
Rijad, (MINA-BUSINESS) - Saudijski državni naftni div Aramco zabilježio je dobit od 30,08 milijardi USD ili 28,05 milijardi EUR u drugom kvartalu ove godine.
To je 38 odsto manje nego u istom periodu prošle godine, kada je dostigao rekordnih 48,4 milijarde USD ili 44,08 milijardi EUR zbog visokih cijena nafte nakon ruske invazije na Ukrajinu, prenosi SEEbiz.
Kako je kompanija objasnila, drugi uzastopni kvartalni pad dobiti prvenstveno odražava uticaj nižih cijena sirove nafte i nižih marži. U prvom kvartalu ove godine dobit je pala za petinu na godišnjem nivou i dostigla 31,9 milijardi USD.
“Naši snažni rezultati odražavaju našu otpornost i sposobnost prilagođavanja tržišnim uslovima. Nastavljamo dokazivati našu dugogodišnju sposobnost da zadovoljimo potrebe kupaca širom svijeta s visokim stepenom pouzdanosti. Za naše dioničare, planiramo početi da isplaćujemo prve dividende povezane s učinkom u trećem tromjesečju", rekao je izvršni direktor kompanije, Amin Nasser.
Proizvodnja najvećeg svjetskog izvoznika sirove nafte pala je u drugom kvartalu nakon što je službeni Rijad u aprilu najavio smanjenje proizvodnje za 500 hiljada bpd. Odluka o smanjenju zaliha, čime se utiče na rast cijena nafte, došla je kao rezultat koordinacije s drugim naftnim silama.
U junu je saudijsko ministarstvo energetike najavilo dalje smanjenje od milion barela dnevno, koje je stupilo na snagu u julu i produženo do septembra prošle sedmice.
Više cijene nafte ključne su za Saudijsku Arabiju u finansiranju sveobuhvatnih reformi čiji je cilj preusmjeravanje ekonomije s fosilnih goriva. Prema analitičarima, kraljevstvu je potrebna cijena nafte od oko 80 USD po barelu kako bi uravnotežila budžet.
Cijene su trenutno iznad tog praga, što znači da je učinak nedavnih smanjenja proizvodnje već vidljiv.
Dnevna proizvodnja Saudijske Arabije trenutno je oko devet miliona barela, što je daleko ispod njenog dnevnog kapaciteta od 12 miliona barela.
Aramco, koji je u 90-odstotnom državnom vlasništvu, objavio je o rekordnoj dobiti od ukupno 161,1 milijardu USD prošle godine, čime je Saudijska Arabija ostvarila prvi godišnji budžetski višak u gotovo deset godina.
(kraj) nar