Oèekuju smanjenje razlika izmeðu manje i više razvijenih
- Oèekuju smanjenje razlika izmeðu manje i više razvijenih
- Post By dragana
- 13:41, 29 maj, 2007

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Meðunarodni projekat Poboljšanja socio-ekonomskog razvoja u nerazvijenim podruèjime kroz informaciono i društvo znanja – EMBRACE II doprinjeæe smanjenju razlika izmeðu razvijenih i nerazvijenih sredina i uspostavljanju mreže za saradnju zainteresovanih uèesnika, oèekuju predstavnici Direkcije za razvoj malih i srednjih preduzeæa.
«Oèekujemo da æe projekat doprinijeti uspostavljanju veæe dostupnosti rješenja informacionih tehnologija malim i srednjim preduzeæima u cilju poveæanja njihove konkurentnosti, kao i formulisanju preporuka i predloga za njihov razvoj», rekao je voða projekta, koji u Crnoj Gori realizuje Direkcija, Žarko Ðuranoviæ.
On je saopštio da æe od projekta najviše koristi imati mala i srednja preduzeæa u ruralnim i nedovoljno razvijenim urbanim sredinama, zakonodavci, kao i lokalne, nacionalne i evropske zainteresovane strane.
U okviru projekta, èija realizacija je poèela u junu prošle godine i trajaæe do januara naredne, formiran internet višejezièni portal koji malim i srednjim preduzeæima nudi širok dijapazon usluga, meðu kojima su mentoring ili navoðenje, obuka MSP, moguænosti finansiranja, transfer tehnologija i inovacija.
«Postoji prostor za elektronske prezentacije preduzeæa kao i najbolji primjeri prekse MSP, vijesti o dogaðajima i zakonske procedure», saopštio je Ðuranoviæ.
Ukupna vrijednost EMBRACE II projekta, koji se u devet zemalja sprovodi u okviru CADSES programa, iznosi 2,1 milion EUR.
Direkciju za razvoj malih i srednjih preduzeæa, koja je jedan od 11 partnera koji sprovode taj projekat, kofinansira Evropske agencije za rekonstrukciju, kao i CARDS.
Projekat se u zemljama EU finansira kroz CARDS program, koji se realizuje u 19 zemalja, predstavlja transevropsku saradnju na meðunacionalnom nivou, èiji je cilj postizanje veæeg teritorijalnog i ekonomskog povezivanja, kao i promovisanje uravnoteženog razvoja evropskog prostora.
Projekat treba da doprinese promociji razvoja malih i srednjih preduzeæa u nerazvijenima podruèjima, poboljšanju njihove konkurentnosti i meðunarodne saradnje kroz informaciono i društvo znanja.
«Nadamo se da æe ovaj projekat poboljšati postojeæu mrežu koja je uspostavljena prethodnim projektom EMBRACE, kroz obezbijeðenje veæeg broja usluga i širenje partnera u zemljeme u kojima se sprovodi», kazao je Ðuranoviæ.
On je saopštio da æe u okviru projekta biti formirano osam novih lokalnih i regionalnih prtnera u projektu, kao i pilot opservatorija malih i srednjih preduzeæa koja treba da ustanovi uticaj informacionih tehnologija na lokalni i regionalni socio-ekonosmki razvoj.
Krajnji cilj projekta, prema Ðuranovuiæevim rijeèima, je definisanje i primjena održivih prostornih politika razvoja i specifiènih rješanja koja æe podiæi svijest malih i srednjih preduzeæa i zakonodavaca o socio-ekonomskim dobitima kroz informacione tehnologije.
«Cilj je i da se ponude specifièna IT rješanja koja æe pomoæi malim i srednjim preduzeæima da bolje shvate i upotrijebe benefite informacionih tehnologija», kazao je on.
Vodeæi partner u projektu je TREC konsalting /Consulting/ iz Atine, a u njemu, pored crnogorskih i grèkih, uèestvuju i oni iz Italije, Èeške, Slovaèke, Slovenije, Bugarske, Albanije i Srbije.
(kraj) nar/kmh