
Podgorica, (MINA) – Uruèujuæi otkaze zaposlenima u stomatološkoj službi država je poslala poruku mladima da ne upisuju stomatologiju, jer ih to vodi na Biro rada.
To su danas, na konferenciji za novinare, ocijenili predstavnici Strukovnog sindikata te službe.
Predsjednik Sindikata Svetlana Obrenoviæ kazala je da je Crna Gora prva država koja je za dva mjeseca podijelila 583 otkaza, od èega 238 doktorima i 340 srednjem kadru.
“Svi su proglašeni tehnološkim viškom, odnosno radnicima za èijim je radom prestala potreba. Takvim gestom, država pokazuje nebrigu za intelektualni vrh koji je posljednjih godina doveden na rub egzistencije”, navela je ona.
Zato su, kako je kazala, svoja prava potražili na Ustavnom i redovnim sudovima, i nadaju se da æe sudske instance ubrzo razmotriti njihove inicijative i obratiti se povodom toga.
“Zbog ponižavajuæeg i ultimativnog odnosa prema nama, biæemo prinuðeni da se obratimo i Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO), Evropskom parlamentu i Meðunarodnom sudu u Strazburu”, poruèila je Obrenoviæ.
Ona je kazala da æe efekti reforme koju sprovode resorno Ministarstvo i Fond zdravstva biti “veoma brzo vidljivi što æe, na žalost, uticati na zdravlje graðana”.
“U Podgorici nijedan stomatolog nije uzeo ordinaciju u zakup, kako im je ponuðeno reformom, dok je broj zakupaca u Beranama, Bijelom Polju, Kolašinu, Nikšiæu i Baru zanemarljiv”, navela je Obrenoviæ.
Prema njenim rijeèima, u Podgorici pacijenti nemaju doktora u Domu zdravlja ni u školama, kod kojeg bi dobili uslugu na osnovu zdravstvene knjižice, odnosno osiguranja koje uplaæuju Fondu.
Obrenoviæ je kazala da su na sastanku sa predstavnicima Ministarstva, 27. februara, tražili da se napravi prelazni model reformi, ali dogovor nije postignut, a stomatologe su, nakon sastanka, èekali otkaz.
“To samo pokazuje da su oni znali da do dogovora neæe doæi”, rekla je ona.
Doktor Marija Èanak iz Bara kazala je da 150 doktora nije htjelo da uèestvuje u “takozvanoj reformi”.
“Ne smatramo da reforma jedne grane medicine podrazumijeva njeno potpuno ukidanje i privatizaciju”, rekla je ona.
Èanak je ponovila da Evropa “ne poznaje ovakav model privatizacije stomatologije”.
“U Evropu se ne može iæi tako što se daju otkazi ljekarima i što reforma poèinje tako što se svi zaposleni u stomatološkoj službi proglašavaju tehnološkim viškovima”, kazala je ona.
Èanak smatra da je takav model neprimjenjiv u državi koja ima program borbe protiv siromaštva i èiji graðani imaju izuzetno nizak standard.
“To je veliki udar na porodièni budžet, kada za usluge koje ste imali uz zdravstvenu knjižicu morate da izdvojite veliki dio novca da biste oèuvali zdravlje””, navela je ona.
Prema njenim rijeèima, u Baru se samo jedan stomatolog javio za zakup ordinacije, i na njega je sada upuæeno 50 hiljada graðana.
Doktor Nina Mariæ je kazala da su ambulate u podgorièkim domovima zdravlja i školama prazne i da pacijenti nemaju kome da se obrate za pomoæ.
“Smatramo da je ova reforma neprimjenjiva, i da se njome urušava ono što je 50 godina funkcionisalo, a to su školska i preškolska stomatološka njega", rekla je ona.
Zato æe se, kako je kazala, obratiti SZO, jer je "ona propisala programe u kojima je preventiva na prvom mjestu, i ne podliježe nikakvoj privatizaciji”.
(kraj) gop/djs