Neophodni izvještaji koordinatora
- Neophodni izvještaji koordinatora
- Post By urednik
- 17:21, 12 oktobar, 2013

Podgorica, (MINA) – Predstavnici civilnog sektora mogu imati kontrolnu ulogu u nastavku pregovor sa Evropskom unijom (EU), samo ako budu imali izvještaje koordinatora koji æe ih saopštavati svaka tri mjeseca, ocijenio je predstavnik Centra za graðansko obrazovanje (CGO), Boris Mariæ.
Vlada, kako je saopšteno u èetvrtak, u okviru realizacije akcionih planova, posebnu podršku oèekuje od predstavnika nevladinog sektora, koji su u radnim grupama da komentarima i sugestijama doprinesu poboljšanju realizacije svake aktivnosti i održavanju nivoa transparentnosti.
Mariæ, koji je èlan pregovaraèke grupe za poglavlje 23, rekao da su predstavnici civilnog sektora iz medija informisani o toj odluci i da nijesu imali nijedan sastanak na tu temu kao i naèinu, metodologiji praæenja realizacije akionog plana.
“Predstavnici civilnog sektora mogu imati kontrolnu ulogu samo ako budu imali izvještaje svih koordinatora koji æe izvještavati svaka tri mjeseca. Dakle, uvid u progres za sve oblasti, uz moguænost da damo ocjenu i procjenu ispunjenih i predvidjenih aktivnosti, naravno ukljuèujuæi i komuniciranje sa medijima“, rekao je Mariæ agenciji MINA.
On je kazao da se radnim grupama pretpostavlja vrlo znaèajna, odgovorna i zahtjevna operativna funkcija, „a da u pregovaraèkoj strukturi nijesu predviðena sredstva za taj rad, kao ni procedura na osnovu koje æe se koristiti komunikacioni kanali s nezavisnim institucijama“.
„Predstavnici civilnog sektora su kroz svoj dosadašnji rad primarno dali doprinos transparentnosti procesa, koja je od strane predstavnika izvršne vlasti èesto bila ugrožena“, rekao je Mariæ.
On je kazao da nije zadovoljan postignutim nivoom transparentnosti.
„Nemam uvid u konaènu Pregovaraèku poziciju, za koju smatram da treba biti prezentovana javnosti. To bi možda moglo da se uradi kroz skupštinsku i javnu raspravu“, naveo je Mariæ.
Prema njegovim rijeèima, Vlada æe morti dodatno da otvori proces „posebno prema civilnom sektoru i zakonodavnoj vlasti“.
„Iako èinjenicu da NVO sektor uèestvuje u radu radnih grupa Vlada koristi da sebe dodatno legitimiše pred evropskim predstavnicima, konaèni sud i dinamiku pregovora kreiraæe konkretni i mjerljivi rezultati, preuzete obaveze definisane akcionim planovima“, rekao je Mariæ.
Prema njegovim rijeèima, „mora se definisati šta se želi“.
„Formalno zadovoljavanje uslova da je proces unaprijeðen participacijom predstavnika civilnog sektora ili suštinska potreba da proces bude efikasan, transparentan i najvažnije ima mjerljive rezultate u Poglavlju 23, ozbiljne rezultate u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala“, naveo je on.
Mariæ je ocijenio da Vlada prilikom konstituisanja pregovaraèke strukture nije imala želje ni volje da definiše ulogu civilnog sektora i zakonodavne vlasti, što, kako je rekao, proizvodi nesporazume i proces èini konfuznim i zatvorenim u jednom dijelu.
(kraj) brv/žug