Neophodni novi energetski kapaciteti
- Neophodni novi energetski kapaciteti
- Post By kristina
- 15:26, 29 oktobar, 2009

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Izgradnja novih energetskih kapaciteta neophodna je da bi funkcionisala ekonomija i život u Crnoj Gori, ocijenio je ekonomski savjetnik Montenegro biznis alijanse (MBA), Zoran Vuleviæ.
On je, komentarišuæi eventualnu gradnju hidroelektrana na Moraèi, rekao da je stav MBA po tim pitanjima jasan - treba graditi nove energetske kapacitete zbog nedostatka potrebnih kolièina elektriène energije, odnosno deficita koji se sve više poveæava.
"Bez obezbjeðenja potrebnih kolièina elektriène energije nema, niti može biti, pravog razvoja crnogorske ekonomije", kazao je Vuleviæ, prenosi Montenegrowing.
On je dodao da izgradnja novih energetskih kapaciteta mora biti u skladu sa ekološkim standardima i principima održivog razvoja.
Prema njegovim rijeèima, kao i svaki veæi investicioni poduhvat i gradnja hidroelektrana imaæe multiplikativni efekat na privredni život i ekonomiju Crne Gore.
“Poveæaæe se zaposlenost, ukljuèiæe se u izgradnju elektrana brojne firme iz razlièitih sektora. To æe svakako imati pozitivan efekat na poveæanje društvenog proizvoda u Crnoj Gori, na njenu makroekonomsku stabilnost“, smatra Vuleviæ. "I svakako, ono suštinsko, obezbijediæe se nove kolièine elektriène energije neophodne biznisu".
On je rekao da æe izgradnja hidroelektrana na Moraèi uveliko smanjiti postojeæi deficit, navodeæi da u MBA smatraju da bi obezbjeðenje što veæih kolièina elektriène energije moralo imati kontinuirani tok.
"Jedino tako bi, vremenom, Crna Gora od uvoznika mogla da postane izvoznik elektriène energije, jer potencijala zaista ima. Znaèi, nastavilo bi se sa gradnjom i drugih objekata gdje je to realno moguæe”, kazao je Vuleviæ.
On je objasnio da su energija vjetra, sunca, energija iz biomase takoðe realni izvori obezbjeðenja novih kolièina elektriène energije.
„U svim tim procesima moraju se, veoma aktivno, ukljuèiti i opštine, jer je njihova uloga u razvoju lokalne energetike veoma znaèajna. MBA na ovome posebno insistira, jer mikro i mini elektrane mogu biti i veliki podsticaj razvoju biznisa na lokalnom nivou, bez obzira što njihov doprinos poveæanju ukupnog energetskog kapaciteta Crne Gore ne bi bio posebno znaèajan“, dodao je Vuleviæ.
On oèekuje da æe u izgradnju eventualnih hidroelektrana na Moraèi biti ukljuèena i domaæa preduzeæa što je, kako je naveo, „još jedna korisna strana ovih investicija”.
„Firme iz sektora graðevinarstva i proizvodne kompanije imaæe priliku da angažuju svoje kapacitete. I novu radnu snagu. A, sve je to ono što Crnoj Gori, posebno u uslovima ekonomske krize, itekako treba“, zaakljuèio je Vuleviæ.
(kraj) bvm