Niko u Crnoj Gori neæe biti nevidljiv i živjeti u strahu
- Niko u Crnoj Gori neæe biti nevidljiv i živjeti u strahu
- Post By urednik
- 16:01, 26 avgust, 2013

Podgorica, (MINA) – Vlada æe se odluèno boriti protiv diskriminacije LGBT osoba na svim nivoima, ukljuèujuæi i oštriju primjenu kaznene politike, poruèio je savjetnik premijera Jovan Kojièiæ, navodeæi da niko u Crnoj Gori neæe živjeti u strahu ili biti nevidljiv.
Kojièiæ je, na predstavljanju Strategije unapreðenja kvaliteta života LGBT osoba za period 2013-2018, rekao da tim dokumentom šalju jasnu poruku.
“A to je da niko u Crnoj Gori neæe živjeti u strahu ili biti nevidljiv bez obzira na bilo koje lièno svojstvo, ukljuèujuæi i seksualnu orjentaciju kao osnov”, rekao je on.
Prema rijeèima Kojièiæa, država svim njenim graðanima garantuje poštovanje ljudskih prava i sloboda i njihovog dostojanstva, dok su poštovanje razlika i tolerancija prema uvjerenjima razlièitih društvenih grupa vrijednosti multietnièkog i multikulturalnog crnogorskog društva, koje æe, dodao je, i dalje njegovati i zbog èega su ponosni.
“Jednakost LGBT osoba pred zakonom se podrazumijeva i Vlada æe se odluèno boriti protiv diskriminacije LGBT osoba na svim nivoima, ukljuèujuæi i oštriju primjenu kaznene politike. Vlada æe kontinuirano raditi da se poveæa bezbjednost LGBT osoba i proširi i produbi njihovo prihvatanje i ukljuèenost u društvu”, saopštio je on.
Kako je rekao, sigurno školsko okruženje je neophodan uslov za kvalitetno obrazovanje i Vlada je odluèna u namjeri da škole u Crnoj Gori uèini bezbjednim za sve uèenike, bez obzira na njihovu razlièitost.
Kojièiæ je poruèio da LGBT osobe treba da imaju jednak tretman i moguænosti u svim segmentima života kao i svi drugi.
“I da budu u prilici da se bezbjedno izjasne o svojoj seksualnoj orijentaciji i rodnom identitetu, da imaju pristup svim institucijama i servisima – zdravstvenim i socijalnim ustanovama, na poslu, u svim životnim situacijama, i da znaju da su bezbjedni i zaštiæeni od bilo kog oblika diskriminacije, uznemiravanja, zastrašivanja i nasilja”, dodao je on.
Prema njegovim rijeèima, sprjeèavanjem nasilja u neposrednom životnom okruženju, na ulici ili objektima uslužne djelatnosti, na mjestima sastajanja ili u sredinama noænog života, Vlada i nadležne državne institucije æe promovisati društveno prihvatanje i stvarati bezbjednu okolinu za LGBT osobe.
“Vlada je odluèna da se suoèi s predrasudama protiv LGBT osoba, poèevši od institucija do pojedinaca, i to ne samo radi ispunjavanja obaveza koje proizilaze iz èlanstva u meðunarodnim organizacijama veæ zbog istinske težnje za kulturnom promjenom i boljim životom svih graðana”, kazao je Kojièiæ.
Kroz Strategiju su, kako je rekao, kao odgovorna vlada države koja teži punopravnom èlanstvu u Evropskoj uniji i NATO-u, pokrenuli jasnu politiku u oblasti promocije i zaštite prava i sloboda LGBT osoba i sa jasnim smjernicama za borbu protiv diskriminacije i njihovu veæu vidljivost u društvu.
“Naša nastojanja su da kroz strateški pristup i analizu razlièitih oblika homofobiènog/transfobiènog ponašanja, u saradnji s civilnim društvom i nacionalnim i meðunarodnim ekspertima, preduzimamo konkretne mjere kojima æemo mijenjati ustaljeni obrazac ponašanja”, saopštio je Kojièiæ.
U pitanju je, dodao je, društveni proces za koji je potrebno vrijeme i rezultate nije moguæe postiæi ad hoc aktivnostima ili “preko noæi”.
Prema rijeèima Kojièiæa, položaj LGBT osoba u Crnoj Gori je pod uticajem dominantne društvene percepcije da njihovo postojanje predstavlja kršenje morala i vrijednosti o poželjnom naèinu života.
“Meðutim, ovaj dokument i dosadašnje aktivnosti Vlade Crne Gore pružaju jasne smjernice u pogledu afirmacije vrijednosti koje su zaštiæene meðunarodnim standardima u oblasti ljudskih prava i sloboda i pokazuju našu odluènost da zajedno sa svim akterima radimo na suzbijanju diskriminacije po osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta gdje god postoji”, dodao je on.
U tom pogledu, naveo je, kao najsvježiji primjer odluènosti države da omoguæi uživanje jednakih prava svim graðanima, posebno želi da pohvali crnogorsku policiju i njenu posveæenost i odluènost da zaštiti uèesnike prajda nedavno u Budvi i suprotstavi se, kako je rekao, onima koji su nasiljem pokušali da onemoguæe pravo LGBT osoba na slobodu okupljanja.
Kojièiæ je, dodao je, prepoznao snažnu podršku Crnoj Gori od Savjeta Evrope, kroz LGBT projekat èiji je Crna Gora prva zemlja korisnik, od septembra 2011. godine, kao i podršku Vlade Njemaèke pod okriljem Antidiskriminatornog projekta, koji je, kako je pojasnio, od regionaènog znaèaja i koji æe uskoro postati vidljiv u Crnoj Gori.
(kraj) boj/bor