NDC pozdravio civilno služenje vojnog roka
- NDC pozdravio civilno služenje vojnog roka
- Post By tanjam
- 15:29, 16 jul, 2003

Podgorica, (MINA) - Nansen dijalog centar (NDC) pozdravio je danas usvajanje predloga Uredbe o civilnom služenju vojnog roka.
NDC navodi da se na taj naèin omoguæava mladim ljudima, da graðansku dužnost obavljaju bez oružja, kao pravo koje je u drugim evropskim državama priznato i prije više od stotinu godina.
»Nažalost, naèin na koji je institucija civilnog služenja vojnog roka poèela da se ustanovljava i ozakonjuje u našoj zemlji, ne daje previše razloga za zadovoljstvo«, navodi se u saopštenju NDC-a.
Istièe se da je predviðeno da se civilna služba reguliše Uredbom, a ne Zakonom, a sama civilna služba prezentuje kao alternativa klasiènom služenju vojnog roka, a ne kao institucija koja mora biti autonomna u donosu na sistem Vojske.
»Predviða se takoðe, da civilna služba traje znatno duže od vojnog roka, a o zahtjevima za civilnu službu odluèivala bi komisija u neadekvatnom sastavu i u sklopu vojnih struktura. Ova neadekvatna rješanja odudaraju od regulative razvijenih demokratija«, kaže se u saopštenju.
NDC, kao èlan i jedan od inicijatora Mreže za prigovor savjesti nije zadovoljan ni aktivnostima radne grupe za pisanje Uredbe.
»U radu grupe, koja je pisala, nije uèestvovala ni jedna nevladina organizacija (NVO) iz Crne Gore. Uredba nije data na uvid javnosti, a predstavnici NVO sektora, nijesu bili tretirani kao ravnopravan i koristan sagovornik Ministarstva odbrane«, tvrdi NDC.
Uredbom je, dodaje se u saopštenju, regulisano, da se civilna služba obavlja u zdravstvenim, opštim, organizacijama za rehabilitaciju invalida, kao i drugim koje se bave djelatnošæu od opšteg interesa, koje odredi ministar.
»Smatramo ovo rješenje nepotpunim, nepreciznim i nesaglasnim evropskim standardima, kojima se omoguæava obavljanje civilne službe i u obrazovnim, nauènim, pravosudnim, nevladinim i sliènim institucijama i organizacijama«, kaže se u saopštenju.
NDC je pozvao medije i NVO da iniciraju javnu raspravu o prigovoru savjesti, a politièke partije koje su podržale rad Mreže za prigovor savjesti, da daju sopstveni i konkretan doprinos usvajanju kvalitetnog rješenja.
»Dosadašnje vojne obveznike pozivamo, da se prilikom regrutacije, pozovu na prigovor savjesti i pokažu privrženost nenasilju i miru i obave dužnost na korisniji i kreativniji naèin«, istièe NDC.
Prema njihovom mišljenju, u javnosti je prisutna konfuzija oko termina prigovor savjesti i civilna služba.
»Prigovor savjesti pripada osnovnim ljudskim pravima i lièni je princip i odluka, kojom se odbija nošenje oružja i oružano nasilje ili pružanje bilo kakve pomoæi vojnim strukturama. On se ne može ogranièiti Zakonom, veæ samo represijama. Civilna služba je alternativa, koja se nudi osobi, koja izražava prigovor savjesti«, zakljuèuje NDC.
(kraj) tmi/sim