
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) neæe uvoditi restrikcije jer se elektroenergetska situacija trenutno stabilizovala, ali iz kompanije apeluju na potrošaèe da nastave da štede.
„Iako je postojala moguænost uvoðenja restrikcija u isporuci energije, koje su osjetili potrošaèi u Makedoniji, Albaniji i Srbiji, Crna Gora æe ipak ovu vanrednu situaciju prevaziæi bez uvoðenja te nepopularne mjere, kako za potrošaèe tako i za EPCG“, navodi se u saopštenju kompanije.
Elektroenergetski sistem u Crnoj Gori, kako se dodaje, stabilno funkcioniše i strujom je redovno snabdjeveno više od 99,9 odsto potrošaèa i pored nepovoljnih meteo uslova.
Iz EPCG su kazali da je situacija u elektroenergetskom sistemu, iako trenutno stabilizovana i dalje vrlo rizièna, jer eventualno havarijsko ošteæenje bilo kojeg elektroenergetskog objekta u Crnoj Gori i regionu može ponovo dovesti do nestašice struje.
„Elektroenergetski bilans do kraja sedmice nije „zatvoren”, jer oèekujemo dodatnu stabilizaciju tržišta. Struja se i dalje teško nabavlja, ali usljed najave poboljšanja vremenskih uslova oèekuje se poveæanje dotoka èime bi se podigao nivo naših akumulacija, èije ionako male rezerve koristimo“, objasnili su iz EPCG.
Oni su saopštili da su akumulacije bile skoro prazne zbog jednogodišnjeg sušnog perioda, koji je neposredno prethodio padu temperature, a što je prouzrokovalo zaleðenje rijeka i pritoka.
„Oèekujemo da æe rast temperature dovesti i do smanjenja potrošnje, što bi, sve zajedno trebalo da pozitivno utièe na elektroenergetsku situaciju u našoj zemlji“, precizirali su iz kompanije.
Iz EPCG su podsjetili da je 15-odnevni ledeni talas koji je zahvatio jugoistoènu Evropu izazvao rekordno niske temperature i uslovio rekordno visoku potrošnju elektriène energije, u Albaniji, Bugarskoj, Makedoniji, Grèkoj, Srbiji i Hrvatskoj, èak i najveæu ikad zabilježenu potrošnju.
„Nakon poremeæaja na meðunarodnom tržištu elektriène energije prouzrokovanih teškom elektroenergetskom situacijom u regionu, lošom hidrologijom i uvoðenjem vanrednih stanja u zemljama, kao i obustavom izvoza elektriène energije iz Bosne i Hercegovine (BiH), Bugarske i Rumunije, stanje je najzad poèelo da se djelimièno stabilizuje“, naveli su iz EPCG.
Iz EPCG su saopštili da su elektroprivrede u regionu bile primorane da na tržištu kupuju dodatne kolièine energije, u cilju zadovoljenja svojih, neplanirano velikih i iznenadnih potreba za energijom, što je bio sluèaj i sa crnogorskom kompanijom.
„Još jednom naglašavamo da ovaj dodatni uvoz elektriène energije neæe negativno uticati na potrošaèe u Crnoj Gori. Svi prenosni kapaciteti za uvoz energije u regionu, od Maðarske ka jugu su u cjelosti bili popunjeni, pa u regionu nije bilo moguæe dovesti svu neophodnu energiju“, objasnili su iz kompanije.
Iz tog razloga, kako su dodali, pojedine elektroprivrede uopšte nijesu ni mogle da dobiju ponude za nabavku dodatnih kolièina koje su im bile neophodne, bez obzira na cijenu.
„Suoèeni sa ovakvom situacijom, Grèka, Makedonija, Srbija, Bugarska i Rumunija su pribjegle zatvaranju sopstvenih energetskih prostora, dok su Crna Gora i BiH proglasile stanje elementarne nepogode“, podsjetili su iz EPCG.
Iz EPCG su još jednom apelovali na potrošaèe da se racionalno troši elektrièna energija.
(kraj) jlb/bvm