Nema lokalne samouprave bez raspolaganja imovinom
- Nema lokalne samouprave bez raspolaganja imovinom
- Post By drazenv
- 13:21, 15 februar, 2011

Podgorica, (MINA) – Opštine ne bi trebalo da traže saglasnost od Vlade prilikom raspolaganja sopstvenom imovinom, jer to predstavlja ogranièavanje autonomije lokalne samouprave, ocijenio je danas profesor Ðorðije Blažiæ.
Ministarstvo finansija ponovo je upozorilo predstavnike opština i lokalnih parlamenata da, bez prethodne saglanosti Vlade, ne smiju prodavati, mijenjati ili poklanjati imovinu.
Blažiæ je rekao da opština mora imati svoju imovinu, a Zakonom o državnoj imovini se odreðuje koja je imovina lokalnih zajednica, a koja je državna.
»Suštinsku posmatrano, veoma je sporno ustavno-pravno ovlašæenje opština da ima imovinu prema ovom zakonu, tako da je Zakon o lokalnoj samoupravi veoma diskutabilan sa ustavno-pravnog aspekta«, rekao je Blažiæ agenciji MINA.
On je objasnio da je upravljanje imovinom opštine apsolutno pravo.
»U odnosu na koje centralna vlast ne treba da ima bilo kakvih ovlašæenja koja ogranièavaju ta prava, a drugo je kada opština vrši funkciju raspolaganja državnom imovinom. Tada država daje saglasnost opštinama mogu li ili ne da raspolažu«, naveo je Blažiæ.
Zakon je, smatra on, prilièno konfuzan u tom dijelu, i ne može se potpuno razjasniti šta je imovina države, a šta lokalnih zajednica.
Blažiæ je objasnio da opština ne može raspolagati državnom imovinom bez saglasnosti Vlade, ali kad je u pitanju lokalna imovina, opštini nije potrebna saglasnost Vlade.
»Ako Vlada i tada traži saglasnost, onda je to apsolutno ogranièavanje autonomije, i zato su sa ustavno-pravnog aspekta takva rješenja sporna«, naveo je Blažiæ.
Prema njegovim rijeèima, u ozbiljnoj državi, kad je rijeè o svojinskim pravima, koja su neotuðiva, mora se taèno znati èija je imovina.
»I šta je imovina lokalnih zajednica, a šta države Crne Gore. Lokalne zajednice po Ustavu moraju da imaju svoju imovinu, a kad imaju svoju imovinu, onda moraju imati sva tri svojinska ovlašæenja – i upravljanje i raspolaganje i korišæenje«, dodao je Blažiæ.
Kako je kazao, samom èinjenicom da opština po Ustavu ima imovinu, apsolutno pravo lokalne zajednice je da upravlja, koristi i raspolaže tom imovinom.
Saglasnost Vlade, objasnio je Blažiæ, potrebna je uvijek i samo u onim situacijama kada opština ima ovlašæenja od Vlade da raspolaže sa državnom imovinom.
»Meðutim, kad opština raspolaže svojom imovinom, onda sistemski, ne bi smjela da postoji saglasnost Vlade, jer je to klasièan naèin ogranièavanja autonomije lokalne samouprave«, kazao je on.
Blažiæ smatra da problem Podgorice nije jedini problem u odnosu države i lokalne zajednice, dodajuæi da gradonaèelnici olako ulaze u te probleme, »umjesto da jednom pokrenu postupak ocjene ustavnosti zakona o imovini«.
»Ovako æe u kontinuitetu u pojedinaènim situacijama dolaziti do problema koji æe se pokušavati pojedinaèno rješavati, a na taj naèin se ne rješava pitanje«, rekao je Blažiæ.
On smatra da se ne može govoriti o lokalnoj samoupravi, ukoliko ona nema imovinu, autonomna prava da raspolaže imovinom, fiskalni autononmi kapacitet, kao i izvore prihoda.
U tom zakonu je, ocjenjuje Blažiæ, mnogo otvorenih pitanja.
(kraj) boj/isf