Obustavljena istraga protiv devet osoba
- Obustavljena istraga protiv devet osoba
- Post By dragana
- 10:28, 26 jul, 2018

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Specijalno državno tužilaštvo (SDT) obustavilo je istragu protiv devet osoba, vladinih službenika i članova komisije, koji su se teretili da su zloupotrebom položaja prilikom dodjele državne pomoći preduzeću Melgonija Primorka državni budžet oštetili više od četiri miliona EUR.
Advokat Ratko Pantović potvrdio je Pobjedi da je istraga obustavljena protiv savjetnika u crnogorskoj ambasadi u Briselu, Predraga Stamatovića, generalnog sekretara Zajednice opština Crne Gore, Refika Bojadžića i nekadašnjeg člana borda direktora Elektroprivrede (EPCG) Borisa Buškovića, službenika Ministarstva finansija šefika Kurtagića, Mitra Bajčete, Sonje Bećović, službenika u Ministarstvu poljoprivrede Darka Konjevića, Irene Mijanović i Vukice Perović.
Tih devet osoba u narednom periodu biće saslušano u svojstvu svjedoka.
Na listi okrivljenih su Nebojša Bošković, Biljana Bošković, Svetozar Marković, Milenko Marković, Vinko Marović i ÄŒrtomir Mesarič.
Stav Tužilaštva je da je država, osim četvoromilionske štete, u ovom slučaju na indirektan način oštećena 15 miliona EUR.
U ovom slučaju vještak finansijske struke je dostavio i dopunu nalaza čiji se rezultati podudaraju sa izjavom okrivljenog Nebojše Boškovića, osnivača preduzeća Melgonija, koji je pred tužiocem ispričao sve o malverzacijama u tom predmetu.
Prema navodima iz naredbe za istragu Specijalnog tužilaštva, Bošković se tereti da je zajedno sa bivšim direktorom NLB-a ÄŒrtomirom Mesaričem, 2008. godine osmislio kriminalni plan da se preko njegovih firmi Krizma trejd, Krizma motors i Melgonija Primorka, u programiranom stečaju Primorke kupi imovina tog preduzeća po povoljnim uslovima.
Bošković je, prema navodima Tužilaštva, u dogovoru sa Mesaričem formirao fiktivno preduzeće na Kipru Melgonia holding limited.
Ta kompanija osnovala je preduzeće u Crnoj Gori Melgonia koje je preuzelo obaveze kompanija Krizma trejd i Krizma motors koje su kupile barsku kompaniju Primorka.
Kupovina Primorke je finansirana iz kredita koji je 2010. godine obezbijedila NLB, a na osnovu neistinito prikazanog finansijskog stanja u preduzećima Krizma trejd i Krizma motors i prikazivanjem da će se namjenski kredit koristiti za oživljavanje proizvodnje u Primorci i isplatu obaveza radnicima.
Kredit je isplaćen i na osnovu zaključka Vlade o reprogramu prethodnog duga, iako zahtjev nije bio usvojen niti su sredstva kojim se reprogramira dug prošla proceduru dodjele državne pomoći. Osim ovih garancija, založena je i cjelokupna imovina Primorke, objekti, oprema i zemljište površine 66 hiljada kvadrata, koje je u stvari u vlasništvu države.
Pošto kredit nije vraćan uredno, banka je aktivirala garancije i hipoteku i na taj način postala vlasnik zemljišta, opreme i objekata bivše Primorke u vrijednosti od 15 miliona EUR, kao i Vladine garancije u iznosu od četiri miliona EUR.
Prema navodima iz naredbe za pokretanje istrage, Svetozar Marković je po nalogu Boškovića pomogao da se sprovede kriminalan plan koji su osmislili Mesarič i Bošković. Nakon što je preuzeo Primorku, Bošković je Svetozara Markovića postavio za izvršnog direktora u toj barskoj kompaniji. Sa te pozicije, on je trebalo da obezbijedi nesmetano uvođenje Primorke u unaprijed planirani stečaj.
(kraj) sam/jlb