NI ÈETVRTOG DANA NEMA GLASANJA O VLADI I PROGRAMU
- NI ÈETVRTOG DANA NEMA GLASANJA O VLADI I PROGRAMU
- Post By emil
- 15:40, 27 jun, 2001

PODGORICA, 27. juna (Montena-fax) - I èetvrtog dana rasprave o programu nove vlade Republike Crne Gore i njenom sastavu, na osnovu ekspozea mandatara Filipa Vujanoviæa pretežno se raspravljalo o mnogoput javno saopštenim politièkim stavovima i sporenjima stranaka, a samo povremeno bilo je i tonovo koji su usmjereni na dnevni red.
U dijelu rasprave o ekonomsko-privrednoj problematici Radenko Boškoviæ iz SNP osvrnuo se na poslovanje Kombinata aluminijuma, na šta je replicirao Branko Æosoviæ iz DPS-a, istièuæi da je proizvožaè “bijelog zlata” krenuo putem iz svojih najboljih vremena, ostvarujuæi 80 odsto crnogorskog izvoza, što znaèi i da je oslonac i reprolanca i države Crne Gore.
Podsjeæajuæi na tezu iz SNP-a koja se svodi na politièki princip “što gore to bolje” Æosoviæ je rekao da se SNP ne može izvuæi od odgovornosti za stanje u kojem se našao i KAP i kompletna crnogorska privreda prije tri godine, u vrijeme kada su, kako je rekao, SNP-ovci bili odred za realizaciju politike voðe iz Beograda kojom se uništavala i ponižavala Crna Gora.
Poslanik NS Budimir Dubak, doskorašnji ministar vjera, iznio je neslaganje sa ukidanjem Ministarstva vjera, smatrajuæi da se time minimizira i Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori, odnosno njena Crnogorsko primorska mitropolija, kao i Katolièka crkva i Islamska vjerska zajednica, navodno, samo da bi se prikrio odnos prema nekanonskoj tzv. Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi.
Mandatar Vujanoviæ je u replici naglasio da æe novi organizacioni oblik, a to je ovaj put i u njegovoj nadležnosti za vjerske poslove biti funkcinalan. U tom cilju biæe pripremljen i novi zakonski tekst, jer je sadašnji davno prevaziðen.
Rifat Rastoder potpredsjednik Parlamenta polemisao je sa Dubakom, istièuæi da su u Crnoj Gori na prvom mjestu opšti principi zaštite ljudskih prava i sloboda, pa u tom okviru valja uvažavati i vjerska i nacionalno-etnièka prava svih graðana Crne Gore.
U raspravi su uèestvovali i Milenko Šarac, Predrag Popoviæ, Dragan Šoæ iz NS, Miljan Lauševiæ i Šæepan Dragoviæ iz SNP-a, Dejan Vuèiniæ i Slavko Peroviæ iz LSCG.
Dejan Vuèiniæ je ukazao da poslanici iz koalicije “Za Jugoslaviju” stalno postavljaju pitanje: koliko æe koštati suverena Crna Gora, pa je dodao da narod mora da zna, a to funkcioneri iz SNP-a i vlasti treba da kažu - koliko je Crnu Goru koštala ova desetogodišnja zajednica sa Srbijom. Vuèiniæ je izrazio razumijevanje što SNP brani Miloševiæa, jer se, kazao je, ne žele otrgnuti od rigidnog sistema vlasti. On je dodao da su ministri iz SNP-a morali iæi za Beograd da onemoguæe isporuèivanje Miloševiæa, odnosno da insistiraju da sa njim obaveznoi idu i svi projektanti politike èiji je Miloševiæ bio izvoðaè.