Neophodno jačati finansijske i administrativne kapacitete
- Neophodno jačati finansijske i administrativne kapacitete
- Post By urednik
- 15:38, 21 mart, 2019

Podgorica, (MINA) – Kvalitet voda jedna je od podoblasti u okviru pregovaračkog poglavlja 27, koja zahtijeva najveća ulaganja, saopšteno je iz nevladine organizacije (NVO) Grin houm /Green Home/.
Iz te NVO su, povodom Svjetskog dana voda koji se ove godine obilježava pod sloganom „Voda za sve“, kazali da je jedan od ciljeva UN strategije održivog razvoja do 2030. godine osigurati pristup pitkoj vodi za sve ljude.
Kako su naveli, među ciljevima strategije su i održivo upravljanje vodama i osiguravanje higijenskih uslova za sve.
„Upravo je kvalitet voda jedna od podoblasti u okviru pregovaračkog poglavlja 27, koja zahtijeva najveća ulaganja. Da bi se obezbijedilo održivo upravljanje vodama neophodno je raditi na jačanju finansijskih i administrativnih kapaciteta“, kazali su iz Grin houma.
ÄŒinjenica je, kako su naveli, da površinske i podzemne vode u Crnoj Gori trpe konstantna zagađenja koja su rezultat ispuštanja neprečišćenih komunalnih voda.
Iz Grin houma su kazali da je postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda (PPOV) u Podgorici izgrađeno prije više od 30 godina, i ne odgovara kapacitetima niti tehničkim standardima, a nije u skladu ni sa stanardima EU.
Oni su podsjetili da u Crnoj Gori postoje četiri PPOV, dok je dinamika izgradnje tih postrojenja u mnogim opštinama veoma upitna.
„Sa druge strane imamo velike pritiske koji potiču od razvoja hidroenergetskih projekata, koji prijete da trajno devastiraju rijeke u Crnoj Gori“, kaže se u saopštenju Grin houma.
Navodi se da je većina do sada dodijeljenih koncesija za male hidroelektrane (mHE) u Crnoj Gori dodijeljena bez validnih osnova, vodnih i bioloških, uz nepostojanje odgovarajućih planskih dokumenata, strateških smjernica i preciznih podataka o potencijalima kao i uticajima realizacije tih projekata na životnu sredinu.
Iz Grin houma su upozorili da je uticaj gradnje mHE na biodiverzitet višestruk, i da može dovesti do trajnog narušavanja vodotoka i gubitka kako biljnih, tako i životinjskih staništa.
„Osim građana Crne Gore koji plaćaju naknadu za podsticanje proizvodnje energije iz mHE kroz račune za struju, trend gradnje mHE najviša utiče na kvalitet života mještana koji žive u blizini rijeka na kojima su izgrađene ili planirane“, kaže se u saopštenju.
U Grin houmu smatraju da je neophodno uraditi reviziju svih do sada izdatih koncesija i dozvola za gradnju.
Iz te NVO su podsjetili da su pokrenuli akciju prikupljanja potpisa podrške za peticiju kojom se traži moratorijum na gradnju mHE u Crnoj Gori, po osnovu već izdatih dozvola za koncesije.
„Potpisi podrške građana za ovu incijativu se prikupljaju na nekoliko lokacija u Podgorici, Nikšiću, Plavu, Beranama i šavniku, i do sada je prikupljeno oko četiri hiljade potpisa“, kaže se u saopštenju.
Kako su pojasnili iz Grin houma, prikupljeni potpisi biće dostavljeni Skupštini Crne Gore, od koje će tražiti da preduzme konkretne korake na uspostavljanju trajnog moratorijuma na gradnju mHE.
Iz te NVO su podsjetili i da je civilna koalicija, koja ima za cilj promovisanje ljudskih prava koja se tiču vode za piće i zabrane privatizacije vodovodnog i kanalizacionog sistema, a čija je Grin houm članica, pripremila inicijativu za Skupštinu Glavnog grada u vidu „Rezolucije o zaštiti prava na vodu“.
Inicijativom se, kako su pojasnili, ističe da pristup vodi za piće spada u osnovna ljudska prava, da su vodni resursi javno dobro koje je u vlasništvu države i kojima raspolažu svi njeni građani.
Zbog toga se, kazali su iz Grin houma, insistira na odustajanju od javno-privatnog partnerstva, davanja u koncesije i privatizovanje vodnih resursa, ukoliko on dovodi u pitanje potrebne količine vode za piće, higijenu i druge osnovne funkcije u svakodnevnom životu građana.
(kraj) gop/isf