Oštriji kriterijumi za odabir koncesionara
- Oštriji kriterijumi za odabir koncesionara
- Post By urednik
- 17:31, 31 oktobar, 2018

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Ugovor sa potencijalnim koncesionarom crnogorskih aerodroma trebalo bi da bude potpisan do juna naredne godine, saopštio je ministar saobraćaja i pomorstva, Osman Nurković, pri čemu bi, prema riječima poslanika Demokratske partije socijalista (DPS), trebalo pooštriti kriterijume za njegov odabir.
Predsjednik Odbora za ekonomiju, finansije i budžet, Predrag Sekulić, kazao je na sjednici na kojoj je održano kontrolno saslušanje ministra saobraćaja i pomorstva, Osmana Nurkovića, da kriterijumi za koncesionara treba da budu nešto oštriji nego što su trenutno dati.
“Mi se zalažemo za to, bez obzira što će to moći da se tumači kao revidisanje nekih koji pretentuju da budu koncesionari. Kriterijumi moraju da budu jači, jer ako imamo dva aerodroma operater mora da ima najmanje četiri. Takođe, ako imamo dva miliona putnika to mora biti veća cifra, oko pet miliona”, rekao je Sekulić na sjednici.
Nurković je kazao da će koncesioni akt najverovatnije biti narednog četvrtka na sjednici Vlade, nakon čega ide postupak pretkvalifikacije koji traje 30 dana kada će potencijalni koncesionari pokazati interesovanje.
“Nakon toga se radi odabir ponuđača i pravi selekcija. Onima koji budu zadovoljili uslove, daćemo šansu da se jave u tenderskom postupku, koji traje 60 dana. Sa međuprostorima, to je negdje do marta, nakon čega se radi priprema ugovora o koncesiji”, precizirao je Nurković.
On je dodao da je to zahtjevan posao, u kojem se mora zaštititi država.
“Do maja ili juna ćemo imati potpisan ugovor o koncesiji, ako dobijemo kvalitetne ponude. Dosta dobri su uslovi za državu, a očekujem kvalitetne ponude”, naveo je Nurković.
On je, odgovarajući na pitanje poslanice Demokratske partije socijalista (DPS), Ane Nikolić, o očekivanim benefitima, kazao da se od komercijalnog biznisa očekuju benefiti po državu.
“Taj nivo prihoda će se značajno povećati, očekuje se da će godišnja koncesiona nadoknada biti za državu minimum deset miliona, a nakon pet godina da će rasti i do 25 miliona EUR”, precizirao je Nurković.
On je kazao da je važno da se poslovanje Aerodroma popravi i unaprijedi.
“Urgentno je potrebno da se uradi investicija kvalitetno, da se zadovolje tehnički standardi i potrebe putnika, pogotovo usljed povećanog broja putnika koji se očekuje u narednih deset godina”, naveo je Nurković.
Poslanik DPS-a, Branko ÄŒavor, pitao je Nurkovića o rangiranju onog ko dobije povjerenje Vlade da bude koncesionar, koji su to kriterijumi koji će ga opredijeliti, kao i u kojoj je fazi završetak kolektivnog ugovora za zaposlene.
Nurković je kazao da je postupak u skladu sa zakonom, kao i da se radi o davanju u konsesiju, a ne o prodaji. Cjelokupna investicija će, kao je dodao, biti vraćena državi za čitav period koncesije.
“Kada je riječ o načinu odabira, prvi uslov je investicija. Ne treba da pojašnjavam u kakvom su stanju aerodromi. Putovao sam prije neki dan i vidio na aerodromu vazne za cvijeće postavljene na mjestima gdje prokišnjava aerodrom. To je jako loša slika i trenutno stanje ozbiljno zabrinjava”, ocijenio je Nurković.
On je kazao da je kompanija Aerodromi Crne Gore imala 25 miliona EUR na računu, a nijesu htjeli da investiraju.
