Negoduju zbog naèina izvještavanja
- Negoduju zbog naèina izvještavanja
- Post By urednik
- 20:41, 4 april, 2011

Podgorica, (MINA) – Naèin na koji su mediji izvještavali o sluèaju navodnog zlostavljanja tri djevojèice za vrijeme njihovog boravka u Domu u Bijeloj, više je poziv na linè i žigosanje štiæenika te institucije, nego na otkrivanje istinitih èinjenica, ocinila je danas nevladina organizacija (NVO) Forum MNE.
U saopštenju te NVO navodi se da negoduju zbog naèina izvještavanja medija u Crnoj Gori, i podsjeæaju na novinarski Kodeks i zakonom propisane dužnosti javnih glasila.
„Smatramo da je ovakav naèin medijskog izvještavanja o tim dogaðajima više poziv na linè i žigosanje djece i mladih, koji su inaèe ’obilježeni’ od okruženja samom èinjenicom da odrastaju u instituciji, nego poziv na otkrivanje istinitih èinjenica“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da Forum MNE godinama realizuje razlièite projektne aktivnosti sa djecom i mladima iz Djeèjeg doma Mladost.
„S obzirom na ciljeve projekata koje realizujemo u Domu, ali i opšte ciljeve naše organizacije koji u prvi plan stavljaju dobrobit i zaštitu djece i mladih, apelujemo za brzom i efikasnom istragom nadležnih i struènih službi“, kaže se u saopštenju.
Iz te NVO navode da je vijest o „sluèaju zlostavljanja maloljetnih štiæenica“ Doma u Bijeloj, odjeknula u nedjelju kao udarna tema koja se, praæena grubim naslovima i krajnje nepažljivim konstatacijama, proširila po gotovo svim elektronskim glasilima i sredstvima javnog informisanja u regionu.
„Ovo samo govori o nivou odgovornosti koju mediji dobijaju sa ekspanzijom elektronske komunikacije gdje se jednom uèinjen nemar višestruko umnožava, a zatim i interpretira do u nedogled“, smatraju u Forumu MNE.
U toj NVO tvrde da "po ko zna koji put, integritet maloljetnih osoba biva nevažan naspram aktuelnosti surove stvarnosti i èitalaèkog vapaja za tragedijom i životnim dramama koje zaprepašæuju".
U Forumu smatraju i da je u prethodnom periodu mnogo uèinjeno na izgradnji povjerenja graðana prema medijima, slobodi izražavanja i njegovanju transparentnosti.
„Isto tako smatramo da se veæi napori moraju uložiti u profesionalno i etièko izvještavanje, kako bi crnogorska medijska djelatnost napredovala u pravcu dostizanja neophodnog kvaliteta i struènosti“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da tekstovi objavljeni u nedjelju ugrožavaju identitet djevojèica, hraniteljstvo kao koncept koji je tek u povoju, institucionalnu brigu i zaštitu djece i mladih, kao i rad socijalnih službi i tužilaštva
Iz Foruma podsjeæaju da je Kodeksom novinara Crne Gore utvrðjeno da novinarska profesija poèiva na novinarskom poštenju, integritetu i znanju i da novinari moraju poštovati integritet maloljetnih osoba.
„Kodeks obavezuje novinare da postupaju u skladu sa naèelima Konvencije o pravima djeteta UN-a, i da sa posebnom pažnjom istražuju informacije koje zadiru u interes djece, kao i da su mediji dužni da iskažu posebni obzir kada intervjuišu, fotografišu ili snimaju maloljetnike“, dodaje se u saopštenju.
U Forumu MNE smatraju da su objavljeni tekstovi i udarne vijesti televizijskih stanica prekršile mnoge navedene stavke kodeksa, manipulišuæi izjavama i stavljajuæi ranjivost u funkciju senzacionalnosti.
„Nadamo se da æe naš apel za brzom istragom biti uvažen. Takoðe, nadamo se da æe javnost u sebi naæi mjesta za empatiju za djecu i mlade iz Doma koja su, u svakom sluèaju, najviše pogoðena ovim dogaðajima”, zakljuèuje se u saopštenju.
(kraj) gop