Neophodno poboljšati percepciju doma
- Neophodno poboljšati percepciju doma
- Post By urednik
- 16:41, 5 januar, 2012

Podgorica, (MINA) – Staraèki dom graðani doživljavaju kao poniženje i odbaèenost od najbližih pred kraj života i zato je neophodno unaprijediti njegovu percepciju u oèima javnosti, smatra psiholog u bjelopoljskom Domu starih, Marijana Piper.
Dom starih 10. decembra proslavio je prvu godinu postojanja.
„U prvoj godini postojanja najveæi problem predstavljala nam je adaptacija dementnih i psihièki oboljelih osoba, jer za te korisnike trenutno nemamo poseban paviljon“, rekla je Piper agenciji MINA.
To je ujedno bio i najveæi problem stanarima.
„Korisnici se najviše žale što nijesu kategorisani po paviljonima shodno bolesti, za šta trenutno nemamo uslova, pa nastojimo da ih odvajamo po spratovima, ali planiramo i to da riješimo u skorijoj buduænosti“, kazala je Piper.
Predviðeno je da u Domu bude smješteno 230 osoba, a u sluèaju potrebe, uz preureðenje nekih prostorija, Dom bi mogao da primi 250 ljudi.
Trenutno je potpuno opremljen nivo koji prima 132 korisnika, što znaèi da nijesu popunjeni smještajni kapaciteti jer u Domu trenutno boravi 107 korisnika o kojim brinu 42 zaposlena, ukljuèujuæi upravu.
Piper je navela da je u bjelopoljskom Domu trenutno 46 socijalnih sluèajeva, 41 korisnik ima svoju penziju dok im ostatak doplaæuje Ministarstvo, a 20 je onih koji plaæaju cjelokupni iznos smještaja.
U njemu je do sada preminulo 17 stanara.
Cjenovnik usluga u staraèkom domu isti je kao i u Domu starih u Risnu - smještaj za jednu osobu košta 300 EUR, a stanari imaju džeparac od simboliènih 12,60 EUR.
Prema rijeèima Piper, osobe bez porodice se teže adaptiraju na život u Domu, baš iz razloga što nema ko da ih obiðe.
Ona je navela da predstavnici Centra za socijalni rad koji takve korisnike smještaju u Dom imaju veliku ulogu jer ih najviše posjeæuju, dok su korisnicima koji imaju porodice posjete uèestale.
„Neophodno je podizati svijest o znaèaju ustanova za smještaj i njegu starih osoba jer za lica koja su samohrana, lošeg zdravstvenog stanja, koja žive u poremeæenim porodiènim uslovima, neuslovnim sredinama, koja su usamljena-a mnogih ih je, ovkav vid zbrinjavanja mnogo znaèi“, kazala je Piper.
Ona je apelovala na graðane da promijene percepciju Doma i poboljšaju odnos prema njemu i njegovim stanarima.
„Treba podiæi njihovu svijest na veæi nivo, a to bi se najbolje unaprijedilo obilascima Doma i razgovorom sa korisnicima ali i reklamnim materijalima kao i medijskim sadržajima koji bi govorili o znaèaju i ulozi Doma“, kazala je Piper.
Prema njenim rijeèima, kljuèno je da graðani shvate da Dom nije mjesto koga se treba stidjeti i od koga treba bježati.
„Glavni razlog neprihvatanja je mentalitet našeg naroda, prema kom Dom predstavlja jedino sklonište starih ljudi odbaèenih od strane njihove djece i najbližih, i stoga se on
doživljava kao poniženje i odbaèenosti pred kraj života“, pojasnila je ona.
Piper je kazala da na prilagoðavanje na život u Domu dosta utièe raniji stav koji su o tome imali korisnici kao i od njihovih projektovanih oèekivanja.
„A naši sadašnji stanari uglavnom su zadovoljni i smještajem i osobljem u Domu“, dodala je.
Upitana kako se stanari Doma meðusobno slažu, Piper je kazala da „kao i u svakom kolektivnom smještaju ima nesuglasica i konflikata meðu stanarima, ali se to brzo riješi i uglavnom se dobro slažu“, kazala je Piper.
Za sada, kako je navela, nije bilo graðana koji su se interesovali da volontiranjem sugraðanima uljepšaju i olakšaju boravak u Domu.
„Ali smo u protekloj godini imali dosta donacija, a imamo i odliènu saradnju sa bjelopoljskom opštinom, dok najbolju saradnju imamo sa školskim i predškolskim ustanovama, koje su uvijek spremne da nam izaðu u susret i angažuju se kako bi obogatili kulturno-zabavni život naših korisnika“, rekla je Piper.
Stanarima Doma, kako je kazala, dostupne su i radno-okupacione terapije koje obuhvataju“ kreativne, rekreativne, edukativne i ostale aktivnosti s ciljem poboljšanja odreðenih fizièkih i mentalnih funkcija korisnika“.
(kraj) mib/drv