Od 15. marta do 15. aprila testiranje srednjoškolaca
- Od 15. marta do 15. aprila testiranje srednjoškolaca
- Post By urednik
- 07:27, 19 januar, 2005

Podgorica, (MINA) - U crnogorskim srednjim školama od 15. marta do 15. aprila biæe održano probno, a naredne godine glavno testiranje, prema Programu za meðunarodno testiranje uèenika – PISA, kojem je Crna Gora pristupila prošle godine.
Ako je suditi prema prošlogodišnjem neslavnom plasmanu Srbije, koja ima gotovo isti obrazovni sistem kao Crna Gora, lako moglo razbiti višedecenijski tabu da škole na ovim prostorima masovno "proizvode" genijalce ili, u najmanju ruku, ðake sa visokim nivoom znanja iz matematike i prirodnih nauka.
Prema rijeèima crnogorskog ministra prosvjete Slobodana Backoviæa, dobro je što je Crna Gora pristupila PISA programu, jer se testovima, jednakim u svim zemljama koje su obuhvaæene tim programom, provjeravaju znanja iz matematike, prirodnih nauka i takozvana èitalaèka pismenost.
“Na taj naèin, moæiæemo da se uporeðujemo sa drugima, a ne samo sa sobom, kao što je do sada bio sluèaj”, kazao je Backoviæ Vijestima.
On je naglasio da je do skoro u crnogorskim školama sva pažnja nastavnika bila usmjerena na to da uèenik što više nauèi.
”Tražilo se da se nabuba što više. Èini se da je malo ko postavljao pitanje koliko æe tako steèenog znanja ti mladi ljudi kasnije moæi i umjeti da iskoriste u svakodnevnom životu”, ocijneio je Backoviæ.
On je bjasnio kako znanja koja se provjeravaju PISA testovima nijesu neposredno u vezi sa školskim programima, navodeæi da su u matematièkoj pismenosti bitne sposobnosti izražavanja zavisnosti, raèunanja procenata, nekih vrijednosti, kod èitanja je važna sposobnost razumijevanja suštine teksta i interpretacija proèitanog gradiva, dok je u prirodnim naukama, od pamæenja imena biljaka i životinja, bitnije shvatanje prirodnih procesa.
Kako je navela koordinator tog programa za Crnu Goru Ana Grego, u testiranju u svim zemljama uèestvuju petnaestogodišnjaci, koji istovremeno rješavaju iste zadatke, što omoguæava uporeðivanje u razlièitim zemljama koje koriste taj program.
Prema rezultatima PISA testiranja, objavljenim krajem prošle godine, ðaci iz Srbije pokazali su katastrofalne rezultate iz matematike, prirodnih nauka i èitanja i razumijevanja teksta.
Svršeni osnovci iz Srbije, na testiranju koje je obuhvatilo 41 zemlju, zauzeli su 33. mjesto iz matematike, 34. iz prirodnih nauka i 36. na testovima èitanja i razumijevanja teksta.
Srbiji pri dnu tabele društvo prave zemlje iz Afrike, Istoène Azije, Okeanije i Turska.
Srbija je, kako navodi list, PISA programu pristupila 2001. godine. Da je Crna Gora, kao što je trebalo, tada pristupila ovom programu, veæ bi imala rezultate glavnog testiranja koji bi bili od velike koristi za koncipiranje novih nastavnih planova i programa.
Backoviæ, meðutim, nije mogao precizno odgovoriti na pitanje zašto se Crna Gora nije ukljuèila u PISA program prije èetiri godine, istièuæi kako je u izvještaju Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj za 2001. godinu, konstatovano je da je Crna Gora pristupila tom programu.
“U tom izvještaju piše da je troškove tog meðunarodnog programa pokrila finska Vlada, u okviru Pakta stabilnosti. Na drugoj strani, izvjesno je da taj novac nikada nije stigao u Crnu Goru. Mi smo tek prošle godine pristupili tom programu i s pravom može biti postavljeno pitanje, ko je potrošio naš novac”, zakljuèio je Backoviæ.
(kraj) nem