Neophodan komfor i dobro opremljene sobe
- Neophodan komfor i dobro opremljene sobe
- Post By kristina
- 14:25, 7 mart, 2004

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Najtrajniji utisak na goste hotela, prema anketama meðunarodnih turistièkih kompanija, ostavljaju komfor i oprema soba i kupatila, zbog èega je u Crnoj Gori potrebno stvoriti novi, prepoznatljivi imidž smještajnih kapaciteta.
»Potrebno je stvoriti prepoznatljive objekte sa tipièno crnogorskim i mediteranskim identitetom«, smatraju u Ministarstvu turizma.
Ministarstvo je zbog toga izdalo Priruènik za standardizaciju turistièkog smještaja, koji daje smjernice preduzetnicima kako treba da izgleda soba, apartman i kupatilo, nezavisno da li su u hotelu motelu ili privatnom smještaju.
Osnovni kreterijum za sve objekte je da soba ima tri zone, za spavanje, opuštanje ili rad i kupanje i oblaèenje.
Iz Ministarstva smatraju da, prilikom renoviranja postojeæih i izgradnje novih ugostiteljskih kapaciteta, uz korištenje upustava iz Priruènika, treba saraðivati sa arhitektama i unutrašnjim dekoraterima, kako bi bile izbjegnute skupe greške u konceptu dizajna.
Prilikom izgradnje objekata na primorju preporuèeno je da se posebno obrati pažnja na integraciju prirodnog pejzaža, kao osnovne teme dizajna hotela i usaglašenost eksterijera i enterijera.
»Dobar utisak na goste ostavlja hotel koji ima dobar prilaz, baštu sa stazama za šetnju i prirodnim pejzažom, travnjake sa klupama i ležaljkama, imaginaran dizajn bazena sa ostrvcima, špiljama i vodopadima. Hotel mora imati holove, restorane, prodajni prostor, djeèje klubove i osnovne rekreacione i banjske kapacitete«, navedeno je u Priruèniku.
Sobe u primorskim hotelima treba da budu funkcionalno namješetene, prema moguænosti sa pogledom na more, klima ureðajima, televizorom sa satelitskim prikljuèkom, zvuènom izolacijom, opremljenim balkonima i masivnim vratima sa sigurnosnom bravom. Kupatila moraju biti veæa, a namještaj, prozori, materijali i boje u skladu sa mediteranskim stilom.
Turistièka naselja moraju imati ureðene zelene površine sa lokalnim tradicionalnim kulturnim obilježjima, staze za šetnju, fontane, raznovrsne restorane i kafee, kao i segmentirane tematske odjeljke za porodice sa djecom i parove.
Eksterijer i enterijer hotela u planinskim mjestima treba uskladiti sa prirodnim okruženjem. Prodavnice i mjesta za iznajmljivanje ski opreme su blizini hotela, a parking ne smiju zaklanjati vidik.
Prepuèeno je da planinski hotel ima kamine u holovima i zajednièkim prostorijama, panoramske i terase za sunèanje, tvrde kamene površine na ulazima, zatvorene i otvorene bazene, parne i suve saune, terene za tenis i bilijar, barove, restorane i salone.
Gradski ili poslovno-turistièki hotel treba da posjeduje sobe sa pogledom na horizont, rijeku ili park, ulaze sa maksimalnim prirodnim osvjetljenjem, restorane i sale za sastanke u skladu sa arhitekturom objekta, hol sa barom, poslovni centar i rekreacione sadržaje sa saunom. Objekat mora biti uraðen u skladu sa arhitektonskim nasljeðem grada.
U sobama gradskih hotela neophodan je kompjuter sa internetom, udobne fotelje sa kvalitetnim osvjetljenjem, tuš kabine u džakuzi /jacuzzi/ stilu, televizor sa satelitskim prikljuèkom i klima ureðaj.
Iz Ministarstva napominju da navedene elemente treba da imaju svi hoteli nezavisno od kategorije, sa razlikom samo u kvalitetu namještaja i opreme.
(kraj) bvm/kmh