Neka objasne šta je bilo sa Sporazumom o jeziku
- Neka objasne šta je bilo sa Sporazumom o jeziku
- Post By urednik
- 21:31, 14 oktobar, 2011

Podgorica, (MINA) - Demokratska srpska stranka (DSS) pozvala je danas crnogorsku vlast, ali i parlamentarnu opoziciju, da objasne šta se desilo sa, kako navode, famoznim Sporazumom o jeziku koji je potpisan na poèetku školske godine.
»DSS poziva sve potpisnike nadaleko èuvenog Sporazuma kojim je srpski jezik zamijenjen crnogorsko-srpskim, bosanskim i hrvatskim, da nam kažu kako se on primjenjuje u praksi i da li æe oni koji ga krše snositi neke zakonske konsekvence«, kaže se u saopštenju te stranke dostavljenom agenciji MINA.
Navodi se da je DSS upozoravala da æe, imajuæi u vidu karakter crnogorske vlasti, bilo kakav dogovor biti izigran, gdje god i kad god je to moguæe, i pozivala da se saèeka sa tim rješenjem koje su zajedno iznašli vlast i parlamentarna opozicija.
»Jasno je danas da ðaci uèe po planu i programu za crnogorski jezik, da udžbenika od prošle godine, iz kojih je po Sporazumu trebalo da se uèi, nema, ili ako ima, to je minimalno i da se uèe dva nova slova crnogorske azbuke«, kaže se u saopštenju.
U DSS-u tvrde da je »srpski jezik zapostavljen na svakom koraku, da se u rubrikama o predmetu èesto upisuje samo crnogorski ili crnogorski punim imenom, a za srpski jezik su predviðene neke skraæenice iz kojih bi rijetko ko mogao da prepozna o èemu se zapravo radi«.
»O prevoðenju pisaca koji nikada nijesu koristili bilo šta što je danas prepoznato kao specifiènost crnogorskog jezika, vjerujemo ne treba ništa reæi, ali su nas, po potpisivanju Sporazuma, mnogi slavodobitno ubijeðivali da djeca sada mogu da se obrazuju na književnom jeziku kojim se odvajkada pisalo i govorilo u Crnoj Gori«, dodaje se u saopštenju.
O svemu tome se, kako navode, u Crnoj Gori æuti, izuzev rijetkih primjera, kao što je Savjet roditelja Osnovne škole »Branko Briniæ« iz Krtola.
»DSS poziva da se odmah prekine sa dosadašnjom praksom po kojoj je diskriminisana srpska jezièka veæina u Crnoj Gori, i da potpisnici Sporazuma odmah sagledaju i promjene ovakvo stanje«, kaže se u saopštenju.
U suprotnom æe, smatraju u toj partiji, od vlasti i parlamentarne opozicije toliko hvaljeni Sporazum ostati »mrtvo slovo na papiru uz, naravno, nekoliko potpisa koji se nadaju da æe ih prekriti vrijeme i svijetla evropska perspektiva«.
»Jer, šta je srpski jezik pri pozitivnom Izvještaju iz Brisela kojim možete mahati pred graðanima i njihovom djecom«, zakljuèuje se u saopštenju.
(kraj) gop