaki učesnik imao šansu da istraži svoja vjerovanja, brige, iskustva i klinička znanja.
“Učesnici treninga su istakli teškoće da otvoreno razgovaraju o pitanjima seksualnog zlostavljanja sa pacijentima i njihovim porodicama, dileme o etičkim granicama u svojoj praksi, nejasnoće po pitanju gdje njihova odgovornost prema dobrobiti djeteta počinje i završava, kao i nejasnoće po pitanju multisektorskog pristupa, tj. uloga i odgovornosti svake institucije ponaosob”, saopšteno je iz SOS telefona.
Amira Peco Antić, pedijatar iz Beograda, kazala je da zlostavljanje djece i dalje ostaje najveći društveni i politički izazov u cijelom svijetu.
“Svi mi želimo da vjerujemo da užasne stvari koje se dešavaju ne spadaju u oblast uobičajenog ljudskog iskustva, da su izuzetak, da se dešavaju tamo negdje daleko, nekome drugom“, kazala je ona.
Svjetski priznata istraživanja, koja uključuju i Balkan, pokazuju da će najmanje dvije od deset djevojčica i jedan od deset dječaka biti na neki način seksualno zlostavljani do svoje 14 godine i da se razmjere povećavaju kako adolescenti ulaze u zrelije doba.
“Istraživanja takođe pokazuju da 90 odsto seksualno zlostavljane djece poznaje svog zlostavljača, kao i da od tog broja 30 odsto zlostavljača čine članovi porodice. Kada govorimo o seksualnom nasilju nad djecom, po podacima UNICEF-a skoro svaki drugi građanin (46 odsto) vjeruje da ono uglavnom nije prisutno u Crnoj Gori. Ali, gotovo svaki deseti građanin Crne Gore poznaje dijete žrtvu seksualnog zlostavljanja ili odraslu osobu koja je kao dijete bila žrtva seksualnog zlostavljanja”, kaže se u saopštenju.
Peco Antić je rekla da se mora imati u vidu da su prijavljeni i procesuirani slučajevi samo vrh ledenog brijega, i da moraju učiniti sve kako bi osnažili stručnjake za prepoznavanje i obraćanje pažnje na seksualno zlostavljanje djece.
(kraj) boj