NTE želi da gradi nove objekte
- NTE želi da gradi nove objekte
- Post By kristina
- 12:36, 24 januar, 2007

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Norveška elektroprivreda (NTE) želi u Crnoj Gori da gradi nove hidroenergetske objekte i u njih investira koliko bude trebalo, saopštio je danas menadžer odjeljenja za meðunarodnu saradnju te kompanije Bjorn Ole Grodas.
NTE je, kako je kazao, pratila elektroenergetsku situaciju u Crnoj Gori posljednje dvije godine.
»Odluèili smo da investiramo u izgradnju novih hidroelektrana, malih i velikih, kako bi riješili deficit struje u Crnoj Gori. Novac nije problem uopšte«, rekao je Grodas u intervjuu agenciji Mina-business.
NTE, kako je dodao, veæ radi na tim projektima, ali to je veoma dug i težak proces, zbog komplikovane procedure za dobijanje koncesija, implementacije novog Zakona o energetici i aktivnosti u vezi sa referendumom.
»Sada su te stvari postavljene na svoje mjesto i nakon referenduma za Crnu Goru nastupa novi period i sada je pravo vrijeme da se poène sa projektima«, ocijenio je Grodas.
U NTE nijesu, meðutim, sigurni da zakonska regulativa više nije problem, a tu je još i neriješeno pitanje cijena za elektriènu energiju u Crnoj Gori kao i model investiranja u nove objekte.
Prema rijeèima Ole Grodas-a, NTE treba da odluèi da li æe u investiranje krenuti sama ili sa Elektroprivredom Crne Gore (EPCG).
Poèetak izgradnje novog energetskog objekta, kako je dodao, zavisi od procesa u Crnoj Gori, a ukoliko NTE postigne dogovor o koncesijama može poèeti odmah.
Ole Grodas je kazao da postoji moguænost i da se NTE prijavi na najavljeni tender za prodaju pet malih hidroelektrana u Crnoj Gori.
»Èekali smo na taj tender dvije godine, ali æemo o tome odluèiti kada pažljivo prouèimo tendersku dokumentaciju«, rekao je on.
Akcionari EPCG su prije nekoliko mjeseci odluèili da pokrenu postupak privatizacije pet malih hidroelektrana - Rijeka Mušoviæa, Rijeka Crnojeviæa, Podgor, Šavnik i Lijeva Rijeka.
Prema prognozama struènjaka, za remont tih postrojenja je potrebno oko dva miliona EUR što bi, u sluèaju privatizacije i preuzimanja, novom vlasniku malih pogona donio profit veæ nakon nekoliko godina korišæenja.
NTE je, prema ranijim informacijama, poèetkom 2005. godine, poslala pismo o namjerama u kome obavještava Elektroprivredu da su zainteresovani za privatizaciju ili izdavanje u zakup, tri od pet malih elektrana, koje æe biti ponuðene na prodaju, kao i za gradnju novih na rijeci Bistrici, jezeru Otiloviæi i nikšiækom vještaèkom jezeru Krupac.
Norvežani bi, kako je kazao Grodas, možda bili zainteresovani i za dio akcija EPCG ukoliko bi one bile ponuðene na prodaju.
»Možda bi bili zainteresovani, nijesmo još razmatrali to pitanje«, rekao je on.
NTE nije bila zainteresovana za kupovinu Termoelektrane Pljevlja, jer, kako je objasnio Grodas u Norveškoj nema takvih objekata i nemaju iskustva sa njima.
NTE je drugi prema velièni norveški proizvoðaè struje, koji snabdijeva oko 76,5 hiljada potrošaèa. Kompanija je u vlasništvu države, a specijalizovana je za izgradnju malih izvora energije.
Predstavnici Norveške elektroprivrede u Crnu Goru dolaze veæ šest godina i, kako je kazao Grodas, blisko saraðuju sa EPCG.
»Proritet NTE je razvoj energetike u Crnoj Gori, odnosno proizvodnje i distribucije, što je veoma važno za neku zemlju, posebno za njen biznis i industriju«, ocijenio je Grodas.
Predstavnici NTE su, kako je dodao, tokom tih šest godina radili na razlièitim projektima u vezi sa distribucijom, prenosom i proizvodnjom i u razlièitim djelovima Crne Gore.
»Posljednje dvije godine fokus je bio na planu razvoja turizma u Crnoj Gori, pa su naši projekti usmjereni na obalu – Bar, Budvu, Sutomore, Ulcinj, Tivat. Ove godine poèinjemo tri programa u Kotoru«, rekao je Grodas.
Novi projekti unaprijeðenja distributivne mreže u Kotoru, kao i proširenja trafo stanice Ribarevine, glavni je razlog, kako je objasnio šro su predstavnici NTE ponovo u Crnoj Gori.
Norveška Vlada je EPCG, na osnovu dugoroènog bilateralnog programa saradnje, za te projekte obezbijedila pomoæ od 1,17 miliona EUR.
Dugoroèni bilateralni program saradnje izmeðu EPCG i norveške Vlade poèeo je 2001. godine realizacijom prvog paketa donacija za obnovu mreže. Do kraja 2005. godine uz pomoæ oko 4,7 miliona EUR donacija realizovan je veliki broj projekata za unaprijeðenje prenosne i distributivne mreže, obnovu opreme, trasformatora, prenosnih ispitnih ureðaja, mjernih laboratorija i druge prateæe opreme, kao i obuke kadra.
Norveška æe i u ovoj godini, kako je najavljeno, obezbijediti novu finansijsku pomoæ EPCG, ali u NTE još ne znaju kolika æe ona biti.
»Želimo da nastavimo saradnju sa EPCG, to nam je prioritet. Radili smo u mnogim zemljama, ali nam se sviða Crna Gora i njeni ljudi«, tvrdi Grodas.
On je dodao da svaki put kad doðe vidi pozitivne promjene i velike izazove u oblasti zapošljavanja i slièno.
»Nadam se da æe Crna Gora postati dobra zemlja za rad i život i NTE æe u tome imati udjela brinuæi se za elektriènu energiju – distribuciju, prenos ili snabdijevanje, ako želite«, poruèio je Grodås.
EPCG je od Norvežana dobila i sniježno vozilo, koje je danas ekipa Prenosa iskoristila da pomogne ljudima èiji se automobil zaglavio na Žabljaku tokom sniježne oluje.
(kraj) bvm/kmh