Neprimjerena diplomatska kultura Lorenbergera
- Neprimjerena diplomatska kultura Lorenbergera
- Post By urednik
- 21:39, 14 april, 2004

Podgorica, (MINA) - Da je Srbija i Crna Gora (SCG) država kakva bi trebala da bude, njeno Ministarstvo inostranih poslova veæ bi reagovalo i upozorilo njemaèkog ambasadora na neprimjeren komentar sa stanovišta elementarne diplomatske kulture, kazao je veèeras crnogorski premijer Milo Ðukanoviæ.
Njemaèki ambasador u SCG Kurt Lorenberger, izjavio je juèe da »referendum u Crnoj Gori nikada neæe biti održan i da æe Ðukanoviæ to pitanje vjeèito držati kao Damoklov maè«.
Ðukanoviæ je naglasio da bi njemaèki ambasador i svi drugi trebali da znaju da on ne raspisuje referendum, veæ prema Ustavu, predsjednik Republike.
»Filip Vujanoviæ je tu obavezu preuzeo pred crnogorskim graðanima, izlažuæi im svoj predsjednièki program, za šta je dobio podršku na izborima. Poznajuæi ga, nemam nikakve dileme da æe graðanima, u terminu kojiæe biti usaglašen u tumaèenju Beogradskog sporazuma i Ustavne povelje, ponuditi da se izjasne o državnoj buduænosti Crne Gore«, kazao je Ðukanoviæ u intervjuu Televiziji Montena.
On je naglasio da je van svake sumnje da æe graðani Crne Gore dobiti pravo na referendum, kao i da æe Vlada i dalje predano raditi.
»Na taj naèin, pojaèaæemo kod graðana osjeæaj samopouzdanja i povjerenja u državu Crnu Goru, kako bi mogla da zodovolji njihove vitalne demokratske i ekonomske interese«, objasnio je premijer.
Istièuæi da Crna Gora treba da ima državnu adresu i obnovi svoju nezavisnost, kako bi kao takva bila sastavni dio evropskih i evroatlanskih integracija, on je napomenuo da je svjestan da to nije njegov lièni projekat.
»Pokušaæu da uvjerim graðane da je to dobro za sve one koji buduænost vezuju za Crnu Goru, a kako æe konaèno biti, ne zavisi od mišljenja Mila Ðukanoviæa ili bilo kog drugog pojedinca, veæ od graðana na referendumu«, rekao je Ðukanoviæ.
On je ocijenio da je ideja Grupe za promjene o prelaznoj vladi »politièko mešetarenje i pokušaj onih koji nemaju hrabrosti da se na politièkom tržišti odmjere sa drugim politièkim takmacima, doðu do vlast tako što bi im je prepustili oni koju su je u regularnoj utakmici osvojili«.
»Ideja o prelaznoj vladi novi je modalitet i pokušaj destabilizovanja Crne Gore. Ona se ni po èemu ne razlikuje od onoga što je posljednju godinu predlagala crnogorska opozicija. Sada su se samo pojavile nevladine organizacije koje predstavljaju drugi ešalon te ideje, sa tezom da æe se, umjesto politièara, sada naæi neki navodni eksperti«, kazao je Ðukanoviæ.
On je poželio dobrodošlicu ekspertima ukoliko neki od njih budu željeli da pomognu crnogorskoj Vladi, ali i napomenuo da æe, ukoliko žele da se oprobaju na politièkom tržištu, imati priliku na izborima.
»Uskoro æe izbori u Tivtu, Herceg Novom, a vjerovatno i na Žabljaku. Biæe oèigledno i prilike, kada eksperti skupe hrabrosti, da izaðu na teren i pokažu da li zavrjeðuju povjerenje crnogorskih graðana«, rekao je Ðukanoviæ.
(kraj) nem/isf