Novi oblik misije podrazumijevaæe nove izazove
- Novi oblik misije podrazumijevaæe nove izazove
- Post By urednik
- 13:31, 29 oktobar, 2014

Podgorica, (MINA) – Crnogorski vojnici su u Avganistanu stekli ogromno znanje i iskustvo i moguæe je oèekivati da novi oblik ISAF misije u buduænosti podrazumijeva nove izazove i zadatke, ocijenio je izvršni direktor Alfa centra, Aleksandar Dedoviæ.
On je kazao da su snage NATO-a, predvoðene Sjedinjenim Amerièkim Državama i Velikom Britanijom, kako je i najavljeno prije šest mjeseci, i zvanièno predale avganistanskoj vojsci odgovornost za bezbjednost na jugozapadu zemlje.
“Ovo æe biti veliki test za tamošnje snage bezbjednosti koje su poslije 13 godina prisustva NATO partnera u poziciji da same odrzavaju mir i bezbjednost istovremeno prolazeci kroz teske tranzicione procese u izgradnji demokratije“, rekao je Dedoviæ agenciji MINA.
On je kazao da je nezahvalno praviti bilo kakve prognoze o razvoju bezbjednosne situacije u Avganistanu od naredne godine.
„Crnogorski vojnici su dosadašnjim uèešæem stekli ogromno znanje i iskustvo, kao i poštovanje kolega i partnera. Moguæe je oèekivati da novi oblik misije u buduænosti podrazumijeva nove izazove i zadatke“, rekao je on.
Iako se, dodao je Dedoviæ, radi o dobro obuèenim i pripremljenim profesionalcima, posljednju rijeè o upotrebi i naèinu angažovanja ipak ima Skupština Crne Gore koja æe sve odluke u tom smislu donositi iskljuèivo u interesu graðana.
On je napomenuo da je u pitanju samo završetak ISAF borbene misije i da snage NATO ne napuštaju taj dio svijeta.
„ISAF postaje misija nazvana Resolute Support (Odluèna podrška) zapoèinje veæ od 1. januara i podrazumijeva misiju za osposobljavanje i obuku oko 12 hiljada vojnika, meðu kojima skoro deset hiljada amerièkih, ostaæe u Avganistanu“, naveo je Dedoviæ.
Meðu njima su, kako je naveo, i aspirantkinje za èlanstvo iz regiona: Bosna i Hercegovina, Makedonija i Crna Gora.
„Republika Slovenija æe najvjerovatnije povuæi svoje vojnike, a prisustvo nastaviti u vidu civilnih struènjaka. I Republika Hrvatska æe zadržati 50 pripadnika Oružanih snaga. Sve zemlje kontributori u ISAF misiji æe se odrediti shodno svojim kapacitetima, potrebana i interesima“, rekao je Dedoviæ.
Odreðen broj njih je, kako je kazao, najavio veæa izdvajanja iz budžeta kako bi finansijski uèestvovali u Odluènoj podšci.
„Republika Makedonija je najavila da æe njeno prisustvo u ISAF-u najviše zavisiti od stava NATO-a da konaèno ovu zemlju primi u punopravno èlanstvo. Treba napomenuti da je Republika Makedonija u odnosu na broj stanovnika ibroj vojnika u misiji, peti najveæi kontributor“, saopštio je Dedoviæ.
Kako je kazao, od marta prošle godine pripadnici Vojske Crne Gore su angažovani na zaštiti koalicionih snaga u bazi Marmal, najveæoj saveznièkoj bazi na sjeveru Avganistana, a partneri na tom zadatku su pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske.
„Ovaj zadatak predviða dnevne i noæne patrole izvan baze, što ga umnogome èini zahtjevnijim i izazovnijim“, dodao je Dedoviæ.
On je istakao regionalni projekat, koji se odnosi na zajednièko uèešæe zemalja regiona u ISAF misiji.
„To je projekat Vojno-policijske škole u Kabulu, zadatak školovanja i obuke vojne policije Avganistanske Nacionalne Armije u kojem su uèestvovali Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Republika Hrvatska, Republika Makedonija i Republika Slovenija, uz podršku SAD“, rekao je Dedoviæ.
(kraj) boj/žug