O manjinama se najbolje uèi od njenih pripadnika
- O manjinama se najbolje uèi od njenih pripadnika
- Post By urednik
- 11:30, 30 januar, 2012

Podgorica, (MINA) – O pravima i potrebama populacije Roma, Aškalija i Egipæana (RAE) najbolje se može nauèiti iz direktne saradnje sa pripadnicima manjinskih naroda, ocijenila je urednica Monitora Milka Tadiæ - Mijoviæ, i pozvala medije da daju veæi prostor afirmaciji njihovih prava.
Na konferenciji povodom finalizacije pilot projekta edukacije pripadnika RAE populacije, koji je Erste Fondacija organizovala u saradnji sa Monitorom, ona je kazala da je glavni cilj bio promovisanje edukacije pripadnika manjinskih naroda i realizacija pozitivne diskriminacije.
»Potrebno je da svi i u radnim sredinama prihvatimo manjine i da radimo na znaèajnim temama, kao što je inkluzija u društvo«, rekla je Tadiæ – Mijoviæ.
Prema njenim rijeèima, polaznica obuke koja je pripadnica egipatske populacije, Biljana Alkoviæ, u Monitoru nije radila samo teme vezano za grupaciju kojoj pripada, veæ je pisala i o pripadnicima LGBT populacije i osobama sa posebnim potrebama.
„Ona je poèela od ’malih’ formi vijesti i izvještaja, a kasnije je veæ radila i komplikovanije stvari, kao što su analize i istraživaèke prièe“, pojasnila je ona.
Tadiæ – Mijoviæ je kazala da je Alkoviæ uèila u Monitoru, ali i da je Monitor uèio od nje.
„Zato što o problemima manjina najviše mogu reæi sami njeni pripadnici. Ona je otvarala neke teme koje su nama strane i koje mi, pošto nismo iz tog kruga, nismo mogli ni znati“, kazala je Tadiæ – Mijoviæ.
Ona je ocijenila da je projekat omoguæio zuzetno iskustvo za obje strane i pozvala sve medije da na slièan naèin ukljuèe pripadnike manjine.
„Bez pritiska medija koji imaju senzibilitet za teme manjina, ali i bez samog uticaja njenih pripadnika, mnogo teže æe se vršiti pritisak na nadležne u svim oblastima javnih politika“, ocijenila je Tadiæ - Mijoviæ.
Alkoviæ, koja je prošla jednogodišnji trening, kazala je da je veoma zadovoljna iskustvom i znanjem koje je stekla u Monitoru, a posebno promjenama koje su rezultat njenih tekstova.
„Pogotovo istièem tekstove koji se tièu primjene javnih politika. Ne samo da smo isprovocirali ozbiljniji pristip, opreznost onih koji donose odluke i onih koji se bave sudbinom RAE populacije, veæ smo ih natjerali na drugaèije ponašanje“, rekla je ona.
Alkoviæ, koja je završila novinarski smjer na Fakultetu politièkih nauka (FPN), navodi da su njeni tekstovi doprinijeli da se smanje propusti u primjeni javnih politika.
„Uèinili smo da oni koji o nama brinu to rade kvalitetnije a mislim i da smo oidreðene institucije na neki naèin iznutra promijenili“, ocijenila je ona.
Prema njenim rijeèima, projekat Monitora i Erste fondacoje nije bio sažaljiv, i ako je to, kako je kazala, èesto na crnogorskoj sceni.
„Ovaj projekat je uvažio mene kao osobu i pružio mi šansu da dostojanstveno zaradim i obavim svoju novinarsku praksu“, zakljuèila je Alkoviæ.
Direktor programa evropskog rograma Erste Fondacije, Knut Nojmajer rekao je da je inicijativa Monitora avangardna.
„Izuzetno je znaèajno što je polaznica škole bila i senzibilisana ne samo za prava svoje, veæ i drugih manjina“, ocijenio je on.
Nojmajer je èestitao Monitoru na uspješnom kreiranju i implementaciji projekta i najavio da æe zbog uspjeha tog projekta Erste Fondacija sa još nekim medijima pripremniti projekte sliène vrste.
Studentkinja meðunarodnih odnosa na FPN-a , koja je pripadnica Romske populacije Teuta Nuraj, završila je novinarski kurs na Institutu za medije i sada obavlja praksu u radiju antena M.
„Novinarstvo je divan ali zahtjevan poziv, a ima dosta spona sa meðunarodnim odnosima i zato sam se prijavila za obuku. Zadovoljna sam veoma našim predavaèima, odnosom prema nama i steèenim znanjem“, kazala je Nuraj.
(kraj) mib/isf