
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Poreska uprava (PU) je u januaru obavila 593 kontrole i provjere kod poreskih obveznika vezane za naplatu dospjelih poreza i drugih javnih prihoda, kao i poreskih dugova, upotrebu registar kasa i voðenje poslovne evidencije.
“Tokom izvještajnog perioda, obavljene su 164 kontrole, od èega, sa nepravilnostima 131, dok je bez nepravilnosti bilo 33”, navodi se u izvještaju PU.
Od ukupno 429 obavljenih provjera, kako su dodali, 144 se odnosilo na posjedovanje i upotrebu poreskih registar kasa, 78 provjera poreza na dodatu vrijednost (PDV) i akciza i 207 provjera po osnovu registracije.
“Na osnovu podnijetih poreskih prijava, selekcijom je utvrðeno koji æe poreski obveznici biti obuhvaæeni kontrolama. Pratili smo ostvarivanja efekata iz prethodnog mjeseca, s obzirom da su obveznici, bili dužni da u tom periodu otklone nepravilnosti utvrðene kontrolama”, objasnili su iz PU.
Oni su naveli da je broj kontrola poreza na dobit tokom prošlog mjeseca iznosio 21, odnosno 12,8 odsto u odnosu na ukupan broj kontrola.
“Broj tih kontrola, u odnosu na njihov ukupan broj tokom izvještajnog perioda iznosi 41,5 odsto, dok je uèešæe broja kontrola sa korekcijom u odnosu na ukupan broj 77,9 odsto”, rekli su iz PU.
Takoðe, kako su dodali, uèešæe kontrola poreza na dohodak graðana i doprinosa za socijalno osiguranje, koji je iznosio 59 odsto u ukupnom broju kontrola, u tom periodu je iznosio 36 odsto.
Iz PU su objasnili da se provjere PDV-a i akciza, rade samo u sluèajevima kada poreski obveznici podnesu zahtjev za povraæaj PDV-a ili akciza. U januaru je obavljena 31 provjera PDV-a i po tom osnovu je odobren povraæaj u iznosu od 2,04 miliona EUR.
“Obavljene su i 144 provjere evidentiranja prometa preko poreske registar kase, od kojih je 72 sa utvrðenim nepravilnostima i isto toliko provjera bez nepravilnosti”, saopštili su iz PU.
Oni su kazali da je takav odnos rezultat dobro planiranih kontrola i provjera, što znaèi da se one ispunjavaju ciljano i po prijavama, kao i dobro razraðenog sistema procjene rizika.
Kako su naveli, to ukazuje da u narednom periodu treba još više pažnje posvetiti takvim provjerama, posebno ako se ima u vidu da je i dalje prisutna pojava neizdavanja fiskalnih raèuna.
“Struktura ukupnih finansijskih efekata kontrola i provjera tokom januara, pokazuje da je po osnovu korekcije poreza na dohodak graðana i doprinosa za socijalno osiguranje utvrðen iznos od 275,26 hiljada EUR, korekcije prireza u iznosu od 1,5 hiljade EUR, korekcije PDV-a u iznosu od 676,33 hiljade EUR i korekcije poreza na dobit u iznosu od 48,35 hiljade EUR, što znaèi da su ukupne korekcije u izvještajnom periodu iznosile nešto preko milion EUR”, precizirali su iz PU.
Izvještajem su prikazani samo direktni efekti kontrola, jer, kako su kazali, poreski inspektori uèestvuju u naplati poreskih obaveza, tako što izrièu zakonske mjere u cilju olakšavanja i obezbjeðivanja naplate.
“Znaèajne su i aktivnosti koje se rade na provjerama, iz kojih se obezbjeðuju podaci od znaèaja za registraciju poreskih obveznika i njihovo kasnije oporezivanje”, dodali su iz PU.
Oni su podsjetili da se aktivnosti PU odnose na suzbijanje sive ekonomije, kontrole taènosti prijavljenih poreskih obaveza, obraèunavanja poreza po odbitku i doprinosa za socijalno osiguranje, voðenja poslovne evidencije, provjere zahtjeva za povraæaj PDV-a i upotrebe poreskih registar kasa.
(kraj) sam/god