Nestanci bez veze sa kriviènim djelima
- Nestanci bez veze sa kriviènim djelima
- Post By urednik
- 19:40, 10 decembar, 2013

Podgorica, (MINA) – Nestanci osoba, koji su u Crnoj Gori registrovani ove godine, nijesu povezani sa izvršenjem bilo kojeg kriviènog djela na njihovu štetu, saopšteno je iz Uprave policije (UP).
Rukovodilac Grupe za potražnu djelatnost UP, Saša Ðuroviæ, kazao je da je policiji od poèetka godine prijavljen nestanak 148 osoba, od kojih je 137 pronaðeno, a za njih 11 je potraga u toku.
„Od 137 pronaðenih osoba, njih 129 su živi, dok je pronaðeno i identifikovano osam beživotnih tijela koja su se potraživala kao nestala“, navodi se u izjavi Ðuroviæa.
Ðuroviæ je kazao da su danas pronaðene još dvije osobe koja su se vodile kao nestala.
Jedno od njih je, kako je kazao, osoba èiji je nestanak prijavljen u Bijelom Polju.
„Ta osoba je pronaðeno u Srbiji, a nalazila se u pritvoru zbog prekršaja poèinjenog na teritoriji te države. Druga osoba je iz Podgorice, nastanjeno na Vrelima Ribnièkim, i pronaðena je u Podgorici“, rekao je Ðuroviæ.
On je kazao da policijske informacije ni u jednom sluèaju ne ukazuju na to da su nestale osobe, koja su u veæini sluèajeva pronaðena i vraæena porodici, kao i one za kojima se još uvijek traga, napustila mjesto stanovanja ili boravka protivno svojoj volji.
„Informacije sa kojima raspolažemo ukazuju na to da su se sve nestale osobe svojevoljno udaljile od kuæa ili mjesta boravka. Svako udaljenje osoba od kuæe ili mjesta boravka koje se, od strane porodice ili drugih lica, prijavi policiji, smatra se nestankom“, kazao je Ðuroviæ.
Prema njegovim rijeèima, analiza okolnosti udaljenja i pronalaska osoba èiji je nestanak prijavljen policijskim jedinicama, a koja su kasnije pronaðena, pokazuje da se oni udaljuju od kuæa i porodica iz razlièitih liènih razloga, meðu kojima su socijalni, emotivni, finansijski i porodièni.
„Kada su u pitanju pronaðene osobe èiji je nestanak važno je reæi da se jedan broj njih, sam vrati kuæama nakon izvjesnog vremena, dok su èešæe situacije u kojima ih policijski službenici pronaðu i vrate porodicama. Bilo je i sluèajeva i da nestala punoljetna lica, po pronalasku, ne žele da se vrate porodicama, o èemu se onda obavještavaju podnosioci prijave nestanka“, rekao je Ðuroviæ.
On je naveo da u svih osam sluèajeva u kojima su pronaðena beživotna tijela nestalih nije bilo sumnji da se radilo o nasilnoj smrti, odnosno da je na njihovu štetu poèinjeno krivièno djelo sa smrtnom posljedicom, veæ se radilo o samoubistvima.
„Policijski službenici, od momenta prijavljivanja nestanka, preduzimaju opsežne i kompleksne mjere i radnje na njihovom pronalasku na lokalnom, nacionalnom i meðunarodnom nivou“, rekao je Ðuroviæ.
On je naveo da se osim fizièke potrage na terenu, nestala osoba potražuje na više nivoa operativnih struktura, sve dok ne bude pronaðena istraga se ne obustavlja.
„Policijski službenici, u cilju pronalaska nestalih lica, izmeðu ostalog vrše i provjeru prelaska preko graniènih prelaza, da bi se utvrdilo da li je nestala osoba napustila zemlju ili se još uvijek nalazi na našoj teritoriji“, rekao je Ðuroviæ.
On je saopštio da se podaci o nestalim razmjenjuju putem Interpolovih kanala komunikacije, radi utvrðivanja njihovog identiteta koliko budu pronaðena na teritorijama drugih država.
(kraj) bor