Obustavljena početna javna ponuda dionica podružnice Alibabe
- Obustavljena početna javna ponuda dionica podružnice Alibabe
- Post By kristina
- 09:38, 5 novembar, 2020

Hangdžou, (MINA-BUSINESS) - Inicijalna javna ponuda (IPO) Ant grupe, finansijske podružnice kineskog tehnološkog diva Alibabe, neočekivano je obustavljena dva dana prije zakazanog predstavljanja.
Ant grupa pruža usluge kreditiranja, osiguranja i upravljanja imovinom, a uključuje i popularan servis mobilnog plaćanja Alipay, prenosi Hrportfolio.
Planirano je bilo da se dionice uvrste u kotaciju šangajske i hongkonške berze i prikupe 37 milijardi USD. Time bi premašili IPO saudijskog naftnog diva Saudi Aramca, najveći u istoriji.
Tržišna vrijednost kineske kompanije mogla je premašiti 200 milijardi USD i svrstati je na vrh finansijsko-tehnološkog sektora.
U utorak je iz uprave šangajske berze stiglo obavještenje da je Antov IPO obustavljen zbog promjena u zakonskom regulatornom okruženju.
To znači da poslovanje Ant grupe možda nije u skladu s uslovima i zahtjevima za IPO.
Ant grupa objavila je da je obustavljen i IPO u Hong Kongu.
Kineski regulatori neočekivano su u ponedjeljak pozvali na razgovor osnivača Alibabe, Jacka Maa i druge izvršne direktore, nakon što im je Ma u govoru spočitao da guše inovacije i da ne posvećuju dovoljno pažnje novim trendovima.
Ma je navodno rekao da se dobra inovacija ne boji regulacija, ali da se boji zastarjelih.
Prema navodima pozvanih čelnika, tema razgovora bilo je zdravlje i stabilnost finansijskog sektora. Ant grupa poručila je da planira da sprovede u djelo odluke o kojima se raspravljalo, iako i dalje nije jasno o kakvim je uputama tačno riječ.
Mau i njegovim menadžerima rečeno je da će za širenje Ant grupe vrijediti ista ograničenja u pogledu kapitala i duga kao i za širenje banaka.
Paralelno uvrštenje u kotaciju šangajske i hongkonške berze omogućilo bi Antu da zaobiđe američke berze, a navodno je dijelom motivisano napetostima između Kine i Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i najavljenim američkim regulatornim pritiskom na kineske firme.
(kraj) nar