Obuku na radu završilo 33 pripadnika RE
- Obuku na radu završilo 33 pripadnika RE
- Post By urednik
- 14:07, 1 februar, 2018

Podgorica, (MINA) - Obuku na radu, u okviru projekta “Socijalna inkluzija Roma i Egipćana (RE) kroz zapošljavanje”, završilo je 33 pripadnika te populacije, a njih osmoro je dobilo zaposlenje, saopšteno je na konferenciji njemačke organizacije Help-Hilfe zur Selbsthilfe u Crnoj Gori.
Koordinatorka projekta Help-a u Crnoj Gori, Marina Rmuš, kazala je da su projektom targetirani nezaposleni pripadnici RE populacije, koji žive u naselju Konik u Podgorici.
“Glavni cilj projekta bio je pružanje podrške procesu socijalne inkluzije romske i egipćanske populacije u crnogorsko društvo”, istakla je Rmuš u PR Centru.
Cilj je bio i da se, kako je kazala, što više žena uključi u program obuke na radu, jer su one najviše pogođene dugotrajnom nezaposlenošću.
“Ukupno 24 muškaraca i devet žena su prošli obuku na radu. Takođe smo ohrabrili i lica starija od 40 godina da se prijave na obuku na radu”, navela je Rmuš.
Uporedo sa motivisanjem i informisanjem stažista, kako je kazala, organizovana je i informativna kampanja za poslodavce.
Rmuš je rekla da su organizovali motivacioni trening, i niz individualnih sastanaka sa 15 poslodavaca koji su se prijavili na program obuka.
"U toku same obuke na radu imali smo određena odustajanja, tako da je kod 13 poslodavaca 33 stažista uspješno završilo stažiranje”, rekla je Rmuš.
Prema njenim riječima, nakon obuke, kod poslodavaca će osam osoba ostati da radi.
Pomoćnica sekretera Sekreterijata za rad, mlade i socijalno staranje u Glavnom gradu, Ivana Vučinić, kazala je da je praksu u preduzećima pri Glavnom gradu uspješno završilo 16 Roma i Egipćana.
“U ÄŒistoći je bilo angažovano devetoro Roma i Egipćana, u Deponiji četiri osobe, Zelenilu jedno i u Službi zaštite glavnog grada dvije osobe. Oni su svi, kroz program obuke stekli znanja i vještine u radnim jednicama, u kojima su bili angažovani”, istakla je Vučinić.
Predstavnica Ministarstva finansija, Vesna Pavlović, kazala je da je svrha projekta bio doprinos socijalnoj inkluziji, podsticanje zapošljivosti i povećanje društvene integracije pripadnika RE populacije, kroz bolji pristup zapošljavanju i socijalnim pravima.
“Saradnja sa organizacijom Help, kao grant korisnikom tokom 12 mjeseci trajanja projekta, bila je na zavidnom nivou”, kazala je Pavlović.
Regionalni koordinator, Help Crna Gora, Klaus Mock, istakao je da je misija i vizija te organizacije pomoć ugroženim grupama širom svijeta i u Crnoj Gori, u kojoj je, kako je rakao, do sada realizovano više od 100 projekata.
“Naš fokus se pomjerio na dugoročno rješavanje problema ranjivih grupa, u prvom redu, raseljenih lica, Roma i Egipćana, kroz projekte koji imaju za cilj poboljšanje uslova stanovanja i podsticanje zapošljavanja”, naveo je Mock.
Izvršna direktorica Knjižare Karver, Varja Đukić, kazala je da je to preduzeće, nakon završetka projekta, zaposlilo jednog učesnika projekta.
„Zahvalna sam ovom projektu, jer je pokazao da jedan čovjek može da održava cijeli prostor oko Objekta Banja, oko Rijeke Ribnice, sa toliko sposobnosti, učeći pritom što više kako da unaprijedi prostor, da interveniše, da čuva“, navela je Đukić.
Ona smatra da bi bilo dobro da se uključe druge institucije koje podržavaju projekat kako bi on mogao da se nastavi.
Stažista u nevladinoj organizaciji Mladi Romi, Ibrahim Tatari, kazao je da je u toj organizaciji pola godine radio administrativne poslove.
On se zahvalio organizaciji Help, što mu je omogućila da stažira u organizaciji Mladi Romi i da steknem iskustvo koje danas ima.
"Nisam znao gdje se nalaze institucije, nisam znao o stvarima, koje su potrebne za papirologiju. Ovakvi projekti su veoma značajni jer ima mnogo Roma i Romkinja, koji nisu zaposleni”, ocijenio je Tatri.
Konferencija „Socijalna inkluzija Roma i Egipćana kroz zapošljavanje“, dio je istoimenog projekta, koji je organizacija Help sprovodila u saradnji sa Glavnim gradom od februara prošle godine, a koji je finansirala Evropska Unija (EU).
(kraj) nim/isf