Nezaobilazna uloga medija i civilnog sektora
- Nezaobilazna uloga medija i civilnog sektora
- Post By urednik
- 17:17, 27 maj, 2011

Budva, (MINA) – Mediji i civilni sektor imaju nezaobilaznu ulogu u realizaciji obaveza iz Akcionog plana za sprovoðenje preporuka iz Mišljenja Evropske komisije, ocijenjeno je danas na konferenciji Dijalog Crna Gora-Evropska unija.
Ministar vanjskih poslova i evropskih integracija Milan Roæen kazao je da æe Vlada nastaviti da izgraðuje sistemski dijalog sa subjektima civilnog društva o svim važnim pitanjima.
On je, na skupu u Miloèeru, rekao da æe uloga civilnog sektora biti sve znaèajnija u narednim fazama evropskih integracija Crne Gore.
„I u okviru pregovaraèkog tima, i kroz razne druge modele angažovanja, podrška i aktivno ukljuèivanje civilnog sektora je jedna od osnovnih pretpostavki“, kazao je Roæen.
Prema njegovim rijeèima, oèekuje se znaèajnije uèešæe civilnog sektora u svim daljim etapama demokratskog razvoja crnogorskog društva i procesa njegove evropeizacije.
Roæen je najavio dalju podršku civilnom sektoru, ukljuèujuæi i finansijsku, donošenjem novih zakonskih normi, kako bi se podržao njihov razvoj i obezbijedila održivost aktivnosti.
„Kroz naèin i stepen realizacije ovog parnerstva znaèajno æe se mjeriti demokratski kapaciteti institucija sistema. Svi smo na istom zadatku – posveæeni izgradnji demokratske i prosperitetne Crne Gore na putu ka ostvarenju kljuènog strateškog cilja – èlanstva u EU“, kazao je on.
Ministar kulture Branislav Miæunoviæ je ocijenio da je u Crnoj Gori stvoren društveni ambijent u kome se afirmiše sloboda informisanja u svim njenim aspetima, koji se primjenjuju u demokratskom društvu.
„Naravno, još je mnogo posla države, medija i civilnog sektora kako bi u punom kapacitetu zaživjeli svi instumenti i institucije, koji garantuju slobodu i nezavisnost medija“, kazao je on.
Miæunoviæ je naveo da tu, prije svega, misli na uvažavanje preporuka EU i drugih meðunarodnih institucija, kada je rijeè o unapreðenju i nadgradnji medijskog ambijenta.
„Osvajanje medijskih sloboda nije jedan èin, veæ pitanje evolucije, procesa i postupnosti sazdane na iskustvu. Zato je veoma važno da državni organi, mediji i civilni sektor svakodnevno iskreno i odgovorno rade na implementaciji evropskih vrijednosti“, rekao je on.
Miæunoviæ je podsjetio da je Vlada, radi jaèanja slobode medija, predložila potpunu dekriminalizaciju klevete, a ukazao je i na važnost dosledne primjene prakse Evropskog suda za ljudska prava u toj oblasti.
On smatra da je neophodno da novinari konstituišu jaka esnafska samoregulatorna tijela, kao oslonac za profesionalan rad.
Konferenciju je organizovao Nacionalni savjet za evropske integracije, a skup je bio posveæen ispunjavanju sedam uslova EK za dobijanje datuma pristupnih pregovora.
(kraj) djs/isf