
Podgorica, (MINA) – Vlada mora što prije preduzeti konkretne mjere i donijeti odluku o tome ko æe koordinisati Partnerstvo otvorenih vlada (OGP), kako bi se unaprijedilo sprovoðenje Te globalne inicijative u Crnoj Gori.
OGP bi trebalo da pomogne vladama da budu što transparentnije, efikasnije i pouzdanije — sa institucijama koje osposobljavaju i motivišu ljude da reaguju, prenosi portal CDT.
Crna Gora je, kada je 2011. postala èlanica te inicijative, bila obavezna da kreira akcioni plan, da primjenjuje obaveze i da unapreðuje transparentnost, uèešæe graðana, odgovornost, tehnologije i razvoj.
Iako je mogla da koristi prednosti tehnièkih moguænosti i znanja koje dolaze iz država uèesnica ove meðunarodne inicijative, crnogorska Vlada od pristupanja ovom partnerstvu nije dovoljno uradila na primjeni principa OGP-a, navodi se na portalu CDT-a.
Prije tri godine je formirala operativni tim koji je napravio akcioni plan, ali planirane obaveza nijesu u potpunosti realizovane. Da bi popravila takvo stanje Vlada je kasnije od èlanova operativnog tima tražila da daju sugestije i predloge za izradu novog Akcionog plana (AP), ali ni taj dokument nije uraðeno.
Èlanica operativnog tijela Dina Bajramspahiæ iz Instituta Alternativa (IA) smatra da nema osnova za zadovoljstvo postignutim rezultatima. Jedan od razlogu za lošu primjenu OGP-a su, smatra ona, brojni nedostaci AP, ali to što za sprovoðenje aktivnosti nisu opredjeljena sredstva iz budžeta.
“Sama inicijativa je ostala relativno nepoznata, ne samo graðanima Crne Gore, nego èak i organima državne uprave, što sve govori o tome da je incijativa ostala na marginama fokusa Vlade”, kazala je Bajramspahiæ za portal CDT-a.
Ona je naglasila da Crna Gora kasni za svim èlanicama koje su veæ usvojile drugi Akcioni plan.
Na zvaniènoj stranici OGP-a se navodi da Crna Gora trenutno primjenjuje prvi i kreira drugi AP-a, ali javnost još nije upoznata sa tim da li je poèela izradu novog dokumenta, a nije poznato ni da li je imenovan novi koordinator koji æe formirati operativni tim, iako je Vlada na sjednici u aprilu odluèila da se to uradi u što kraæem roku.
Portal CDT-a je pitao Vladin Biro za odnose s javnošæu o buduæim akcijama za sprovoðenje te inicijative, ali nije dobio odgovor.
S druge strane, u NVO sektoru smatraju da se hitno mora oformiti operativni tim, ukljuèiti predstavnike NVO sektora i napraviti novi akcioni plan za sprovoðenje preuzetih obaveza.
Smatraju da treba ukljuèiti i Uniju poslodavaca i Zajednicu opština u skladu sa prinicipima inicijative o ukljuèivanju svih segmenata društva u kreiranje javnih politika.
“Treba usvojiti manji broj mjera koje æe imati transformativni karakter i zaista promijeniti naèin funkcionisanja državne uprave kada je u pitanju odgovornost, otvorenost, kvalitet javnih usluga”, rekla je Bajramspahiæ.
Sliène preporuke su date i u izvještaju nezavisnog evaluatora koji, izmeðu ostalog, predlaže da se OGP instutucionalizuje formiranjem tijela koje æe pratiti primjenu AP, kao i da se prepoznaju i ukljuèe predstavnici biznis sfere i medija. Takoðe, predloženo je i da poslanici dobiju znaèajniju ulogu u proces izrade, sprovoðenja i monitoringa AP.
(kraj) boj/žug