Nema kompromisa o neposrednim izborima
- Nema kompromisa o neposrednim izborima
- Post By Super Admin
- 13:37, 17 septembar, 2002

Podgorica, (MINA) – Pitanje neposrednih izbora u parlament nove državne zajednice jasno je definisano i tu nema kompromisa, zajednièki je stav predstavnika koalicije “Zajedno za Jugoslaviju (ZZJ)”.
Potpredsjednik Narodne stranke (NS) Savo Ðurðevac, kazao je danas da je za koaliciju ZZJ i tu partiju, pitanje neposrednih izbora “apsolutno nesporno” i da je neprihvatljivo donošenje ustavne povelje bez odredbe koja se odnosi na naèin izbora poslanika.
“Vjerujemo da je 22. septembar dan kada æe se zaista zatvoriti pitanje ustavne povelje”, rekao je Ðurðevac novinarima, nakon sastanka sa zamjenikom sekretara Venecijanske komisije Tomasom Markertom u crnogorskom parlamentu.
Ðurðevac je istakao da u beogradskom Sporazumu “od rijeèi do rijeèi stoji, da æe se naèela neposrednih izbora urediti republièkim, odnosno, državnim zakonima federalnih jedinica".
On se nada da æe tvrdoglavost crnogorskog predsjednika Mila Ðukanoviæa, u vezi sa donošenjem povelje, biti omekšana “dobrim demokratskim uslugama” Evropske unije i Meðunarodne zajednice.
Potpredsjednik Srpske narodne stranke (SNS) Ranko Kadiæ, ocijenio je da su norme iz beogradskog sporazuma, jasne Venecijanskoj komisiji, "pa i svima".
“Jedino nijesu jasne Ðukanoviæu”, kazao je Kadiæ.
On je ponovio da kompromisa sa “demokratijom” neæe biti.
“U ustavnoj povelji jasno se mora definisati naèin izbora poslanika. Koalicija ZZJ napravila je dovoljno kompromisa, i ispod ovoga se ne može”, rekao je Kadiæ.
On je zapanjen izjavom kopredsjednika Ustavne komisije Dragana Kujoviæa.
“Oni idu 22. septembra da razgovaraju, a on traži da ova država ne bude primljena u SE. Ne mogu vjerujem da æe Crna Gora i Srbija biti jedino ostrvo u Evropi, gdje se ne poštuju demokratski principi”, ocijenio je Kadiæ.
Visoki funkcioner Socijalistièke narodne partije Velizar Kaluðeroviæ, ponovio je da se ne može izbjeæi obaveza da se u ustavnoj povelji definišu naèela izbora poslanika u parlament državne zajednice.
“Ukoliko se to ne bi definisalo, postojao bi rizik da se poslanici iz država èlanica na razlièit naèin biraju u skupštinu zajednièke države”, rekao je Kaluðeroviæ.
Prema njegovim rijeèima, nema nikakvog opravdanja, niti razloga da se u tom dijelu pravi kompromis.
(kraj) nem/isf