NEPROFESIONALAN POTEZ “FINANCIAL TIMES DEUTSCHLAND”-a
- NEPROFESIONALAN POTEZ “FINANCIAL TIMES DEUTSCHLAND”-a
- Post By emil
- 15:01, 12 avgust, 2001

PODGORICA, 12. avgusta (Montena-fax) - Povodom teksta objavljenog prošlog petka u “Financial Times Deutschland”-u, pod naslovom “Crnogorska veza”, u kojem se Crna Gora i njen predsjednik Milo Ðukanoviæ pominju u negativnom kontekstu u vezi sa trgovinom cigaretama, iz Kabineta predsjednika Republike glavnom uredniku tog lista Andrew Gowersu upuæeno je reagovanje, zbog jednostranog prezentiranja delikatne teme.
U tom reagovanju se energièno odbacuje špekulacija da je “Crna Gora utoèište organizovanog kriminala, ukljuèujuæi šverc oružja, prostituciju i šverc cigareta” i naglašava da “Crna Gora ne samo da nije utoèište organizovanog kriminala, veæ je prema svim podacima u Crnoj Gori stepen kriminaliteta snatno manji nego u drugim yemljama u tranziciji”.
Podsjeæajuæi da je Crna Gora u više navrata bila u prilici da se brani od proizvoljnih optužbi za šverc cigatera, u reagovanju se istièe da su te optužbe najèešæe motivisane i dolazile su od sljedbenika Miloševiæeve politike i njegovih pomagaèa, poput bivšeg italijanskog ministra finansija Otavijana Del Turka.
Ukazuje se i da je poptuno netaèan podatak da je zbog cigareta “švercovanih iz Crne Gore EU imala gubitak od 3,4 milijarde dolara”, jer je misija EU tri puta dosad kontrolisala tranzit cigareta kroz Crnu Goru i utvrdila da se taj posao odvija u skladu sa zakonom.
Iz Kabineta predsjednika Republike odbacuje se i tvrdnja da, navodno, “bez Ðukanoviæeve podrške Franèesko Prudentino nije mogao postati jedan od najmoænijih, najbogatijih i najopasnijih švercera na Balkanu”, jer je Ðukanoviæ više puta izjavio ne samo da nikada nije primio nikakvu donaciju od njega, veæ uopšte i ne poznaje Prudentina.
Odbacuje se takoðe i tvrdnja “da desetine italijanskih kriminalaca u Crnoj Gori uživa zaštitu države”, uz isticanje da u Crnoj Gori nijedan kriminalac nema, niti æe imati utoèište, a osim toga saradnja italijanske i crnogorske policije se odvija uspješno i na obostrano zadovoljstvo.
Najzad, ukazuje se da je lišena svakog osnova i da predstavlja grubu manipulaciju i tvrdnja da je predsjednik Ðukanoviæ “postao bogat od kada je na položaju, te da se njegovo bogatstvo procjenjuje na 150 miliona maraka”.
U reagovanju iz Kabineta Predsjednika Republike se dodaje da se cijeni profesionalna spremnost redakcije “Financial Times Detuschland”-a da u narednom broju objavi stavove predsjednika Ðukanoviæa o navedenim i drugim pitanjima, o èemu je ta redakcija tražila odgovore Ðukanoviæa, ali ih nije saèekala, veæ je optužbe na njegov i raèun Crne Gore objavila u petak, prije isteka roka koji je redkacija ostavila Ðukanoviæu da odgovori na 11 postavljenih pitanja. (kraj) 101861MNA