Nema politièke volje za lustraciju
- Nema politièke volje za lustraciju
- Post By urednik
- 12:06, 23 april, 2011

Podgorica, (MINA) – U Crnoj Gori se ne može govoriti o lustraciji jer ne postoji politièka volja niti snaga koja bi tu ideju zagovarala, ocijenila je direktor Fonda za humanitarno pravo, Nataša Kandiæ.
Ona je agenciji MINA kazala da je propuštena šansa i prilika za lustracijom.
„Nema te politièke snage, niti volje koje bi u ovom trenutku zagovarale da se sprovede lustracija, i da iz policije i vojske, na primjer, odstrane svi koji su imali bilo kakve veze sa teškim kršenjima ljudskih prava u prošlosti“, kazala je Kandiæ.
O lustraciji, kako je navela, u njenom najèistijem vidu, ne može da se govori uopšte.
„O bilo kom dijelu teritorije bivše Jugoslavije da govorimo, na svim pozicijama imamo one koji su bili i na pozicijama i vrlo aktivni devedesetih godina, koji su donosili odluke i doprinjeli izbijanju ratova“, navela je ona.
Na vlasti ima onih, smatra Kandiæ, koji nijesu sprijeèili ratne zloèine veæ su ih koristili, a i danas imaju uticaj u institucijama države, „što je lako provjerljiva èinjenica“.
To je, prema njenim rijeèima, teško provjeriti tamo gdje je teško ostvariti javni uvid u kadrovsku strukturu organizacije poput raznih tajnih službi, bezbjednosno-informativne službe, vojno bezbjednosne agencije i slièno.
„Ali se sasvim sigurno, i na osnovu nekih indirektnih podataka, može zakljuèiti da u tim tajnim službama najviše opstaju oni koji su devedesetih godina bili najmoæniji djelovi tih institucija u kreiranju strategije, ratova i pristupa kako se dolazi do ciljeva, kao što su stvaranje homogenih etnièkih teritorija“, kazala je Kandiæ.
Ona smatra da na politièkoj sceni ima onih koji su bili i devedesetih godina. Ili su, kako je kazala, nakon nekih godina apstinencije ponovo na politièkoj sceni.
„U Srbiji je to sluèaj sa Socijalistièkom partijom, koja je treæa partija po jaèini, snazi i moæi u politièkom životu zemlje“, pojasnila je Kandiæ.
To je sluèaj, navodi ona, i u Hrvatskoj, Crnoj Gori, kao i u Bosni i Hercegovini, „gdje se mogu vidjeti još oni koji su bili vrlo aktivni tokom svih tih negativnih godina u politièkom životu zemlje“, zakljuèila je Kandiæ.
(kraj) anm/isf