
Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Broj priključaka za distribuciju radio i televizijskog (TV) programa putem različitih platformi sa uslovnim pristupom na kraju februara iznosio je 190,31 hiljadu, 0,49 odsto više u odnosu na kraj prošle godine, saopšteno je iz Agencije za elektronske medije (AEM).
„U poređenju sa brojem priključaka na kraju prošle godine, za period od dva mjeseca, broj korisnika pay-tv usluga je uvećan 919 ili 0,49 odsto“, navodi se u saopštenju.
Na kraju februara, 2,3 odsto domaćinstava u Crnoj Gori koristilo je samo besplatan prijem radio i TV programa.
„Ostala domaćinstva su se odlučila za korišćenje jedne od platformi sa uslovnim pristupom za distribuciju radio i TV programa, njih 97,7 odsto“, navodi se u izvještaju AEM-a.
Posmatrajući samo učešće platformi sa uslovnim pristupom, DTH distribucija sa učešćem od 33,65 odsto drži vodeću poziciju na tržištu usluga distribucije radio i TV programa do krajnjih korisnika. Slijede KDS sa 31,6 odsto i IPTV 30,85 odsto.
“DVB-T2 i MMDS imaju učešće od 2,05 odsto odnosno 1,84 odsto”, kazali su iz AEM-a.
Prosječna cijena osnovnog paketa je iznosila 9,72 EUR.
U osnovnom paketu korisnicima je dostupno, u prosjeku, 62 televizijska kanala.
Tražnja za uslugama distribucije radio i TV programa razlikuje se u zavisnosti od regija Crne Gore.
„Posmatrano u odnosu na broj domaćinstava, tražnja je najveća u primorskoj regiji, 118,38 odsto. To znači da je broj priključaka platformi sa uslovnim pristupm veći od broja domaćistava u ovoj regiji 9,31 hiljadu“, objasnili su iz AEM-a.
Iz AEM-a su kazali da, u cilju ispravnog tumačenja tog podatka treba imati u vidu da se u primorskoj regiji određeni broj priključaka odnosi na priključke u hotelima i ostalim turističkim objektima.
Slijedi središnja regija sa 106,2 odsto i sjeverna u kojoj 64 odsto domaćinstava koristi platforme sa uslovnim pristupom.
(kraj) sam/nar