Neophodno olakšati pristup finansijama
- Neophodno olakšati pristup finansijama
- Post By biljanam
- 11:31, 27 jul, 2014

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Žensko preduzetništvo je važan potencijal ekonomije Crne Gore, za èiji je razvoj neophodno olakšati pristup finansijama i uvesti mjere afirmativne akcije po pitanju fiskalnih politika, ocijenila je predsjednik nevladine organizacije (NVO) Status, Dragica Anðeliæ.
Ona je podsjetila da tu moguænost dozvoljava Ustav Crne Gore, ali smatra da æe oni koji o tome odluèuju prije to shvatiti kao diskriminaciju nego kao moguæe rješenje.
"Jednostavnije je pozvati se na pravo da nemate pravo, nego pronaæi izlaz", kazala je Anðeliæ agenciji Mina-business.
Ona smatra da bi poreske olakšice bile motiv da mnoge žene iz sive zone preðu na regularni, odnosno registrovani biznis, naroèito uz dobru promociju takvih mjera.
“Investiciono razvojni fond (IRF) ima posebne kreditne linije za žene i plasira lijepu prièu, ali kada krenete u realizaciju, toliko toga se naðe na putu do dobijanja sredstava da i žene koje realizuju finansijsku podršku ne preporuèuju tu instituciju kao rješenje”, navela je Anðeliæ.
Ona je podsjetila da je u junu pokrenuta inicijativa sa predstavnicima IRF-a da se sredstva uèine pristupaènijim, ali da treba vidjeti šta æe od toga biti.
“Ukoliko uzmemo èinjenicu da za 54 biznis plana, koje su uradile žene kroz jedan drugi projekat, treba samo 200 hiljada EUR za njihovu realizaciju, onda je jasno koliko su žene oprezne kada se zadužuju zbog pokretanja, odnosno unaprijeðenja biznisa. Pojedini mogu lako doæi do te sume, ali za 54 žene ili nešto manje od èetiri hiljade EUR zaduženja po jednoj, ne ide lako”, rekla je Anðeliæ.
Ona je dodala da bankarski sistem, takoðe, ne prepoznaje žene u biznisu kao posebnu ciljnu grupu, problem je i u èinjenici da one uglavnom nemaju imovinu u svom vlasništvu, niti se mogu kreditno zadužiti.
“Država bi zbog toga trebalo da osmisli neki poseban vid obezbjeðenja, poput garantnih fondova, što bi predstavljalo znaèajan vid podrške. Pomogao bi i neki drugi vid podrške, koji bi ženama omoguæio kreditno zaduženje”, navela je Anðeliæ.
Ona je podsjetila da je u toku izrada Strategije ženskog preduzetništva, koja bi mogla biti dobar putokaz njegovom razvoju.
Anðeliæ je saopštila da su žene u Crnoj Gori, prema zvaniènoj statistici, vlasnice biznisa u svega 9,6 odsto sluèajeva, što je u poreðenju sa regionom i zapadnom Evropom najniži procenat.
“Sa druge strane, to je ogroman prostor za djelovanje, tako da ako na žensko preduzetništvo gledamo kao na potencijal, što svakako jeste, eto naše komparativne prednosti. Bilo bi dobro kada bi donosioci politika pošli od tog stanovišta”, rekla je Anðeliæ.
Ona je upozorila da žene nemaju adekvatnu podršku ni porodice i društva, odnosno institucija, kako bi mogle nesmetano da pokrenu svoj biznis.
“Podrška porodice èesto izostaje zbog mentaliteta i shvatanja uloge žene uopšte, pa i u biznisu, tako da veæina preduzetnica ima svoju prièu, prema kojoj nije bilo lako dobiti podršku porodice”, kazala je Anðeliæ.
Ona smatra i da bi i institucije trebalo da naðu bolja sistemska rješenja koja bi bila pokretaè uèešæa veæeg broja žena u biznisu.
“Treba nam više djeèjih vrtiæa, omoguæavanje produženog boravka uèenicima u osnovnim školama i bolji pristup finansijama”, navela je Anðeliæ.
Ona je dodala da administracija, ukljuèujuæi i zaposlene u bankama, nije senzibilna za potrebe žena u biznisu, kao i da oni koji primjenjuju zakone, vrlo èesto dolaze u situaciju da ih neadekvatno tumaèe.
“Ne možete nekoga ko želi da pokrene biznis uvuæi u prièu i predstaviti moguæe rješenje, a nakon što plati niz dažbina koje za njegov kuæni budžet predstavljaju veliko optereæenje, kazati da je njegov zahtjev odbijen, jer je neko ko procjenjuje rizik tako odluèio”, saopštila je Anðeliæ.
Ona je podsjetila da NVO Status veæ tri i po godine intenzivno radi na promociji i podsticanju ženskog preduzetništva. U tom smislu, posebno je znaèajna realizacija regionalnog projekta pod nazivom Žensko preduzetništvo motor za stvaranje radnih mjesta na prostoru jugoistoène Evrope, pod voðstvom GTF-a iz Zagreba.
Realizacija projekta, koji bi trebalo da obezbijedi stvaranje boljih uslova za žensko preduzetništvo, poèela je 2012. godine, a trajaæe do 2017.godine. Projekat finansira Švedska agencija za meðunarodni razvoj (SIDA), a koordinira Regionalno vijeæe za saradnju (RCC).
“Glavni indikator uspjeha projekta biæe broj, odnosno procenat žena u biznisu. Želimo sinergiju svih aktera ženskog preduzetništva i da tako zajednièkim snagama stvorimo povoljniji ambijent za bavljenje žena biznisom”, navela je Anðeliæ.
Ona je dodala da je iz tog razloga saèinjen Etièki kodeks koji sadrži odreðena pravila ponašanja, èija je suština da se u granicama moguæeg podrže aktivnosti koje predstavljaju doprinos razvoju ženskog preduzetništva.
Anðeliæ je saopštila da je u martu formiran radni tim za realizaciju tog projekta, koji èine predstavnici Unije poslodavaca (UPCG), Privredne komore (PKCG), Direkcije za razvoj malih i srednjih preduzeæa (DMSP), Asocijacije Poslovna žena i Udruženje preduzetnica Crne Gore.
“Radimo sa puno elana, dobrih ideja i želje da zajedno uspijemo”, kazala je Anðeliæ i dodala da Status mnogo radi na povezivanju i umrežavanju žena u Crnoj Gori i regionu.
(kraj) nar/bvm