Očuvanje statusa studenta da bude prioritet
- Očuvanje statusa studenta da bude prioritet
- Post By urednik
- 11:00, 17 novembar, 2020

Podgorica, (MINA) – Prioritet svakog društva, pa i crnogorskog, treba da bude očuvanje posebnosti statusa studenta, saopšteno je iz Studentskog parlamenta Univerziteta Crne Gore (SPUCG) povodom 17. novembra – Međunarodnog dana studenata.
Predsjednik SPUCG Saša Roćen kazao je da Međunarodni dan studenata, koji visokoškolci duže od osam decenija obilježavaju širom svijeta, predstavlja simbol borbe za demokratsko društvo i bolje obrazovanje.
Međunarodni dan studenata, obilježava se u znak sjećanja na 17. novembar 1939. godine kada su nacisti pogubili 20 praških studenata koji su protestvovali protiv okupacije.
Roćen je kazao da su i tada i danas, studentska mladost i želja za obrazovanjem bili su pokretači novih i boljih ideja.
„Zato prioritet svakog društva, pa i crnogorskog, treba da bude očuvanje posebnosti statusa studenta, jer njihovo znanje i sposobnost treba da budu utkani u ljepšu, bolju i pespektivniju budućnost naše države“, naveo je Roćen.
Prema njegovimi riječima, studenti su uvjereni da će njihov položaj svakog dana biti sve bolji.
Roćen je naveo da je Međunarodni dan studenata prilika je da se skrene pažnja na brojna pitanja koja su u fokusu njihovog interesovanja.
Kako je kazao, studenti na te probleme ukazuju u kontinuitetu, uz očekivanje da ih mogu riješiti, samo angažovanjem svih struktura.
„Rješavanje problema visokog procenta nezaposlenosti mladih, neadekvatnih uslova u pojedinim objektima u kojima se realizuje nastava ili borave studenti, neadekvatne stručne prakse, rangiranja ustanova visokog obrazovanja ili hiperprodukcije diplome sumnjivog kvaliteta iz regiona, i dalje će biti teme koje ćemo nastojati da riješimo u komunikaciji sa nadležnim institucijama“, kazao je Roćen.
Kako je rekao, za njih u Studentskom parlamentu to je preduslov da njihove kolege dobiju adekvatno mjesto u društvu i uslove koje imaju visokoškolci u razvijenim državama Evrope.
On je kazao da su usljed trenutne nepovoljne epidemiološke situacije, spriječeni da realizuju aktivnosti koje su postale tradicionalne.
„Tako ćemo umjesto kulturno-umjetničkih i zabavnih dešavanja, ove godine, u saradnji sa studentskim vijećima organizovati konferencije, okrugle stolove i tribine, kako bi još jednom ukazali na nedostatke i probleme u sistemu visokog obrazovanja“, rekao je Roćen.
Kako je kazao, po prvi put, biće realizovan projekat „Studentska solidarnost“ sa ciljem da se pomogne onima koji se nalaze u nepovoljnom socijalnom položaju, a koji su tokom studija postigli zavidne rezultate i iskazuju visok stepen učešća u studentskom, humanitarnom, građanskom i sportskom aktivizmu.
„Putem konkursa koji će biti sproveden na osnovu odredbi Pravilnika, biće određeni dobitnici stipendija i to njih 15, za koje smo opredijelili novčanu podršku u iznosu od po 300 EUR“, naveo je Roćen.
Kako je kazao, realno sagledavajući brojne pomake napravljene u oblasti visokog obrazovanja u proteklom periodu, gledaju u budućnost, svjesni posebnosti uloge koju studenti imaju, ali i povjerenja koje im je ukazano da zastupaju njihove interese
„Stoga ćemo kao i do sada, davati doprinos svim pozitivnim procesima koji se odvijaju, ali i biti kritičari svih manjkavosti koje uočimo. Samo na taj način možemo da ispunimo svoju misiju i obezbijedimo našim studentima uslove kakve neupitno zaslužuju“, zaključio je Roćen.
(kraj) kri/žug