“Koncesionar mora da uplati avansno najmanje 100 miliona EUR, dok će deset odsto od naknade ići u budžet države. U prve tri godine koncesionar mora da investira 80 miliona EUR, a u toku koncesionog perioda 200 miliona EUR. U prve tri godine očekujem i 100 ili 120 miliona EUR investicija”, naveo je Nurković.
On je kazao i da je manilupacija i čisti populizam da će radnici ostati bez posla. U roku od pet godina ne može da se desi nikakva reorganizacija ni tehnološki viškovi.
“U pitanju je transparentan proces i očekujemo jako kvalitetne ponude. Ako dođe do realizacije projekta formiraće se preduzeće koje će rukovoditi aerodromima. Postojeće preduzeće Aerodromi ostaće u nekom obliku kao kontrolor investiranja”, objasnio je Nurković.
On je kazao da postoji interesovanje velikog broja eminentnih kompanija iz Dubaija, Seulskog aerodroma, Frankfurta, nekoliko turskih i francuskih kompanija.
Poslanik Socijademokrata (SD), Boris Mugoša, kazao je da je ta partija za dalji razvoj Aerodroma i da to može da uradi sama kompanija Aerodromi Crne Gore, kao i da je proces davanja u koncesiju ekonomski neopravdan.
On je pitao da li su sva dokumenta zakonita.
“Ako nijesu riješeni imovinsko-pravni odnosi, ne možemo da znamo šta je predmet koncesije, jer je dio piste u Tivtu pod restitucijom. Sjutra koncesionaru ostavljamo prostor da kaže da je to razlog zašto nešto nije uradio”, rekao je Mugoša.
On je kazao da se mora znati koliko vrijedi imovina i biznis, jer ako ne postoji tržišna vrijednost resursa kako znati kolika je naknada.
“Koncesioni akt mora da sadrži mjere za unaprijeđenje energetske efikasnosti, a konsultant je naveo da će koncesonar biti prirodno podstaknut da bude energetski efikasan”, rekao je Mugoša.
Prema njegovim riječima, djeluje da su konsultanti akt pripremali za koncesionare, a ne za državu, niti za njenu zaštitu.
Nurković je kazao da ideja oko davanja aerodroma na koncesiju nije njegova, već da on sprovodi politiku Vlade, kao i da je predsjednik SD-a, Ivan Brajović dok je bio ministar slao pisma kompanijama da ponude razne modele valorizacije Aerodroma.
“Po važećoj sistematizaciji u Aerodromima treba da radi 526, a radi trenutno rade 652 radnika. Znači 126 radnika je zaposleno suprotno zakonu. Ovo je državni resurs koji treba da služi svim građanima a ne samo jednoj partiji”, rekao je Nurković.
On je ocijenio da to preduzeće ne smije biti izvor partijskog zapošljavanja.
“Nikakve garancije država neće dati za bilo šta. Ako nakon pet godina taj koncesionar zapadne u krizu, država preuzima Aerodrome bez obaveze da plati ijedan cent za investicije koje su realizovane. Mada, vjerujem da do takve situacije neće doći jer su sve kompanije koje se pominju jako ozbiljne i renomirane”, rekao je Nurković.
Nurković je naveo i da treba uraditi feasibility studiju za aerodrome Berane i Ulcinj.
“Kada se to uradi, vidjećemo da li ima zainteresovanih za valorizaciju tih aerodroma. Sa tom studijom imaćemo jasnu sliku da li se može ići u realizaciju tih projekata”, naveo je Nurković.
Mugoša je rekao Nurkoviću da ne politizuje priču.
“Vi ste ovdje kao ministar, tako da vas molim da ne bude politike u ovoj raspravi”, poručio je Mugoša.
Poslanik Force, Genci Nimanbegu kazao je da je nepotrebno politizovati priču i pitao Nurkovića kakav je njihov odnos prema Montenegro Airlines-u (MA).
Nurković je saopštio da su u toku razgovori sa ozbiljnom firmom koja je zainteresovana za privatizaciju MA.
“Ozbiljno razgovaramo sa njima. Računam da ćemo to breme skinuti. Dobro je što ta kompanija radi jer je tamo zaposleno više od 400 radnika”, kazao je Nurković.
(kraj) sam