Nepotizam èest uzrok korupcije na lokalnom nivou
- Nepotizam èest uzrok korupcije na lokalnom nivou
- Post By drazenv
- 13:05, 2 jun, 2009

Podgorica, (MINA) – Nepotizam je jedan od èestih uzroka korupcije u organima lokalne uprave, a svaki peti graðanin bio je u situaciji da neki posao završi uz pomoæ roðaka ili prijatelja, pokazalo je istraživanje »Ocjena integriteta i kapaciteta lokalnih uprava u Crnoj Gori«.
Koordinator projekta Slavica Nikoliæ kazala je da graðani najèešæe ne prijavljuju sluèajeve korupcije, zbog nepovjerenja u nadležne institucije i straha od nezavršavanja posla.
»Samim tim, kao jedan od elemenata koji se mogu podvesti kao uzrok pojave korupcije jeste nepotizam, odnosno završavanje poslova preko veze, odnosno preko prijatelja ili roðaka koji rade u organima lokalne samouprave«, rekla je Nikoliæ na konferenciji za novinare.
Prema njenim rijeèima, istraživanje je pokazalo da je svaki peti graðanin u Crnoj Gori bio u situaciji da završi neki posao preko roðaka ili poznanika koji rade u organima lokalne samouprave.
Nikoliæ je, meðutim, navela da je percepcija ispitanika o postojanju korupcije veæa nego što pokazuju podaci koji proizilaze iz njihovog direktnog iskustva.
Istraživanje o radu lokalnih uprava u Crnoj Gori sprovedeno je na uzorku od 2759 graðana.
Uèestvovao je i 331 predstavnik preduzeæa, kao i 381 službenik organa lokalne uprave. Projekat je realizovan u februaru i martu ove godine.
Nikoliæ je kazala da su graðani kvalitet rada organa lokalne uprave ocijenili sa 5.71, predstavnici preduzeæa 6.13, a zaposleni u tim organima 7.17, na skali od jedan do deset.
»Optimizam za poboljšanje u kvalitetu rad organa lokalne uprave posebno je prisutan kod opština koje pripadaju južnom regionu«, dodala je ona.
Graðani, kako je kazala Nikoliæ, smatraju da su komplikovanost procedura i visoke cijene usluga najzastupljenije pojave u radu organa lokalne uprave.
Ona je navela da takve pojave najviše primjeæuju graðani i predstavnici preduzeæa u južnim crnogorskim opštinama.
Na pitanje o komplikovanosti procedura, ispitanici su ocijenili da su one najsloženije u dijelu koji se odnosi na izdavanje graðevinskih dozvola, gdje je prosjeèna ocjena 6.89.
»Ispitanici su ocijenili da je, opet, izdavanje graðevinskih dozvola, urbanizam i prostorno planiranje organi koje karakteriše najveæa neažurnost«, precizirala je Nikoliæ.
Prema njenim rijeèima, da bi se preduprijedili problemi u radu organa lokalne uprave potrebna je dodatna profesionalizacija službenika i bolja kontrola efiasnosti njihovog djelovanja.
»Važan naèin je i javno objavljivanje i procesuiranje otkrivenih sluèajeva korupcije u svim lokalima lokalne samouprave«, navela je Nikoliæ.
Direktor Uprave za antikorupcijsku inicijativu, Vesna Ratkoviæ, smatra da su rezultati istraživanja prilièno realni.
»Vidim realnost u tome da nema jako velikih dikrepansi u iskazima graðana, predstavnika preduzeæa i iskazima samih predstavnika lokalne samouprave«, pojasnila je Ratkoviæ.
Oni su, kako je kazala, pokazali odreðenu dozu kritiènosti kada su u pitanju kvalitet i ažurnost njihovog rada, ali i naèine na koji to treba unaprijediti.
»Na prvom mjestu oni ukazuju na plate, što mislim da uvijek možete oèekivati ako tražite u ovakvim istraživanjima iskaz onoga na koga se samo istraživanje odnosi«, dodala je Ratkoviæ.
Ona je rekla da su integritet i kapacitet lokalnih uprava ocijenjeni u vrijeme kada odreðene opštine dovršavaju rad na svojim Akcionim planovima, zbog èega æe im ovi rezultati biti vrlo korisni.
Zamjenik stalnog predstavnika Programa za razvoj Ujedinjenih nacija (UNDP) u Crnoj Gori, Fransisko Roket, kazao je da su ovi podaci kljuèni za procjenu problema, formulisanje sistemskih intervencija i evaluaciju njihovog uticaja.
Prema njegovim rijeèima, komponenta projekta UNDP za borbu protiv korupcije je osmišljenja kao jedna od kljuènih programskih intervencija.
»Sa ciljem da se stavi akcenat na napore u borbi protiv korupcije, za mjerenje uspjeha tih napora, za objašnjenje porijekla problema korupcije i njenih manifestacija, kao i za pružanje podrške paralelnim aktivnostima i programima UNDP i crnogorske Vlade«, precizirao je Roket.
Pomoænik ministra unutrašnjih poslova za lokalnu samoupravu, Dragan Pejanoviæ, rekao je da ovakve aktivnosti imaju za cilj jaèanje lokalne samouprave.
»Ali i jaèanje administrativnih kapaciteta i bržeg donošenja regulacionih planova, kako bi privredni subjekti i graðani mogli dobiti kvalitetnije javne usluge na lokalnom nivou«, naveo je on.
Istraživanje »Ocjena integriteta i kapaciteta lokalnih uprava u Crnoj Gori« realizovao je Centar za preduzetništvo i ekonosmki razvoj, za potrebe Uprave za antikorpucijsku inicijativu i UNDP.
(kraj) drv/žug