
Podgorica, (MINA) – Novi Zakon o volonterskom radu tu oblast ureðuje na naèin koji prije obeshrabruje nego što podstièe, ocijenila je programski direktor Graðanske alijanse, Ajša Hadžibegoviæ.
Predlogom izmjena i dopuna Zakona o volonterskom radu, koji je u skupštinskoj proceduri, obezbjeðuje se da poslodavac može zakljuèiti poseban ugovor o volonterskom radu sa osobom koja želi da se struèno osposobi za samostalan rad u svojoj struci.
“Tako se volonterski rad može priznati kao radno iskustvo za polaganje struènog ispita",kaže se u obrazloženju.
Hadžibegoviæ kaže da se u obrazloženju zakona navodi se da su glavni razlozi za njegovo donošenje ekonomski-zloupotreba rada na crno u zoni sive ekonomije.
“Dakle, volonterski rad treba urediti kako bi se regulisao rad na crno, a ne kako bi se valorizovao ogroman resurs za izgradnju društva u kojem živimo”, kazala je Hadžibegoviæ agencije MINA.
Ona istièe da i dalje obeshrabruje, kako navodi, što se to odnosi samo na dio koji omoguæava polaganje struènog ispita.
“Na taj naèin se izbjegava suoèavanje sa problemom nezaposlenosti visokoobrazovanih mladih ljudi, hiper produkcije takvog kadra. Mladi su slabo motivisani da volontiraju kako bi sebe izgradili, stekli neophodno iskustvo, primjenjivo znanje i vještine, koje i evropski okvir o kljuènim kompetencijama preporuèuje”, ocijenila je Hadžibegoviæ.
Izvršni direktor Asocijacije za demokratski prosperitet – ZID, Igor Miloševiæ, kazao je da je ta organizacija, koji se bavi organizovanjem treninga i volontera i okuplja ih više od 400, nezadovoljna najavljenim izmjenama Zakona.
Miloševiæ smatra da taj zakon usko i kratkoroèno sagledava predložene mjere i da one imaju mnogo više negativnih od pozitivnih efekata.
“Takvim predloženim rješenjima krše se sve moguæe odredbe i konvencije Ujedinjenih nacija, i preporuke Evropske unije”, kazao je on agenciji MINA.
Miloševiæ je rekao da “to što mi hoæemo nema nigdje u Evropi”, kao i da se volontiranjem može sticati iskustvo, ali ne radno iskustvo.
“Potrebno je posebno razgranièiti miješanje volonterskog ugovora i ugovora o radnom angažmanu bez zasnivanja radnog odnosa, što je drugim rijeèima ovo što je posebni ugovor o volontiranju, po promjeni Zakona”, upozorava on.
Kao jedan od kljuènih razloga za izmjene i dopune Zakona navodi se inicijativa Studentskog parlamenta i razlozi ogranièenog zapošljavanja mlaðeg školovanog kadra, kao posljedice ekonomske krize, “koja se u velikoj mjeri odrazila i na fleksibilnost tržišta rada i u našoj zemlji”.
Miloševiæ je kazao da razumije inicijativu studenata, pogotovo, kako je naveo, imajuæi u vidu da gotovo 95 odsto srednjoškolaca upiše fakultet.
“Mora se razmišljati i o tim trendovima, jer je fakultet postao socijalna kategorija koja služi da se odloži suèeljavanje sa problemom zapošljavanja”, ocijenio je Miloševiæ.
On pojašnjava da studenti radni angažman mogu dobiti kroz razlièite oblike – volontiranje, rad u nevladinim organizacijama i institucijama, kroz interšip programe, stažiranje i razlièite oblike prakse.
“To, ukljuèujuæi i neke oblike pripravnièkog staža mogu da budu radni angažmani bez zasnivanja radnog odnosa, ali to nije volontiranje. Volontiranje ne služi za zapošljavanje nego za zapošljivost, to je velika razlika”, pojasnio je Miloševiè
Predsjednik Upravnog odbora NVO Juventas, Ivana Vujoviæ kazala je da predložene izmjene, ukoliko se pravilno koriste, mogu imati pozitivne efekte na zapošljavanje mladih u smislu sticanja vještina i iskustava i poboljšanje šansi za bolje stalno zapošljavanje, ali upozorava i na moguæe zloupotrebe.
“Naša zabrinutost ide u pravcu moguæe zloupotrebe ovog zakona, pospješivanje zapošljavanja pripravnika koji æe pripravnièki staž obavljati bez ikakve nadoknade, bez garancije da æe nakon dugog volontiranja, dobiti posao”, ocijenila je ona.
Prema njenim rijeèima, moguæa je i druga vrsta zloupotrebe, jer se zakonom ne uspostavlja sistem kontrole koji onemoguæava da se neka osoba vodi kao pripravnik-volonter, bez obavljanja poslova iz ugovora o volonterskom radu.
“Ovo posebno što ta vrsta volonterskog radnog anagažmana nedovoljno motiviše mlade, a ne nosi dovoljan broj obaveza organizatoru volonterskog rada koji angažuje pripravnika”, kazala je Vujoviæ.
Ovo upozorava da predložene izmjene mogu biti iskorišæene od poslodavaca u pravcu zapošljavanja besplatne radne snage, i bez namjere poslodavca da nakon isteka ugovora o volontiranju zaposli volontere.
Vujoviæ smatra da je povoljnije bilo stimulisati studentske prakse, tokom studija, kao naèin sticanja konkretnih znanja i vještina.
(kraj) mib/isf