Neefikasnost u prevenciji i sanaciji posljedica požara
- Neefikasnost u prevenciji i sanaciji posljedica požara
- Post By urednik
- 13:32, 29 oktobar, 2012

Podgorica, (MINA) – Nadležne institucije u Crnoj Gori pokazale su izuzetnu neefikasnost u prevenciji i sanaciji posljedica požara u šumskim ekosistemima, ocijenjeno je iz nevladine organizacije (NVO) Zeleni Crne Gore.
Kako je saopšteno iz te NVO, od 1993. do prošle godine, samo u državnim šumama, opožareno je oko 20 hiljada hektara, dok je u ovoj izgorjelo najmanje šest hiljada hektara šume.
»Nemamo evidenciju za opožarene površine u privatnim šumama, ali to svakako nije manje nego u državnim«, kaže se u saopštenju.
Zeleni upozoravaju da opožarene površine generišu izuzetno negativne ekološke i ekonomske posljedice, jer dolazi do vještaèke sukcesije i svih posljedica koje takvi procesi nose.
Prema njihovim rijeèima, neke od tih posljedica su izgubljena produkcija drvne mase, ugrožavanje staništa ukupne šumske zoosfere, ali i to što su opožarene površine izvor fitopatogenih procesa i generator kalamiteta štetnih insekata i erozionih procesa.
U toj NVO smatraju da je država pokazala izuzetnu neefikasnost u prevenciji i sanaciji posljedica požara.
»Šumski ekosistem, kao najsloženiji ekosistem na Zemlji, pa i u Crnoj Gori, veoma je ugrožen djelovanjem požara, na èijoj se prevenciji i sanaciji izuzetno neefikasno radi«, tvrde Zeleni.
Kako navode, za sanaciju opožarenih šumskih površina neophodna je intervencija države, odnosno Uprave šuma kao njene institucije koja po formi i po funkciji integralno gazduje šumskim ekosistemom Crne Gore.
Prema proraèunima te NVO, za pošumljavanje oko 26 hiljada hektara državnih šuma potrebno je oko 65 miliona sadnica odreðenih vrsta u odnosu na diktirajuæe stanišne uslove.
»Do sada na ovom planu skoro ništa nije uraðeno, i nema evidentnih mjerljivih primjera«, kaže se u saopštenju.
Zeleni navode da u Crnoj Gori postoje tri rasadnika, èija ukupna produkcija ne prelazi dva miliona sadnica godišnje.
»A da apsurd bude potpun, ni tako minimalne kolièine Uprava šuma ne angažuje veæ ih, kad prerastu, uništavaju«, tvrde iz te NVO.
Oni smatraju da bi, samo za obnovu opožarenih površina državnih šuma, crnogorskim rasadnicima u punom proizvodnom kapacitetu trebalo preko 32 godine.
»Apelujemo da ovaj retrogradni proces prestane, i da se ova najveæa ugroženost šumskog ekosistema poène sanirati, sadnjom makar onih kolièina prispjelih sadnica koje u Crnoj Gori u ovom momentu imamo«, kaže se u saopštenju.
(kraj) gop/isf