Nekoliko desetina hiljada građana na litiji u Nikšiću
- Nekoliko desetina hiljada građana na litiji u Nikšiću
- Post By urednik
- 21:19, 12 maj, 2017

Nikšić, (MINA) – U Nikšiću je, svetom arhijerejskom liturgijom i svečanom litijom koja je okupila nekoliko desetina hiljada građana, obilježen 12. maj - Dan Svetog Vasilija Ostroškog ÄŒudotvorca, duhovnog zaštitnika grada podno Trebjese.
Litiju su predvodili mitropolit crnogorsko – primorski Amfilohije, izaslanik moskovskog patrijarha i sverusije, mitropolit taškentski i uzbekistanski Vikentije, episkopi kroštanski i dioklijski, Nazarije i Kirilo, episkop zahumsko - hercegovački Grigorije i zapadno –američki Maksim, brojno sveštenstvo i monaštvo.
U litiji su bili i diplomate iz Ruske ambasade, izaslanik Vlade Srbije, predsjednik Skupštine Opštine Trebinje i brojni gosti.
Kolona vjernika krenula je u 18 sati ispred Sabornog hrama, posvećenog Svetom Vasiliju Ostroškom, a litija se zaustavljala na više gradskih raskršća i na centralnom gradskom Trgu, odakle su upućivani blagoslovi i molitva za zdravlje i napredak Nikšića, kao i svih hrišćana.
Ulicama Nikšića pronijet je jastuk Svetog Vasilija, koji se čuva u nikšićkom Sabornom hramu.
Episkop budimljansko – nikšićki Joanikije kazao je da je taj svešteni hod istovremeno i hod u slavu sveca Ostroškog i Vaskrsenja Hristovog.
„Sveti Vasilije je izliječio mnoge bolesnike, tužne i sirote utješio, omladinu na pravi put uputio i u srca im ulio oganj vjere pravoslavne, a mnoge roditelje potomstvom obradovao i domove ukrijepio, i sve to čini krstom Hristovim“, rekao je Vladika Joanikije u besjedi na Trgu slobode u Nikšiću.
Vladika je zapitao ima li ljepšeg znaka od današnjeg sabranja u slavu Svetog Vasilija Ostroškog i Vaskrsenja Hristovog.
On je podsjetio na prvu litiju 1996. godine, kada su nošene mošti Svetog Vasilija Ostroškog, kada je nakon nezapamćenog pljuska, grad obasjao zrak svjetlosti kao „znak, proroštvo, kroz koje se izlila velika Božija milost“.
Vladika Joanikije istakao je da nije slučajno episkop Nazarije, starješina Aleksandro-nevske lavre u Sankt Petersburgu došao na sabranje u Nikšić.
“U njegovoj lavri počiva onaj koji je prvi spjevao službu Svetom Vasiliju i prvi ga objavio kao svetitelja, posljednji patrijarh Pećke patrijaršije Vasilije Brkić, kao i veliki mitropolit crnogorski, veliki stradalnik i borac za jedinstvo pravoslavne vjere, mitropolit Vasilije Petrović”, rekao je Joanikije.
Mitropolit Vikentije kazao je da su se, po blagoslovu patrijarha Moskovskog i cijele Rusije Kirila, u Nikšiću okupili da proslave velikog ugodnika Božijeg Svetog Vasilija Ostroškog ÄŒudotvorca.
„Gajimo veliko poštovanje i ljubav prema svima vama, našem bratskom narodu koji živi u Crnoj Gori i Srbiji i zato sa radošću dolazimo u učestvujemo u vašim praznicima“, rekao je mitropolit Vikentije.
Mitropolit je kazao da je radostan zbog tolikog mnoštva naroda koji se okupio da uznese hvalu Svetom Vasiliju i zablagodari mu na mnogim milostima, iscjeljenja i pomoći koje svako u svom ivotu doživljava.
„Sveti Vladika Vasilije stekao je veliku blagodat pred Bogom, jer je išao putem Hristovih zapovijesti. I sve što je radio i trpio u svom životu radio je zbog svog spasenja i carstva nebeskoga, a tu stečenu blagodat bogato dijeli svima nama“, poručio je mitropolit Vikentije.
On je poručio da svi u svom životu treba tako da rade zbog sticanja vječnog carstva Hristvog.
Mitropoit Amfilohije zahvalio se ruskim vladikama što su bili „hrabri da dođu u Crnu Goru, iako je crnogorska vlast udarila sankcije“.
Svečanom litijom završena je tradicionalna duhovno-kulturna manifestacija "Dani Svetog Vasilija Ostroškog" koju organizuje Eparhija budimljansko-nikšićka i Crkvena opština Nikšić.
Praznik svetog Vasilija obilježen je prvo ponoćnim bdenijem, a jutros i svetom liturgijom u manastiru Ostrog gdje su se svetiteljevim moštima sa ljubavlji i nadom poklonile desetine hiljada vjernika iz brojnih zemalja.
Sveti Vasilije Ostroški rođen je 28. decembra 1610. godine u selu Mrkonjići u Hercegovini kao Stojan Jovanović, a zamonašio se u trebinjskom manastiru Uspenija Presvete Bogorodice. U Ostrog je došao nakon razaranja manastira Tvrdoš gdje je živio i radio kao arhijerej. Mitropolit hercegovački postao je 1639. godine. Upokojio se 1671. godine, a zbog svojih isceliteljskih moći proglašen je za sveca.
(kraj) mpa/tpr