
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Ekonomska situacija u Crnoj Gori nije lošija nego u regionu, ali bi njenom poboljšanju mogla doprinijeti bolja saradnja i zajednièki nastupi crnogorskih i hrvatskih komopanija na širem tržištu, ocijenjeno je danas na sastanku Hrvatskog poslovnog kluba u Podgorici.
Predsjednik crnogorske Vlade, Milo Ðukanoviæ, saopštio je da bi situacija u Crnoj Gori mogla biti bolja, ali da ona, ipak, nije lošija nego u regionu.
„Period od obnove nazavisnosti Crne Gore dobro je iskorišten, o èemu svjedoèe i ocjene onih koji nas kritikuju. Da nije tako ne bi smo bili na pragu ulsaka u NATO i dobijanja statusa kandidata za èlanstvo u EU“, rekao je Ðukanoviæ.
On smatra i da bi jaèanje konkurentnosti i partnerstva crnogorskih i hrvatskih preduzeæa moglo doprinijeti njihovom boljem statusu na tržištu EU.
„Oèekujmo da hrvatske kompanije nastave da investiraju, širite partnerstvo i zajedno sa crnogorskim nastupaju u EU, jer bez jaèanja konkurentnosti i partnerske saradnje teško da bi firme iz regiona mogle izboriti bolji status na probirljivijem tržištu, kakvo je evropsko“, ocijenio je Ðukanoviæ.
On je dodao i da jaèanje konkurentnosti podstièe bolji razvoj u interesu biznisa i graðana, kao i da bi preduzeæa iz Hrvatske trebalo da se kroz neki vid institucijalne forme povežu sa crnogorskim i prenesu im iskustva u prilagoðavanju evropskom tržištu.
Ðukanoviæ je saopštio i da Vlada planira da u narednom periodu nastavi da razvija putnu i željeznièku infrastrukturu, aviosaobraæaj, energetski sektor, kao i slobodan protok robe i kapitala.
On oèekuje i dobru predstojeæu turistièku sezonu, èemu bi, izmeðu ostalog, trebalo da doprinese rješavanje jednog od kljuènih problema primorskog turizma, odnosno pitanje vodosnabdijevanja.
„Regionalni vodovod za snabdijevanje primorja poèeæe da radi 15. juna, što znaèi da više nikada neæe nedostajati vode“, rekao je Ðukanoviæ.
On oèekuje da æe ovogodišnja turistièka sezona biti na nivou parametara iz prethodne godine, odnosno da æe promet iznositi izmeðu 1,1 milion i 1,2 miliona turista, što podrazumijeva i iste finansijske pokazatelje, od 540 do 550 miliona EUR godišnje od turizma.
Ðukanoviæ je podsjetio da je Crna Gora uspjela da saèuva makroekonomsku stabilnost bez obzira na globalnu ekonomsku krizu, koja je nije zaobišla.
„U Crnoj Gori nije bilo bankrota banaka i masovnih otpuštanja radnika, a Vladin set mjera pomogao je oèuvanju stabilnosti i zdravog jezgra koje æe biti osnov porasta konkurenstnosti u buduænost“, naveo je Ðukanoviæ.
Hrvatski ambasador, Petar Turèinoviæ, saopštio je da je saradnja dvije države u porastu, bez obzira na debalans na štetu Crna Gore, zbog njenog slabijeg izvoza u Hrvatsku.
„Nedostaju zajednièki poslovi i nastupi, pogotovo u sektorima kao što je turizam“, kazao je Turèinoviæ.
On smatra da smanjenje kratkoroènog kreditnog rejtinga Crne Gore ukazuje na poskupljanje kapitala, kao i da postoji veliki pritisak na održive finansije.
Turèinoviæ je poruèio i da, ipak, „nije sve tako crno“, bez obzira na poteškoæe u poslovanju sa kojim su suoèena preduzeæa u Crnoj Gori, kao ni rast nezaposlenosti.
(kraj) nar