Novi Zakon æe skratiti procedure
- Novi Zakon æe skratiti procedure
- Post By urednik
- 16:14, 6 avgust, 2011

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Zakonom o izmjenama i dopunama zakona o ureðenju prostora i izgradnji objekata sprijeèiæe se primjena derogiranih propisa o ureðenju prostora koji su bili prisutni u veæem broju lokalnih samouprava, ocijenili su iz Unije poslodavaca Crne Gore (UPCG).
„Zakon koji je stupio na snagu u julu sprijeèiæe dosadašnju praksu dugogodišnje izrade planskih dokumenata koja je negativno uticala na stanje u ovoj oblasti“, navodi se u saopštenju.
UPCG je naglasila da Zakon predstavlja dobru osnovu za unapreðenje uslova poslovanja i smanjenje procedura neophodnih za izdavanje graðevinskih dozvola.
„Poveæana je pravna sigurnost investitora, buduæi da više ne postoji moguænost za pokretanje postupka za oglašavanje graðevinske dozvole ništavnom. Po prethodnom zakonskom rješenju taj postupak je bilo moguæe pokrenuti i nakon više od deset godina od dana izdavanja graðevinske dozvole“, kazali su iz UPCG.
Prednost ovog Zakona je, kako su naveli iz UPCG, što se uvodi sistem jednog šaltera kojim se broj procedura koje su se morale sprovesti od trenutka podnošenja zahtjeva do konaènog izdavanja graðevinske dozvole sveo sa dosadašnjih 14 na dva mjeseca, a vrijeme potrebno da se cio postupak završi na samo 105 dana za razliku od ranijih šest do sedam mjeseci.
Novim rješenjima, kako su saopštili, investitor æe biti osloboðen dugaèkih procedura i pribavljanja tehnièkih dozvola za vodovod, distribuciju i elektronske komunikacije kod nadležnih organa. Institucija nadležna za izdavanje graðevinske dozvole æe to sama obezbjeðivati službenim potraživanjem od drugih nadležnih organa i pravnih lica.
Investitor æe snositi stvarne troškove pribavljanja dozvola, a za sluèaj da nadležni organi ili pravna lica, u roku od 15 dana od dana prijema zahtjeva ne dostave traženu dokumentaciju, smatraæe se da su saglasni sa urbanistièko-tehnièkim uslovima utvrðenim planskim dokumentima.
„Eliminisana je naknadna provjera tehnièke dokumentacije, nakon što privredno društvo koje za obavljanje te djelatnosti posjeduje licencu i potrebnu kadrovsku strukturu izvrši reviziju tehnièke dokumentacije“, navodi se u saopštenju.
Po ranijem Zakonu, postojala je suvišna administrativna procedura, na èemu je UPCG od poèetka insistirala, i to posebno imajuæi u vidu da je za potpunu i zakonitu kontrolu tehnièke dokumentacije neophodno da organ uprave ima zaposlene licencirane inženjere svih struka i specijalnosti koji uèestvuju u izradi i reviziji predmetne tehnièke dokumentacije. Kako je to praktièno bilo nemoguæe obezbijediti, u novom zakonskom rješenju je propisano da je provjera tehnièke dokumentacije sada iskljuèiva obaveza investitora.
„Predloženim izmjenama jasno se definiše odgovornost investitora, planera, projektanta, revidenta, izvoðaèa radova, vršioca struènog nadzora, nosioca pripremnih poslova za izradu planske dokumentacije i odgovornih lica, što æe u narednom periodu dovesti do jasnijeg razgranièenja odgovornosti i do sankcija ukoliko ne postupaju po Zakonu“, naglasili su iz UPCG.
Propisana je obaveza nadležnog organa lokalne samouprave da do 31. decembra naredne godine donese prostorno-urbanistièki plan lokalne samouprave èime æe prestazi da važi generalni urbanistièki plan.
„Visina novèane kazne, za razliku od odredbi iz prethodnog zakona, neæe se odreðivati u odnosu na minimalnu cijenu rada, veæ æe biti propisana u odreðenom rasponu fiksnih iznosa. Ove izmjene izvršene su zbog potrebe usaglašavanja kaznenih odredbi sa novim Zakonom o prekršajima“, navodi se u saopštenju.
Novim Zakonom kaznena politika je znatno pooštrena, pa se predviðene novèane kazne kreæu se u rasponu od dvije do 40 hiljada EUR za razne prekršaje pravnih lica.
„Za prekršaje preduzetnika novèane kazne iznose od dvije do 20 hiljada EUR, a za fizièka lica od 500 do èetiri hiljade EUR, koliko iznosi i predviðeni iznos novèanih kazni za prekršaj odgovornog lica u organu uprave“, zakljuèili su iz UPCG.
(kraj) god