Neadekvatna etnièka struktura zaposlenih
- Neadekvatna etnièka struktura zaposlenih
- Post By djordje
- 12:56, 25 maj, 2010

Podgorica, (MINA) – Etnièka struktura zaposlenih u državnim organima u Crnoj Gori, prema raspoloživim podacima, nije adekvatna i ne odgovara etnièkoj strukturi u društvu, navodi se u Izvještaju Inicijative mladih za ljudska prava (YIRH).
Ta organizacija je ocijenila da državne institucije moraju napraviti izbalansiranu zastupljenost svih etnièkih zajednica, jer trenutna situacija vodi poveæanju stepena nepovjerenja pripadnika manjinskih zajednica u državne organe, što može ostaviti dalekosežne posledice.
U Izvještaju YIRH-a se navodi da u Crnoj Gori ne postoje precizni i kompletni podaci o nacionalnoj strukturi zaposlenih u državnim organima.
“Na osnovu raspoloživih podataka do kojih smo došli, kao i stavova lidera i graðana, može se zakljuèiti da etnièka zastupljenost nije adekvatna i ne odgovara etnièkoj strukturi u društvu”, navodi se u dokumentu.
Koordinator programa YIRH Milan Radoviæ kazao je da je disbalans posebno naglašen kroz veliki broj zaposlenih Crnogoraca, dok je veoma mali broj uposlenih Roma u državnim organima.
“Crnogoraca je mnogo više zaposleno u državnim organima i institucijama nego što su zastupljeni u etnièkoj strukturi stanovništva, dok je svih ostalih mnogo manje nego što ih procentualno ima u populaciji Crne Gore”, naveo je on.
Radoviæ je podsjetio da domaæi i meðunarodni propisi i standardi obavezuju Crnu Goru da obezbijedi proporcionalnu zastupljenost etnièkih i manjinskih zajednica u državnim organima i instuticijama.
On je naveo da uèesnici u istraživanju smatraju i da se prilikom zapošljavanja, i na nacionalnom i na lokalnom nivou, sprovodi politièka diskriminacija, kao i da je prisutan nepotizam.
Radoviæ je podsjetio da je i crnogorski ombudsman prije dvije godine ukazao na neadekvatnu etnièku strukturu zaposlenih u državnim organima, ali da njegove preporuke nijesu ispoštovane.
On je kazao da državne institucije, u najveæem broju, ne raspolažu podacima o zastupljenosti etnièkih zajednica.
Radoviæ je naveo da su YIRH-u odgovore o nacionalnoj strukturi zaposlenih dostavili samo dva ministarstva – rada i socijalnog staranja i prosvjete i nauke, kao i opštine Plav i Tivat, odnosno Kancelarija zaštitnika ljudskih prava i sloboda.
Prema njegovim rijeèima, podaci iz Ministarstva rada i socijalnog staranja ukazuju na neadekvatnu etnièku strukturu zaposlenih.
“Od ukupno broja zaposlenih, Crnogorci èine 89 odsto, Srbi pet odsto, Albanci jedan odsto i Muslimani 0,5 odsto”, naveo je Radoviæ.
Metodolog Miloš Bešiæ smatra da iza nepostojanja preciznih i kompletnih podataka o etnièkoj strukturi zaposlenih u državnim organima stoje dva razloga.
“Prvi je neažurnost državnih organa, a drugi – nepostojanje politièke volje da se saopšte ti podaci”, kazao je on.
Bešiæ se nada da æe se situacija na tom planu poboljšati kako bude rasla svijest u državnim institucijama o potrebi poštovanja Zakona o slobodnom pristupu informacijama.
Radoviæ je dodao da državni organi, èinjenicu o nepostojanju podataka o etnièkoj zastupljenosti zaposlenih, brane stavom da uposleni nijesu obavezni da saopštavaju taj podatak.
“Uprava za kadrove je saopštila da se svega 1.488 zaposlenih u državnim organima do sada izjasnilo o nacionalnoj pripadnosti. Državne institucije nemaju praksu da dostavljaju te podatke”, kazao je on.
Radoviæ nije iskljuèio moguænost da zaposleni u državnim institucijama ne žele da se izjašnjavaju o svojoj nacionalnoj pripadnosti iz zebnje da bi zbog toga mogli imati neprijatnosti na poslu.
“To što zaposleni imaju pravo da se ne izjasne o nacionalnoj pripadnosti ne sprjeèava državne organe da ih pitaju o tome, kako bismo onda imali i odgovor o broju onih koji ne žele da se izjasne o tom pitanju”, kazao je on.
Radoviæ smatra da je potrebno pristupiti i izmjenama Zakona o manjinskim pravima i slobodama, u dijelu jaèanja uloge i efikasnijeg uticaja Savjeta manjina u procesu ostvarivanja prava manjina na srazmjernu zastupljenost u državnim organima.
Direktorka Fondacije Institut za otvoreno društvo Sanja Elezoviæ smatra da æe Izvještaj YIRH-a ukazati na potrebu da se povede više raèuna o adekvatnoj zastupljenosti etnièkih zajednica u državnim organima.
“Nadamo se da æe naše preporuke pomoæi da se pobošlja stanje u ovoj oblasti”, kazala je Elezoviæ.
(kraj) djs/isf