Neuèešæe funkcionera u kampanji stvara neravnopravan tretman
- Neuèešæe funkcionera u kampanji stvara neravnopravan tretman
- Post By urednik
- 13:14, 2 jun, 2012

Podgorica, (MINA) – Zahtjevi da državni funkcioneri ne uèestvuju u izbornoj kampanji su nelogièni, jer spreèavaju ravnopravan tretman svih uèesnika tog procesa, ocijenio je poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Miodrag Vukoviæ.
Graðanska alijansa (GA) zatražila je ranije da poslanièki klubovi u Skupštini iniciraju izmjene zakona o izboru odbornika i poslanika i finansiranju politièkih partija, upozoravajuæi da javni funkcioneri koje imenuje Vlada, državni službenici i namještenici moraju biti posebno obazrivi u predizbornom periodu, kada su u pitanju njihovi nastupi i izjave, a u smislu ostvarivanja politièke neutralnosti.
GA je registrovala da su javni funkcioneri tokom kampanje za lokalne izbore u Tivtu i Herceg Novom boravili u tim gradovima i uèestvovali u kampanjama svojih partija, suprotno Zakonu o izboru odbornika i poslanika.
Vukoviæ je, komentarišuæi ocjene da državni funkcioneri ne smiju uèestvovati u izbornoj kampanji, pojasnio da je on za sve ideje koje æe išèistiti izborne procese i uèiniti ih demokratskim.
“Ali nemojmo da idemo mimo svijeta i miješamo babe i žabe, da nam se Evropa smije, da tražimo da se život u vrijeme izbora zaustavi, da ne funkcioniše, da se niko ne pojavi u javnosti”, rekao je Vukoviæ agenciji MINA.
Na taj naèin, kako je pojasnio, aboliramo vlast za sve ružno što se može desiti u tih 60 ili 90 dana izborne kampanje.
„A sa druge strane, spreèavamo je da ravnopravno uèestvuje sa opozicionim liderima. Zamislite – mogu opozicioni lideri, koji su poslanici, koji koriste tu najjavniju tribinu za izbornu propagandu, a ne može ministar poljoprivrede da ode u neko selo radeæi redovne poslove i da bukvalno kaže – glasajte za mene, moju partiju”, naveo je Vukoviæ.
On smatra da neopravdano dugo traje kampanja da se demokratski proces, posebno izborne procedure, oslobode navodnih zloupotreba èiji je udarni dokaz, kako je kazao, èinjenica da državni funkcioneri uèestvuju u izbornim kampanjama.
Vukoviæ je podsjetio da su se predstavnici opozicije na zajednièkoj sjednici evropskih i crnogorskih parlamentaraca žalili da ministri iz crnogorske Vlade uèestvuju u kampanji za lokalne izbore u Tivtu i Herceg Novom.
„Doris Pak, dugogodišnja poslanica, je rekla – izvinite, ne razumijem vas ništa, pa ko kod vas vodi kampanju“, naveo je Vukoviæ. „Tražiti da državni funkcioneri i ministri u izvršnoj vlasti koja se uspostavlja poslije demokratskih izbora odlukom veæine ne uèestvuju u kampanji i korektnoj borbi da se dobije vlast, je van pameti, to je budalaština“.
Prema njegovim rijeèima, u Engleskoj æete u toku kampanje vidjeti ministra da razgovara sa graðanima u samoposluzi, u bioskopu, kako lobira i bori se.
„Podvoðenje tog demokratskog iskustva kao krunskog dokaza zloupotrebe izbornog zakona pod korišæenje službenih zakona, finansiranje politièkih stvari je nekorektno, ponovo se brkaju babe i žabe“, rekao je Vukoviæ.
On je ocijenio da je mijenjanje izbornog zakona koji je, kako je podsjetio, jedva usvojen dvotreæinskom veæinom, sa formalne strane skoro nemoguæe.
„Sve to oko zloupotrebe državnih resursa, oko naèina finansiranja stranaka, sve se da riješiti i izmjenama onih drugih, ne izbornog, nego odgovarajuæih zakona koji se odnose na politièke stranke“, kazao je Vukoviæ.
Šef poslanièkog kluba Nove srpske demokratije Novica Staniæ kazao je da se boji, iako nije vidio inicijativu GA, da je ona kao i sve ostale osuðena na neuspjeh.
„Nema demokratije u Crnoj Gori bez promjene vlasti, a ona se ne može promijeniti na izborima. Iako naši lideri povjeruju da se to može desiti kada ih uhvati izborna groznica, ali ja tvrdim da je to nemoguæe”, kazao je on agenciji MINA.
Staniæ je ocijenio da se vlast u Crnoj Gori može promijeniti jedino na naèin na koji je i došla.
Upitan da li smatra da bi bilo dobro donijeti odvojene zakone o izboru odbornika i poslanika, kako je to ranije predloženo iz Socijalistièke narodne partije (SNP), Staniæ je kazao da „to ne rješava situaciju”.
„Time se izjednaèava sirotinja – opozicija i tajkuni – DPS i Socijaldemokratska partija. Promjenom nekih èlanova i paragrafa ne može se ništa promijeniti. Kad je neko 22 godine na vlasti i uvjeren je da æe još toliko, to se ne može riješiti na taj naèin”, zakljuèio je on.
Poslanik SNP-a Snežana Jonica ranije je kazala agenciji MINA da smatra da je neophodno prije parlamentarnih izbora donijeti odvojene zakone o izboru odbornika i poslanika.
„U kojima bi bile objedinjene preporuke meðunarodnih posmatraèa i doraðena rješenja koja su se pokazala nedovoljno jasnim. Nepostojanje jasno definisane sankcije za javne funkcionere koji prekrše tu zabranu u izbornom zakonu, bitno ogranièava moguænost suzbijanja te pojave, koja je bila dominantna na izborima u Tivtu i Herceg Novom”, rekla je ona.
(kraj) mib/boj/bor