Nema buduænosti bez osude zloèina
- Nema buduænosti bez osude zloèina
- Post By urednik
- 13:03, 21 jun, 2009

Podgorica, (MINA) – Preispitivanje odgovornosti crnogorskih medija u ratnom periodu vezano je i za utvrðivanje odgovornosti politièkih elita, pošto su državni mediji, koji su huškali na rat, bili pod kontrolom vlasti, ocijenio je novinar Veseljko Koprivica.
On smatra da bi Crna Gora trebalo da pokrene istragu o ulozi medija u podstrekavanju ratnih zloèina u bivšoj Jugoslaviji.
„Crna Gora to treba da uradi u okviru suoèavanja sa svojom ukupnom neslavnom prošlošæu tokom ratnih devedesetih, znaèi mora izvršiti proces lustracije“, kazao je Koprivica agenciji MINA.
On smatra da ozbiljnom i detaljnom istragom treba obuhvatiti sve ratne zloèine, a ne samo huškanje na rat preko medija. »To se mora uraditi u državnim institucijama, odnosno u tužilaštvu, sudovima, parlamentu«.
Koprivica ocjenjuje da je pokretanja takve istrage važno.
„Nijedno društvo ne može raèunati na beskonfliktnu buduænost ukoliko nosi optereæujuæe hipoteke iz svoje prošlosti, odnosno ukoliko nije osudilo aktere dogaðaja koji se mogu tretirati kao ratni ili neki drugi zloèini“.
„Dok ne rašèisti sa ratnim periodom svoje prošlosti Crna Gora ne može naprijed, ne može projektovati sebe kao modernu, demokratsku i ozbiljnu državu i društvo“, kazao je Koprivica.
On je u vezi crnogorskih medija i novinara, rekao da treba znati da je dio njih, konkretno Radio i Televizija Titograd, Pobjeda i Nikšiæke novine, odigrali neèasnu ulogu tokom ratnih devedesetih. „Tada je dio novinara iz tih informativnih kuæa iskompromitovao i srozao novinarsku profesiju na najniže grane - ubijajuæi i istini i ljude rijeèima“.
„O tome je ostala bogata dokumentacija, tako da se taèno zna koji su mediji i koji novinari to radili. To što su oni bili izvršioci onog što su pripremili politièki i vojni vrhovi ne može umanjiti njihovu odgovornost, jer su i tada kao i danas postojali precizni profesionalni novinarski standardi i novinarski kodeks koji se ni u kakvim vremenima i ni zbog èega ne smiju prekršiti“, kazao je Koprivica.
Prema njegovim rijeèima, novinari ratni huškaèi ne samo da su propagirali rat, širili nacionalnu, vjersku i neviðenu mržnju protiv ljudi i u Crnoj Gori i u susjednim državama, nego su mjesecima lagali javnost i onome što je prethodilo ratu i što se dešavalo tokom rata.
„Dakle, objavljivali su neistine koje su mnogi platili èak i životima“, upozorio je Koprivica.
Takve novinare i medije, smatra on, prvo je trebalo da osude novinarske asocijacije, ali to se, nažalost, nije desilo.
„Desilo se nešto drugo. Mnogi su napredovali u svojim novinarskim karijerama uz pomoæ države, dobijali novinarska i druga priznanja. Oni najekstremniji, to odgovorno tvrdim, dobili su èak i sudsku satisfakciju u procesu koji su poveli protiv mene prije 14 godina zato što sam objavio informaciju da se njihova imena nalaze u sudskim spisima Haškog tribunala zbog huškanja na rat“.
„Iako ta informacija nikada nije zvanièno demantovana, ispao sam žrtva grupe novinara ratnih huškaèa u politièkom procesu pred sudijama koji nisu sudili po zakonu i koji još traje“, kazao je Koprivica.
Nažalost, te novinare su, kaže on, indirektno podržavali i neki poznati novinari koji važe za uzorne profesionalce osuðujuæi mene što sam objavio pomenutu informaciju.
„Zbog toga sam skeptik da æe i sada naše novinarske asocijacije, kao što to najavljuju u Srbiji i Bosni i Hercegovini, smoæi snage da imenom i prezimenom prozovu novinare ratne huškaèe. A to bi im bila sasvim dovoljna kazna – osuda od svojih kolega“, kazao je Koprivica.
On je istakao da ne podržava lažnu cehovsku solidarnost, jer smatra da se ne smije zaboraviti da su crnogorski novinari izmišljali da je u Pakracu ubijeno èetrdeset Srba, da je u Èepukuæama stradalo nekoliko stotina crnogorskih rezervista, da su se ratni reporteri ponašali kao isljednici, da je sa naslovnih strana Nikšiækih novina poruèivano «Crnom Gorom teèe Zeta, uskoro æe i Neretva».
„Ukoliko takvi urednici i novinari danas dožive moralnu osudu to æe biti prava pouka i opomena novinarima i medijima koji bi eventualno nekad došli u iskušenje da urade nešto slièno. Takav èin samo može reafirmisati nekadašnji ugled novinarske profesije i novinara“, smatra Koprivica.
Komentarišuæi ocjene iz Demokratske partije socijalista da Crna Gora treba više da bude posveæena buduænosti nego da se bavi onim što se dešavalo u prošlosti, on je kazao da vladajuæa partija “samo ponavlja ono što otuda stiže u javnost svih proteklih godina“.
„Vlast dokazuje još jednom da u Crnoj Gori nema politièke volje da poène neminovni proces lustracije. Zašto to radi sasvim je jasno - preispitivanje odgovornosti crnogorskih medija u ratnom periodu vezano je i za utvrðivanje odgovornosti politièkih elita, pošto su državni mediji, koji su i huškali na rat, bili pod kontrolom vlasti«, naglasio je Koprivica.
Valjda æe jednog dana, kaže on, doæi na vlast neka partija koja æe, makar i sa velikim zakašnjenjem, osuditi ono što je za osudu kako bi Crna Gora išla dalje bez hipoteka iz nedavne prošlosti.
(kraj) žug/isf