Nedovoljni kapaciteti dnevnih centara
- Nedovoljni kapaciteti dnevnih centara
- Post By urednik
- 14:22, 23 februar, 2011

Podgorica, (MINA) – Kapaciteti dnevnih centara za djecu sa smetnjama u razvoju nijesu dovoljni, jer postoji jedan servis socijalne podrške i neophodno je razvijati druge, navela je predsjednik Upravnog Odbora Saveza udruženja roditelja sa smetnjama u razvoju, Miluša Žugiæ.
Ona je na okruglom stolu Partnerstvom i saradnjom do kvalitetnih socijalnih servisa, u organizaciji Saveza udruženja roditelja djece i omladine sa teškoæama u razvoju Naša inicijativa, saopštila da su dnevni centri jako znaèajani.
Kako je objasnila, dnevni centri su ustanove djeèje i socijalne zaštite za one korisnike koji ne mogu da pohaðaju niti jedan vid obrazovanja.
„Za tu djecu su oni najbolje mjesto, ali u Crnoj Gori nema dovoljno kapaciteta i mali je broj struènog kadra u njima“, rekla je Žugiæ, dodajuæi da Savez nudi partnerstvo i pomoæ da poveæa broj kadra koji može raditi sa tom djecom, kao i da animiraju druge roditelje da se ukljuèe u rad centara.
„Samo multidisciplinarni pristup može dati pravi kvalitet i kvalitetnu uslugu", smatra Žugiæ.
Ona je navela da podaci o broju djece sa smetnjama u razvoju u Crnoj Gori ne postoje, a jedine informacije posjeduju udruženja roditelja te djece.
To je zato jer i dalje postoji mnogo onih koji svoje dijete nijesu uèinili vidjljivim.
"Jedino kada roditelj prevaziðe predrasude, tada æe se i društvo moæi otvoriti za njih”, naglasila je Žugiæ.
Ona je kazala da je servis Grupnih kuæa dobar projekat, ali da mu treba priæi dovoljno kvalitetno i ukljuèiti struku, nauku i motivisati roditelje.
Komentarišuæi otvaranje Dnevne kuæe u Danilovgradu, Žugiæ je kazala da je to dobra inicijativa.
“Grupne kuæe još nijesu zaživjele, jer nijesu dovoljno ukljuèeni roditelji, koji ovdje moraju dati doprinos. Mora se poboljšati saradnja izmeðu javnih isntitucija i nevladinih organizacija”, saopštila je ona.
Ministar rada i socijalnog staranja, Suad Numanoviæ, objasnio je da nova usluga socijalne zaštite, Dnevni centar, predstavlja zamjenu za život u instituciji i osmišljena je da unaprijedi položaj djece koja se trenutno nalaze u takvom smještaju.
„Ovaj oblik zaštite djece promoviše veæi stepen ostvarenja prava djece sa smetnjama, njihovu socijalizaciju i integraciju u zajednicu na principima jednakih moguænosti i pripreme za inkluzivno obrazovanje ili poveæanja njihovih samostalnih vještina“, saopštio je on.
Numanoviæ je podsjetio da su do sada otvorena tri Dnevna centra - u Bijelom Polju, Nikšiæu i Pljevljima i da je namjera da se otvore u svakoj opštini.
“Nije bitno da li æe afirmativne akcije preduzeti država ili pojedinac, veæ je bitno da svi imamo svijest da sva djeca treba da imaju najbolje uslove za život, i da se trudimo da razvijemo posebnost i talenat svakog djeteta”, rekao je Numanoviæ, naglašavajuæi važnost partnerskog odnosa u razvijanju servisa Dnevnih centara.
(kraj) anm/žug