Nauènici otkrili jedinstvene životinjske i biljne vrste
- Nauènici otkrili jedinstvene životinjske i biljne vrste
- Post By urednik
- 15:48, 21 avgust, 2010

Nikšiæ, (MINA) - Grupa nauènika i studenata iz Austrije, Francuske, Srbije, Slovenije i Makedonije nazvala je nikšiæko planinsko podruèje Golije draguljem za nauku i istakla da je grijeh i zloèin uništavati naoružanje na tom podruèju netaknute prirode.
U Goliji je deset dana boravilo jedanaest èlanova ekspedicije, koju su saèinjavali biolozi, biospeleolozi, geolozi, koji su istraživali životinjski i biljni svijet, a svoje radove javno æe prezentovati krajem septembra.
U razgovoru za agenciju MINA, uoèi odlaska iz Crne Gore, nauènici su saopštili da su na podruèju Golije pronašli znatan broj endemiènih biljnih i životinjskih vrsta, koje se ne mogu nigdje drugo naæi u svijetu.
Profesor Dragan Paviæeviæ iz Zavoda za zaštitu prirode Srbije kazao je da su u Goliji pronašli nove vrste i rodove, što je za nauku izuzetno, èak do senzacije.
„Još samo i da laboratorijski ispitamo i potvrdimo, a onda æemo objelodaniti izvještaje, iz kojih æe se dokumentovano-nauèno zakljuèiti sa kakvim bogatsvom Golija raspolaže“, rekao je Paviæeviæ.
Paviæeviæ smatra da bi ko zna šta još uspjeli da otkriju za nauku da su mogli duže boraviti i obiæi cijeli prostor tog planinskog kraja.
Prema njegovim rijeèima, Golija, uz Trebinje i podruèje istoène Hercegovine, je riznica i centar diverziteta(razlièite vrste) peæinske faune.
„Potvrdile su se rijeèi doajena biospeleologije Egona Pretnera iz Slovenije, koji je davno, ali samo nakratko, boravio u Goliji i preporuèio mi da obavezno istražimo podzemni svijet na ovom podruèju, jer æemo naæi nove vrste, èak i rodove, što æe biti izuzetno za nauku“, rekao je Paviæeviæ.
Mikrobiolog iz Salcsburga/Austrija/ Laslo Horvat ocijenio je „nevjerovatnim“ što se na tako malom prostoru nalaze brojne i potpuno razlièite vrste faune.
Horvat je upozorio da je rijeè o malim populacijama, neke od samo stotinu jedinki, i jako osjetljivim vrstama na promjenu životne sredine.
„Postoji velika opasnost od njihovog istrebljenja, što bi bila nemjerljiva šteta za nauku, ako se nastavi sa uništavanjem naoružanja i zagaðivanjem životne sredine u Goliji“, naglasio je Horvat i istakao da bi se sa tim hitno moralo prestati.
Ivo Karaman sa novosadskog Prirodno-matematièkog fakulteta ukazuje da su pronašli brojne vrste faune i u Bijeloj peæini iznad sela Gornji Kazanci, za koju istièe da je jedna od najljepših u Evropi.
„Rijeè je o neistraženoj peæini, pred èijom ljepotom smo ostali zadivljeni. Ima ogromnu dvoranu, brojne hodnike i kanale, predivne peæinske ukrase“, kazao je Karaman.
Prema njegovim rijeèima, nauèna ekspedicija obišla je samo prvih 250 metara od oko dva kilometra, koliko bi prema navodima mještana mogla biti dugaèka.
Karaman ukazuje da je nevjerovatno da je takav dragulj prirode neiskorišten, jer svugdje drugo u svijetu bila bi turistièka atrakcija, za èiji bi se obilazak, èekalo i po godinu.
Prema njegovim rijeèima, u Bijelu peæinu ne bi trebalo puno investrirati, veæ bi dovoljno bilo oèistiti ulaz, kako bi se proširio i urediti prilazne staze.
Nauènici su najavili ponovni dolazak u Goliju još brojnijih ekipa naredne godine i uputili apel nadležnima u državi da se hitno zaustavi uništavanje naoružanja na planini Latièno u Goliji.
Ukazali su da su bili šokirani kada su im mještani pojasnili da se na tom podruèju uništava naoružanje i ocijenili da, i u sluèaju da nema radijacije, ogromna kolièina barutne prašine, koja vitla vazduhom, može dovesti do potpunog izumiranja rijetkih vrsta pronaðenih na tom prostoru.
Nauènici su upozorili da bi crnogorske državne institucije zakonom morale zaštititi teritoriju Crne Gore od ulaska inostranih švercera, koji se bave izlovom, posebno rijetkih peæinskih insekata, kakvi su pronaðeni i u Goliji.
Ustvrdili su da im se ne smije dozvoliti da po Crnoj Gori haraju bez dozvole i izlovljavaju rijetke životinske vrste, prije svih peæinske insekte, za koje kolekcionari u svijetu ne pitaju za cijenu.
(kraj) mpa/isf